Marta Dragan Marta Kubacka pokazała blizny po operacji. „Gdyby nie one, mnie na tym świecie już by nie było” Marta Kubacka po raz pierwszy zabrała głos w sprawie swojego stanu zdrowia. W poruszającym wpisie podziękowała bliskim i personelowi szpitali za opiekę, a także dołączyła zdjęcia pooperacyjnych blizn. 08.05.2023 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Dawid Kubacki: „Moja żona będzie potrzebowała wszczepialnego defibrylatora serca” Marta Kubacka, żona mistrza świata Dawida Kubackiego od kilku dni jest już w domu, z rodziną. Jednak potrzeba czasu i intensywnej rehabilitacji, żeby mogła funkcjonować jak dawniej. Skoczek narciarski w szczerej rozmowie z Moniką… 17.04.2023 5 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Igor Jarzemski przeszedł zawał mięśnia sercowego: „To był nagły, gwałtowny, incydent. Potrzebna była kilkukrotna reanimacja”. O tym, na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, opowiada dr Natasza Krauze Henryka Tomala i Igor Jarzemski przeszli zawał mięśnia sercowego. W powrocie do pełnej sprawności pomogła im rehabilitacja kardiologiczna. – Wielu pacjentów kardiologicznych, w tym po zawałach serca, może korzystać z takiej… 10.03.2023 9 min.
Dominika Chirek 5 powodów, by pokochać cynamon Zawiera magnez, wapń, żelazo i witaminę K. Ponadto obniża ciśnienie krwi i pomaga w walce z cukrzycą. To jedne z wielu zdrowotnych właściwości cynamonu. Zobacz, za co jeszcze warto pokochać tę przyprawę. 25.12.2022 2 min.
Magdalena Bury Polska aplikacja, która po głosie wykryje choroby serca? To może być przyszłość teleporad Czy cechy głosu mogą wskazywać na choroby kardiologiczne? Tak uważają krakowscy naukowcy z AGH, którzy wkrótce rozpoczną badania na próbie stu pacjentów Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. W przyszłości chcą… 16.12.2022 3 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Anomalia Ebsteina – co to jest, jak się objawia i jak można ją leczyć u dzieci i dorosłych 09.12.2022 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Choroby układu krążenia pozostają największym zagrożeniem życia u Polek”. Jak starzeje się serce kobiety, mówi kardiolożka Dobromiła Dzwonkowska „Złamane serce leczy czas. Chore – kardiolog”. Ale żeby móc leczyć chore serce i spowalniać procesy starzenia, trzeba dbać o profilaktykę, a w razie niepokojących objawów – o staranną diagnostykę. Z kardiolożką… 18.10.2022 8 min.
Agata Oleszkiewicz Ból w mostku to nie tylko objaw zawału. Poznaj różne rodzaje bólu w mostku i ich przyczyny 13.10.2022 7 min.
Ewa Wojciechowska ADHD u dorosłych dwukrotnie zwiększa ryzyko zawału i udaru. Zaskakujące doniesienia naukowców Według badań przeprowadzonych przez szkockich naukowców, dorośli z ADHD są dwa razy bardziej narażeni na rozwój chorób sercowo-naczyniowych niż osoby zdrowe. Zagrożenie wzrasta dodatkowo z powodu innych czynności. Badacze… 20.09.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Serca od świni przeszczepiono dwóm osobom. To kolejny przełom w transplantologii Transplantacja narządów osobom w stanie śmierci mózgowej pozwala na dogłębne analizy, które nie są możliwe u żywych pacjentów. Naukowcy mogą pobierać próbki tkanek i robić zdjęcia narządu natychmiast po zabiegu, podczas gdy… 14.07.2022 3 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Wypadanie płatka zastawki mitralnej – objawy i leczenie. Jak żyć z chorobą Barlowa? 10.05.2022 5 min.
