2 min.
Zmarł Benedykt XVI. Na co chorował poprzednik papieża Franciszka?

Benedykt XVI / gettyimages
„Z żalem zawiadamiam, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI” – podał do wiadomości rzecznik watykański. Benedykt XVI miał 95 lat.
Zmarł Benedykt XVI
Benedykt XVI, poprzednik papieża Franciszka, zmarł w sobotę rano w Watykanie, w wieku 95 lat. Joseph Ratzinger został wybrany na 265. papieża 19 kwietnia 2005 roku. Od 28 lutego 2013 r. był emerytowanym papieżem, po tym, gdy zrzekł się swojego urzędu. Po abdykacji w 2013 r. pozostał w Watykanie i mieszkał w klauzurowym zakonie Matter Ecclesiae, gdzie zmarł.
O problemach zdrowotnych emerytowanego papieża informowano od kilku dni. Na ostatnich fotografiach nie daje się nie zauważyć, że Benedykt XVI znacznie stracił na wadze.
Jak podała włoska agencja Ansa, Benedykt XVI miał prawdopodobnie problemy z oddychaniem, które nasiliły się przed Bożym Narodzeniem. Amerykańska gazeta katolicka „National Catholic Register”, powołując się na źródło w Watykanie, poinformowała natomiast, że Benedykt XVI mógł cierpieć na niewydolność nerek. Emerytowany papież miał również problemy z sercem. W ostatnich miesiącach Benedykt XVI miał mieć dostosowywany rozrusznik serca, by unormować rytm jego bicia.
W 2018 r. natomiast brat Benedykta XVI, ks. Georg Ratzinger, w wywiadzie dla tygodnika „Neue Post”, mówił, że emerytowany papież cierpi na paraliż postępujący i z powodu choroby musi poruszać się na wózku inwalidzkim.
Gdzie spocznie ciało Benedykta XVI?
Według nieoficjalnych doniesień emerytowany Benedykt XVI wskazał jako miejsce swego pochówku kryptę w Grotach Watykańskich – tam, gdzie znajdował się grób Jana Pawła II przed jego przeniesieniem do bazyliki Świętego Piotra. Najprawdopodobniej szczegóły są zawarte w napisanym przez papieża emeryta testamencie.
Udostępnij!
Zobacz także

„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek

„Na swoją starość pracujemy przez całe życie, zaczynamy już w życiu płodowym” – mówi dr Katarzyna Cyranka, psycholog kliniczny i psychoterapeutka

„Bądźcie w codziennym kontakcie ze swoimi seniorami, jeśli mieszkają sami” – apeluje pielęgniarz Mateusz Sieradzan
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023