Przejdź do treści

Zmarł Benedykt XVI. Na co chorował poprzednik papieża Franciszka?

Benedykt XVI / gettyimages
Benedykt XVI / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Z żalem zawiadamiam, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI” – podał do wiadomości rzecznik watykański. Benedykt XVI miał 95 lat. 

Zmarł Benedykt XVI

Benedykt XVI, poprzednik papieża Franciszka, zmarł w sobotę rano w Watykanie, w wieku 95 lat. Joseph Ratzinger został wybrany na 265. papieża 19 kwietnia 2005 roku. Od 28 lutego 2013 r. był emerytowanym papieżem, po tym, gdy zrzekł się swojego urzędu. Po abdykacji w 2013 r. pozostał w Watykanie i mieszkał w klauzurowym zakonie Matter Ecclesiae, gdzie zmarł.

O problemach zdrowotnych emerytowanego papieża informowano od kilku dni. Na ostatnich fotografiach nie daje się nie zauważyć, że Benedykt XVI znacznie stracił na wadze.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Jak podała włoska agencja Ansa, Benedykt XVI miał prawdopodobnie problemy z oddychaniem, które nasiliły się przed Bożym Narodzeniem. Amerykańska gazeta katolicka „National Catholic Register”, powołując się na źródło w Watykanie, poinformowała natomiast, że Benedykt XVI mógł cierpieć na niewydolność nerek. Emerytowany papież miał również problemy z sercem. W ostatnich miesiącach Benedykt XVI miał mieć dostosowywany rozrusznik serca, by unormować rytm jego bicia.

W 2018 r. natomiast brat Benedykta XVI, ks. Georg Ratzinger, w wywiadzie dla tygodnika „Neue Post”, mówił, że emerytowany papież cierpi na paraliż postępujący i z powodu choroby musi poruszać się na wózku inwalidzkim.

Gdzie spocznie ciało Benedykta XVI?

Według nieoficjalnych doniesień emerytowany Benedykt XVI wskazał jako miejsce swego pochówku kryptę w Grotach Watykańskich – tam, gdzie znajdował się grób Jana Pawła II przed jego przeniesieniem do bazyliki Świętego Piotra. Najprawdopodobniej szczegóły są zawarte w napisanym przez papieża emeryta testamencie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.