Magdalena Bury 6-latek zmarł na zawał serca. Wypił napój energetyczny pozostawiony przez rodziców na stole Spożywanie napojów energetycznych przez małe dzieci może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Przekonała się o tym rodzina 6-letniego Francisco Cervantesa, który wypił całą szklankę jednego z popularnych… 25.04.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Zmarł pierwszy pacjent z przeszczepionym sercem genetycznie zmodyfikowanej świni Dwa miesiące po przełomowej w transplantologii operacji zmarł David Bennett. 57-letni pacjent ze śmiertelną chorobą serca jako pierwszy otrzymał genetycznie zmodyfikowane serce świni. 10.03.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska „Zespół złamanego serca”. Coraz więcej przypadków choroby podczas pandemii COVID-19 W czasie pandemii COVID-19 odnotowuje się coraz więcej przypadków "zespołu złamanego serca", czyli kardiomiopatii Takotsubo. Jak wskazują amerykańscy naukowcy, potencjalnie śmiertelna choroba wywołana stresem częściej dotyka… 10.02.2022 3 min.
Katarzyna Głuszak Coraz młodsi Polacy mają zawał. Co robimy źle? Co 10. zawału w Polsce doświadcza osoba przed 45 r.ż. Młodzi ludzie coraz częściej cierpią z powodu chorób serca i układu krążenia. Większość - na własne życzenie. Co robimy źle? Jak w młodym (i starszym) wieku uniknąć zawału? 24.01.2022 9 min.
Justyna Mazur Zawał serca – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc w zawale serca Zawał serca rozwija się w efekcie niedotlenienia mięśnia sercowego i jego martwicy. Charakterystyczne objawy zawału serca to ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, poty i omdlenie. Niekiedy jednak zawał mięśnia sercowego… 30.11.2021 8 min.
Justyna Mazur Choroby serca – rodzaje, objawy i przyczyny najczęstszych z nich Choroby serca to liczne schorzenia o charakterze ostrym lub przewlekłym, które obejmują co najmniej jeden z elementów serca. Poza podziałem na ostre i przewlekłe choroby serca, funkcjonuje także podział na choroby wrodzone i nabyte,… 04.11.2021 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Tak, można umrzeć z przepracowania. I są na to dowody naukowe” – podkreśla lek. Ewa Stawiarska Ostatnio za sprawą wypowiedzi prof. Marcina Matczaka, zrodziła się dyskusja na temat tego, czy wielogodzinna praca po kilkanaście godzin dziennie jest wyznacznikiem naszego życiowego sukcesu. "Nasz organizm nie jest do tego stworzony.… 20.10.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Miażdżyca – co to jest, objawy, przyczyny, leczenie, dieta Miażdżyca to choroba, która polega na gromadzeniu się cholesterolu i innych lipidów w naczyniach krwionośnych w postaci tzw. płytek miażdżycowych, przede wszystkim w aorcie, tętnicach mózgowych i wieńcowych, rzadziej w… 30.09.2021 10 min.
Patrycja Nawojowska Idiopatyczne częstoskurcze komorowe – charakterystyka Idiopatyczne częstoskurcze komorowe (VT) to zaburzenia rytmu serca, których przyczyna powstawania nie została wyjaśniona. U większości chorych ognisko arytmii najczęściej znajduje się w drodze odpływu prawej komory. Leczenie… 07.09.2021 3 min.
Magdalena Bury Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski: zbyt często jest tak, że pacjentki myślą „Jestem przecież kobietą, do tego młodą, to nie może być zawał” Czy Polska ma słabe serce? Niestety, tak. Według statystyk, na niewydolność serca cierpi około 700-800 tys. chorych. Rocznie na serce umiera 60 tys. osób. I w sumie nic dziwnego. Wśród nas są osoby, które wprost przegapiają… 19.08.2021 9 min.
Patrycja Nawojowska Mruki sercowe – czym się charakteryzują i kiedy występują? Mruki serca to wibracje pojawiające się w wyznaczonym momencie pracy serca. Określenie powstało w nawiązaniu do drżenia obserwowanego u mruczących kotów. Mruki serca zwykle towarzyszom szmerom serca, czyli odgłosom wydawanym przez… 25.07.2021 4 min.
