Przejdź do treści

Zmarł Bryan Randall. Wieloletni partner Sandry Bullock chorował na ALS

Bryan Randall i Sandra Bullock
Wieloletni partner Sandry Bullock, Bryan Randall, zmarł przez stwardnienie zanikowe boczne/ fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bryan Randall, wieloletni partner Sandry Bullock, zmarł w wieku 57 lat. Amerykański fotograf od trzech lat leczył się na ALS – nieuleczalne schorzenie neurodegeneracyjne. „Jesteśmy niezmiernie wdzięczni niestrudzonym lekarzom, którzy poruszali się z nami po krajobrazie tej choroby” – przekazała rodzina w oświadczeniu.

Bryan Randall zmarł na ALS

Bryan Randall, ceniony amerykański fotograf i wieloletni partner Sandry Bullock, zmarł w wieku 57 lat. Były model od trzech lat zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS). To nieuleczalne schorzenie neurodegeneracyjne, powszechnie znane jako choroba Lou Gehriga. W cytowanym przez magazyn „People” oświadczeniu rodziny poinformowano, że Randall odszedł 5 sierpnia. Zaznaczono również, że o jego chorobie wiedzieli jedynie najbliżsi.

„Bryan zdecydował, aby jego przygoda z ALS pozostała w sferze prywatnej, a ci z nas, którzy się nim opiekowali, dołożyli wszelkich starań, aby uszanować jego prośbę” – przekazano i dodano – „Jesteśmy niezmiernie wdzięczni niestrudzonym lekarzom, którzy poruszali się z nami po krajobrazie tej choroby, i zdumiewającym pielęgniarkom, które stały się naszymi współlokatorkami, często poświęcając swoje własne rodziny, aby być z naszą”.

59-letnia Bullock po raz pierwszy spotkała Randalla w styczniu 2015 r, kiedy fotografował urodziny jej syna Louisa. W tym samym roku para upubliczniła swój związek. „Znalazłam miłość swojego życia” – mówiła o tej relacji Bullock w 2021 roku w programie „Red Table Talk”.

Randall zajmował się głównie fotografią dzieci i plenerową. W młodości pracował także jako model. Miał córkę o imieniu Skylar z wcześniejszego związku.

Ice Challenge Bucket przyniosło niesamowite rezultaty. Na zdjęciu dwie kobiety polewające się wodą z wiaderka

Stwardnienie zanikowe boczne – co to jest?

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna. Związana jest ona z uszkodzeniem obwodowego i ośrodkowego neuronu odpowiedzialnego za ruch, w wyniku czego z czasem zanikają wszystkie mięśnie, pojawiają się problemy z poruszaniem się, a następnie dochodzi do całkowitego paraliżu.

Stwardnienie zanikowe boczne bywa mylone ze stwardnieniem rozsianym. Istnieją między nimi jednak pewne podstawowe różnice. O ile stwardnienie zanikowe boczne dotyka głównie osoby między 40. a 70. rokiem życia, o tyle stwardnienie rozsiane dotyka najczęściej pacjentów młodych, między 20. a 40. rokiem życia. Stwardnienie rozsiane to również schorzenie autoimmunologiczne, podczas którego układ immunologiczny atakuje osłonki mielinowe układu nerwowego, w wyniku czego dochodzi do destrukcji rdzenia kręgowego oraz mózgu – geneza tych chorób jest zatem inna.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.