Natalia Suchocka Jakie są objawy i przyczyny chorób neurodegeneracyjnych? Przykłady i sposoby leczenia 09.01.2023 5 min.
Ewa Wojciechowska Celine Dion cierpi na rzadką chorobę neurologiczną. „Jedna na milion” „Każdego dnia ciężko pracuję z moim terapeutą medycyny sportowej, aby odbudować moją siłę i zdolność do ponownego występu" - powiedziała Celine Dion w nagraniu opublikowanym na jej profilu na Instagramie. Wokalistka wyznała,… 09.12.2022 3 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD Przez to, że komunikaty płynące z otoczenia stoją w tak silnej opozycji do objawów ADHD, kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają stanów lękowych. Presja otoczenia jest naprawdę potężna. Sama pamiętam, jak siedziałam… 25.11.2022 10 min.
Aleksandra Tchórzewska Michael J. Fox doceniony wyjątkowym Oscarem. „Za zrozumienie, empatię i determinację” Michael J. Fox zdobył olbrzymią popularność w latach 90. ubiegłego wieku. Tytułowy "Doktor Hollywood" niestety zachorował mając niespełna 30 lat. Teraz 61-letni gwiazdor borykający się z chorobą Parkinsona odebrał honorowego… 22.11.2022 5 min.
Aleksandra Tchórzewska Już nigdy nie zaśpiewa „Killing Me Softly”. Roberta Flack jest nieuleczalnie chora Roberta Flack, wielokrotnie nagradzana amerykańska wokalistka śpiewająca jazz, soul i folk jest nieuleczalnie chora. O złym stanie zdrowia ikony muzycznej poinformowała jej menedżerka. Wokalistka nie tylko nie może już śpiewać,… 15.11.2022 4 min.
Aleksandra Parszczyńska Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czy torbiel jest groźna i musi być operowana? 29.10.2022 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Zespół Hakima – wodogłowie normotensyjne, które można skutecznie leczyć 20.09.2022 6 min.
Justyna Mazur Pałeczka ropy błękitnej – drogi zakażenia, postacie infekcji, leczenie zakażenia zieloną bakterią 19.09.2022 6 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Chwyć za mopa, nie zabijaj, nie wierz w cuda. 10 przykazań polskich neurochirurgów Neurochirurdzy razem z kardiochirurgami zajmują szczyt lekarskiej piramidy. Pacjenci nazywają ich bogami, a profesja, którą wykonują, kojarzy się raczej z cudami niż rzemiosłem. Przez ostatnie pół roku, przygotowując książkę… 06.09.2022 14 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska - Padaczka nie zawsze daje spektakularne symptomy. Dlatego warto być czujnym i nie lekceważyć nawet krótkich zaburzeń świadomości, omdleń, zawrotów głowy, zagapień, podsypiania, przymusowych ruchów językiem, drżenia ręki czy… 22.06.2022 8 min.
Monika Szubrycht Przekazując diagnozę rodzicom, mówi: „Gratuluję, mają państwo dziecko z zespołem Aspergera”. O różnorodności, która występuje w spektrum autyzmu, mówi Tony Attwood — Oficjalne i uświęcone tradycją podejście do autyzmu przedstawia go jako tragedię, katastrofę, porażkę. Ja tymczasem znam wielu bohaterów z autyzmem, również wiele najmilszych osób, jakie w życiu poznałem, które mają… 10.06.2022 7 min.
Ewa Wojciechowska Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące” „To naprawdę dziwne, że w ogóle o tym nie mówiłam. Najczęstszym sposobem, w jaki ludzie reagują, jest śmiech, bo myślą, że staram się być zabawna. Myślą, że to specjalne, zachowanie dla jaj. Zawsze niesamowicie mnie… 24.05.2022 3 min.
Magdalena Bury Polscy neurochirurdzy zoperowali mózg bez otwierania czaszki. Tak „wyłączyli” objawy Parkinsona W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim wykonano operację bez otwierania czaszki pacjenta oraz znieczulenia. Neurochirurdzy "wyłączyli" w ten sposób punkt w mózgu odpowiedzialny za objawy choroby Parkinsona. Nowa metoda wykorzystuje… 26.04.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Antek Królikowski zmaga się z nieuleczalną chorobą neurologiczną. „Ludzie postrzegają mnie, że jestem naćpany” Antek Królikowski w ostatnim odcinku programu "Przez Atlantyk" wyznał, że zmaga się z nieuleczalną chorobą. Jak poinformował, w 2016 roku dowiedział się, że choruje na stwardnienie rozsiane. "Każdego dnia walczę o to, żeby… 14.04.2022 5 min.
Klara Pastwa Stres to mocny przeciwnik – jak się z nim mierzyć? Może nas mobilizować, napędzać do działania, ale także niszczyć. W zawrotnym tempie. Stres – choroba cywilizacyjna. Czego jeszcze o nim nie wiemy? 11.01.2022 5 min.
Milena Marchewka Tężyczka – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie. Badania na tężyczkę Bezsenność, zaburzenia koncentracji i pamięci, stany lękowe, niepokój i drażliwość. Do tego dochodzą drżenia i skurcze mięśni. Znasz to? Jeśli kolejni lekarze patrzą na ciebie badawczo, a znajomi sugerują kontakt z… 07.12.2021 8 min.
Milena Marchewka Migrena – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie. Ile trwa migrena? Migrena to przypadłość, w której na skutek wystąpienia czynników wyzwalających pojawia się intensywny ból głowy, utrudniający normalne funkcjonowanie. Może jej towarzyszyć aura – charakterystyczne objawy zapowiadające napad… 07.12.2021 8 min.
Ewa Żuchowska Choroba Parkinsona – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie Etiologia choroby Parkinsona nadal jest nieznana. Jak się objawia ta choroba, jakie są przyczyny jej powstawania, jak ją zdiagnozować i leczyć? 14.11.2021 7 min.
Natalia Suchocka Stwardnienie rozsiane – objawy, przyczyny, leczenie. Jakie są rokowania? Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba neurologiczna, związana z zaburzeniem funkcjonowania m.in układu ruchu. Jej przebieg jest zróżnicowany i w zdecydowanej większości przypadków przebiega w formie nawrotów, które… 30.10.2021 10 min.
Patrycja Nawojowska Choroby podwzgórza – objawy, diagnostyka i leczenie Choroby podwzgórza to schorzenia wywołane m.in. na skutek urazów, infekcji czy guzów rozwijających się w obrębie podwzgórza. Podwzgórze jest niezwykle ważnym elementem mózgu, odpowiadającym za utrzymanie homeostazy. Uszkodzenie… 06.10.2021 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Adrianna Sobol: „Gdy opiekunowi osoby chorej na parkinsona mówi się o odpoczynku, ten zwykle odpowiada: ‘Ale ja nie mogę, nie wypada’” Choroba Parkinsona burzy wypracowany w rodzinie porządek. Pojawia się niepewność o przyszłość. Na otoczenie spada ogrom obowiązków i trosk, które zwykle bierze na siebie jedna osoba. Zaczyna się życie pełne trudności i… 23.09.2021 10 min.
Natalia Suchocka Stwardnienie boczne zanikowe – rodzaje, objawy, długość życia Stwardnienie boczne zanikowe to jedna z najcięższych chorób neurologicznych. Zmagał się z nią m.in. Stephen Hawking oraz Louis Gehrig (od którego chorobę tę nazywa się w Stanach Zjednoczonych „chorobą Louisa Gehriga”). Na… 16.09.2021 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Dziecko z epilepsją. „Ważne jest wsparcie rodziców, ale nie wolno dziecka zamykać w szklanym kloszu” [WIDEO] "Kluczowa rzecz to ten stereotyp wkładania czegokolwiek w usta, żeby chory nie odgryzł sobie języka. Nie da się odgryźć języka podczas ataku padaczki" 31.08.2021
Ewa Podsiadły-Natorska Usprawnij swoją koncentrację! Neurolog radzi, jak bezboleśnie zejść z obłoków na ziemię W pandemii przekonaliśmy się, jak cenną i ważną umiejętnością jest efektywna koncentracja uwagi. Czy można ją ćwiczyć, a jeśli tak, to w jaki sposób? Które techniki są dobre dla dorosłych, a które dla dzieci? W rozmowie z… 27.08.2021 7 min.
Ewelina Kaczmarczyk Hydrożel na chorobę Parkinsona? To może być prawdziwy przełom w leczeniu Hydrożel może być ukojeniem w chorobie Parkisnsona? Być może brzmi to nieprawdopodobnie, ale to lek, który naprawdę może pomóc pacjentom zmagającym się z tym schorzeniem. Wystarczy tylko jedna dawka preparatu, by zobaczyć efekty. 13.08.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska Pierwsza pomoc w czasie napadu padaczkowego. Jak reagować? [WIDEO] "Kluczowa rzecz to ten stereotyp wkładania czegokolwiek w usta, żeby chory nie odgryzł sobie języka. Nie da się odgryźć języka podczas ataku padaczki" 03.08.2021
Ewa Wojciechowska COVID-19 sprzyja zaburzeniom podobnym do choroby Alzheimera. Nowe ustalenia naukowców Najnowsze ustalenia naukowców wyjaśniają, w jaki sposób COVID-19 jest powiązany z demencją podobną do choroby Alzheimera. 15.06.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska „L4 jest dla chorych ostatecznością, by nikt nie wiedział, że ich nieobecność w pracy kolejny raz spowodowana jest migreną” – mówi neurolożka Magdalena Boczarska-Jedynak - Pacjenci opowiadają, że kiedy zwalniają się z pracy, myślą o tym, żeby w drodze do domu rozbić się autem, by tylko ich cierpienia się skończyły. Marzą też o tym, żeby ktoś odrąbał im głowę, bo ból jest nie do zniesienia 11.06.2021 9 min.
Magdalena Bury „Chciałam mieć dziecko, póki jeszcze jestem w pełni samodzielną osobą” – mówi 33-latka. Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę Ma 33 lata, 9-letnią córkę i stwardnienie rozsiane. Dziecko było planowane. "Chciałam zajść w ciążę, póki jeszcze jestem w pełni samodzielną osobą. Lekarz nie widział ku temu żadnych przeciwskazań. Ustalił tylko kolejną… 30.05.2021 9 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Utrata węchu może powodować stany depresyjne” – mówi dr Anna Oleszkiewicz, badająca węch i smak człowieka – Węch odgrywa bardzo dużą rolę w regulowaniu naszych zachowań społecznych. Ludzie, którzy słabo odczuwają zapachy albo całkowicie tracą węch, gorzej funkcjonują w relacjach partnerskich – mówi dr Anna Oleszkiewicz z… 17.05.2021 11 min.
Ewa Wojciechowska Parkinson to najszybciej rozwijająca się choroba neurologiczna na świecie. Winny może być związek chemiczny "Jesteśmy na wierzchołku bardzo, bardzo dużej góry lodowej" - mówi neurolog Ray Dorsey. Ekspert alarmuje, że liczba chorych może wzrosnąć dwukrotnie 08.04.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska Co trzecia osoba, która przeszła COVID-19, cierpi na zaburzenia neurologiczne lub psychiczne Naukowcy wskazali, że jedna trzecia osób, które były chore na COVID-19 wykazuje długotrwałe problemy ze zdrowiem psychicznym lub neurologiczne 07.04.2021 3 min.
Aneta Wawrzyńczak „Zamiast pomóc, zaczęli nad nim odprawiać egzorcyzmy…”. Alicja Lisowska i Daria Łuksza o życiu z epilepsją To, że epilepsję zawsze widać i słychać, jest jednym z największych związanych z nią mitów. Z błędnymi przekonaniami rozprawiają się Alicja Lisowska i Daria Łuksza. 26.03.2021 13 min.
Anna Jastrzębska „Mózg nie lubi samotności”. Neurolożka dr n. med. Anna Błażucka o tym, co niszczy zdrowie głowy „Jeżeli proces zapalny dotyczy wielu drobnych naczyń, nasz mózg wygląda trochę jak żółty ser z drobnymi dziurkami”. O tym, co najbardziej szkodzi naszej głowie – mówi dr n. med. Anna Błażucka, neurolog z Instytutu… 16.03.2021 7 min.