Milena Marchewka Rewaskularyzacja laserowa – wskazania, przygotowanie, przebieg Rewaskularyzacja laserowa to rodzaj inwazyjnego zabiegu, który może zostać przeprowadzony u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca i objawami w postaci napadowych bólów w klatce piersiowej. Wyróżniamy dwa typy rewaskularyzacji… 25.07.2021 3 min.
Milena Marchewka Ubytek przegrody przedsionkowej (ASD) – objawy wady serca Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (ASD) jest jedną z najczęstszych wrodzonych wad serca. Polega na obecności dziury w ścianie oddzielającej dwa przedsionki. Objawy kliniczne związane z rozwojem choroby często obserwuje się… 25.07.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Zwężenie drogi odpływu prawej/lewej komory serca – przyczyny i leczenie Zwężenie drogi odpływu prawej lub lewej komory to nieprawidłowość w pracy serca, która upośledza wypływ krwi z komory. Dysfunkcja ta najczęściej spowodowana jest wrodzonymi wadami serca. U chorego może pojawić się kołatanie… 24.07.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Zespół preekscytacji – czym jest, jakie są objawy i leczenie? Zespół preekscytacji to wada serca, w której powstaje dodatkowy szlak przewodzący impulsy elektryczne z przedsionków do komór. Objawy choroby w postaci kołatania serca i omdleń występują tylko u niektórych pacjentów, a do… 21.07.2021 4 min.
Anna Jastrzębska Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia po przyjęciu szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderny. EMA widzi związek EMA zaleca dodanie obu przypadłości do listy nowych działań niepożądanych w ulotkach informacyjnych preparatów Comirnaty i Spikevax 15.07.2021 4 min.
Natalia Suchocka Częstoskurcz przedsionkowy – przyczyny, objawy, leczenie Częstoskurcz przedsionkowy powstaje w przedsionku poza węzłem zatokowym. Może pojawić się zarówno u pacjentów, u których nie stwierdzono chorób serca, jak i tych z uszkodzonym mięśniem sercowym. Zazwyczaj problem ten występuje… 14.07.2021 5 min.
Justyna Mazur Trzepotanie przedsionków – przyczyny, objawy i leczenie Trzepotanie przedsionków AFI to zaburzenie rytmu pracy przedsionków. Charakteryzuje się występowaniem szybkiego, zorganizowanego rytmu przedsionków o częstości 250-350/min. Najważniejsze przyczyny trzepotania przedsionków to… 14.07.2021 5 min.
Justyna Mazur Kardiomiopatia przerostowa – objawy, przyczyny, leczenie Kardiomiopatia przerostowa HCM to choroba mięśnia sercowego, w przebiegu której dochodzi do osłabienia siły mięśniowej i rozwoju niewydolności serca. Najpoważniejszym powikłaniem jest nagła śmierć sercowa. Kardiomiopatia ma… 07.07.2021 5 min.
Natalia Suchocka Zespół Brugadów – przyczyny, diagnostyka, leczenie Zespół Brugadów to rzadka, ale podstępna choroba o podłożu genetycznym. Oznacza to, że istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania, jeśli już ktoś z rodziny zmaga albo zmagał się z tym schorzeniem. Często przebiega ona… 07.07.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Dławica odmienna (angina Prinzmetala) – objawy i leczenie Dławica odmienna, określana również dławicą Prinzmetala to choroba niedokrwienna serca, która spowodowana jest skurczem tętnicy wieńcowej. Charakteryzuje ją silny, długotrwały ból odczuwany najczęściej w porze nocnej. W… 05.07.2021 4 min.
Justyna Mazur Niedomykalność zastawki aortalnej – przyczyny i leczenie Niedomykalność zastawki aortalnej to zaburzenie polegające na tym, że płatki zastawki aorty nie przylegają ściśle do siebie. Skutkuje to cofaniem się krwi z aorty do lewej komory serca i przeciążeniem mięśnia sercowego.… 05.07.2021 5 min.
Natalia Suchocka Ostra niewydolność serca – przyczyny, objawy, leczenie Ostra niewydolność serca wiąże się ze stanem zagrożenia życia, dlatego wymaga szybkiego leczenia. Jej objawy potrafią się rozwijać bardzo szybko i już w ciągu kilku minut pogorszyć stan pacjenta. