Przejdź do treści

Zmarł pierwszy pacjent z przeszczepionym sercem genetycznie zmodyfikowanej świni

Lekarze na sali operacyjnej
Zmarł pierwszy pacjent po przeszczepie serca genetycznie zmodyfikowanej świni/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dwa miesiące po przełomowej dla transplantologii operacji zmarł David Bennett. 57-letni pacjent ze śmiertelną chorobą serca jako pierwszy otrzymał genetycznie zmodyfikowane serce świni. Przeszczepione serce funkcjonowało bardzo dobrze przez kilka tygodni „bez żadnych oznak odrzucenia” – przekazano.

Zmarł pierwszy pacjent z sercem od świni

Amerykańscy lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland 7 stycznia dokonali historycznego przedsięwzięcia. Eksperci przeszczepili człowiekowi organ od świni genetycznie zmodyfikowanej tak, by nie wytwarzała cukru, który występuje we wszystkich komórkach tych zwierząt i jest odpowiedzialny za natychmiastowe odrzucenie narządu. Pionierska operacja została przeprowadzona w celu ratowania życia Davida Bennetta. Dla 57-letniego pacjenta była to ostatnia szansa, ponieważ nie kwalifikował się do przeszczepu ludzkiego serca. Przed operacją był przykuty do łóżka i podłączony do maszyny, dzięki której żył.

„Albo śmierć, albo ten przeszczep. Chcę żyć. Wiem, że to dość osobliwy przypadek, ale to moja ostatnia szansa” – mówił dzień przed operacją.

Niestety dwa miesiące po operacji lekarze przekazali druzgocącą informację. Zgodnie z oświadczeniem Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland w Baltimore, mężczyzna zmarł we wtorek, 8 marca. Jak dodano, przez pierwsze tygodnie po przeszczepie serce nie dawało żadnych oznak odrzucenia, a Bennett poddał się nawet fizjoterapii. Stan pacjenta pogorszył się kilka dni przed śmiercią.

Kiedy stało się jasne, że 57-latek nie wyzdrowieje, otrzymał odpowiednią opiekę paliatywną i był w stanie komunikować się z rodziną w ostatnich godzinach życia. Nie ustalono jeszcze dokładnej przyczyny zgonu.

„Jesteśmy zdruzgotani stratą pana Bennetta. Okazał się odważnym i szlachetnym pacjentem, który walczył do samego końca” – oświadczył dr Bartley P. Griffith, który wykonał przeszczep.

Wyjątkowa i historyczna rola

Agencja AP wskazuje, że obecnie w Stanach Zjednoczonych na przeszczep narządów czeka prawie 110 tys. osób. Czas oczekiwania na ten narząd w Ameryce to średnio od 3 do 5 lat, w trakcie których rocznie umiera 6 tys. osób, które nie doczekały zabiegu.

„Jesteśmy wdzięczni panu Bennettowi za jego wyjątkową i historyczną rolę, jaką odegrał w przyczynianiu się do szerokiego wachlarza wiedzy w dziedzinie ksenotransplantacji, czyli procesu przeszczepiania narządów między różnymi gatunkami” – powiedział dr Muhammad M. Mohiuddin, dyrektor programu ksenotransplantacji serca w University of Maryland School of Medicine.

Lekarze od dziesięcioleci starają się wykorzystać zwierzęce organy do ratowania ludzi. Do tej pory przy każdej próbie organizm ludzki odrzucał organy zwierzęce. W 1984 roku próbowano ratować umierające niemowlę Baby Fae i przeszczepiono mu serce pawiana. Dziecko przeżyło jednak tylko 21 dni po operacji. Pomimo że David Bennet zmarł dwa miesiące po przeszczepie, jego operacja daje nadzieję na załatanie luki w krytycznych brakach narządów dla ludzi.

„Pozostajemy optymistami i planujemy kontynuować naszą pracę w przyszłych badaniach klinicznych ” – dodał Mohiuddin.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.