Ewelina Kaczmarczyk 90 proc. moich ataków było w ostatniej fazie snu. Nie da się do nich przygotować [WIDEO] - W wieku około 14-15 lat, w środku nocy - krzyk, szczękościsk i drgawki - tak Alicja Sztygowska opisuje swój pierwszy atak epilepsji. 11.03.2021
Natalia Suchocka Metoda Bobath – rehabilitacja, ćwiczenia, poradnik Metoda Bobath to metoda rehabilitacyjna, która stosowana jest na całym świecie – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Została opracowana przez dwóch czeskich naukowców – Karela i Bertę Bobath. Na czym zatem polega rehabilitacja… 01.03.2021 8 min.
Anna Jastrzębska Co i w jakiej ilości jeść, żeby nasz mózg lepiej funkcjonował? Psychodietetyk Michał Choroszyński wyjaśnia podstawy diety MIND Ostatnimi czasy coraz więcej słyszy się w Polsce o tzw. diecie MIND, która ma na celu odżywiać mózg. Co konkretnie kryje się pod tym pojęciem? Jakie produkty należy jeść, by wspomóc pracę głowy i zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym? 22.02.2021 4 min.
Marta Krupińska „Oddać można książkę do biblioteki. Namawiam, aby mówić: przeprowadziliśmy mamę do domu opieki”. Karolina Jurga o osobach z demencją i ich opiekunach - Kiedy choruje mózg, każda aktywność, którą podejmuje osoba chora jest istotna. Jeśli sadzi kwiatki, korzeniami do góry, nie poprawiaj! Proces myślowy w tej sytuacji jest ważniejszy niż sam efekt - mówi neuropsycholog Karolina… 16.02.2021 15 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Beata ma mózgowe porażenie dziecięce: „Pytają: co się stało w nóżki, proponują pieniążki lub kawusię” - Mam w sobie niezgodę na to, w jaki sposób przedstawia się osoby z niepełnosprawnościami w mediach. Bo to są zawsze skrajne portrety- albo cierpimy i zbieramy pieniądze na leczenie, albo pływamy na wózku z delfinami, by potem na… 08.02.2021 11 min.
Milena Marchewka Zatoka jamista – budowa, funkcje. Zakrzepica zatoki jamistej Zatoka jamista jest strukturą wewnątrzczaszkową, która umożliwia odpływ krwi z mózgu i części twarzy. Leży po obu stronach siodła tureckiego. Przez zatokę jamistą przebiega wiele istotnych nerwów i naczyń krwionośnych, przez… 04.02.2021 4 min.
Lena Helman ADD – co to jest, objawy, rozpoznanie, leczenie Zespół deficytu uwagi (ADD) to termin powszechnie stosowany do opisania stanu neurologicznego z objawami nieuwagi, roztargnienia i słabej pamięci operacyjnej. Osoby, które mają problemy ze skupieniem się na pracy, zapominają o… 28.12.2020 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Mózg po COVID-19. Jakie zmiany mogą w nim zajść? Tłumaczy neurolożka Magdalena Wysocka-Dudziak "Moja izolacja skończona. Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno?" - pyta neurolożka i neurotrenerka Magdalena Wysocka-Dudziak. Podkreśla, że długotrwałe skutki COVID-19 dla wielu organów, w tym naszego mózgu, mogą być… 02.11.2020 5 min.
Jolanta Pawnik Ciąża u kobiety z padaczką – jak choroba wpływa na matkę i dziecko? Wyjaśnia neurolog Maja Kopytek-Beuzen - Są dwa ważne momenty w życiu pacjentki, w których powinna ona porozmawiać o „kobiecych sprawach” ze swoim neurologiem: to rozpoczęcie aktywności seksualnej oraz moment w którym zaczyna rozważać zostanie mamą – mówi Maja… 12.08.2020 13 min.
Ewa Wojciechowska Mrowienie twarzy – to może być tężyczka. Rozmawiamy z neurologiem 07.07.2020 9 min.