Zmarł Bryan Randall. Wieloletni partner Sandry Bullock chorował na ALS
Bryan Randall, wieloletni partner Sandry Bullock, zmarł w wieku 57 lat. Amerykański fotograf od trzech lat leczył się na ALS – nieuleczalne schorzenie neurodegeneracyjne. „Jesteśmy niezmiernie wdzięczni niestrudzonym lekarzom, którzy poruszali się z nami po krajobrazie tej choroby” – przekazała rodzina w oświadczeniu.
Bryan Randall zmarł na ALS
Bryan Randall, ceniony amerykański fotograf i wieloletni partner Sandry Bullock, zmarł w wieku 57 lat. Były model od trzech lat zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS). To nieuleczalne schorzenie neurodegeneracyjne, powszechnie znane jako choroba Lou Gehriga. W cytowanym przez magazyn „People” oświadczeniu rodziny poinformowano, że Randall odszedł 5 sierpnia. Zaznaczono również, że o jego chorobie wiedzieli jedynie najbliżsi.
„Bryan zdecydował, aby jego przygoda z ALS pozostała w sferze prywatnej, a ci z nas, którzy się nim opiekowali, dołożyli wszelkich starań, aby uszanować jego prośbę” – przekazano i dodano – „Jesteśmy niezmiernie wdzięczni niestrudzonym lekarzom, którzy poruszali się z nami po krajobrazie tej choroby, i zdumiewającym pielęgniarkom, które stały się naszymi współlokatorkami, często poświęcając swoje własne rodziny, aby być z naszą”.
59-letnia Bullock po raz pierwszy spotkała Randalla w styczniu 2015 r, kiedy fotografował urodziny jej syna Louisa. W tym samym roku para upubliczniła swój związek. „Znalazłam miłość swojego życia” – mówiła o tej relacji Bullock w 2021 roku w programie „Red Table Talk”.
Randall zajmował się głównie fotografią dzieci i plenerową. W młodości pracował także jako model. Miał córkę o imieniu Skylar z wcześniejszego związku.
Stwardnienie zanikowe boczne – co to jest?
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna. Związana jest ona z uszkodzeniem obwodowego i ośrodkowego neuronu odpowiedzialnego za ruch, w wyniku czego z czasem zanikają wszystkie mięśnie, pojawiają się problemy z poruszaniem się, a następnie dochodzi do całkowitego paraliżu.
Stwardnienie zanikowe boczne bywa mylone ze stwardnieniem rozsianym. Istnieją między nimi jednak pewne podstawowe różnice. O ile stwardnienie zanikowe boczne dotyka głównie osoby między 40. a 70. rokiem życia, o tyle stwardnienie rozsiane dotyka najczęściej pacjentów młodych, między 20. a 40. rokiem życia. Stwardnienie rozsiane to również schorzenie autoimmunologiczne, podczas którego układ immunologiczny atakuje osłonki mielinowe układu nerwowego, w wyniku czego dochodzi do destrukcji rdzenia kręgowego oraz mózgu – geneza tych chorób jest zatem inna.
Zobacz także
Hello My Hero. Anna Wróbel: chcę dać ludziom taką chwilę refleksji, że nic nie jest dane nam na stałe
„Zmiany w jelitach zachodzą wiele lat przed pojawieniem się objawów choroby Parkinsona”. O badaniach nad wpływem mikrobioty jelitowej na choroby neurodegeneracyjne mówi prof. Daniel Czyż
Jakie są objawy i przyczyny chorób neurodegeneracyjnych? Przykłady i sposoby leczenia
Polecamy
Były premier twierdzi, że Elżbieta II nie zmarła ze starości. „Wiedziała, że odchodzi”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Migrena u dzieci. Jak rozpoznać objawy i pomóc swojemu dziecku?
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?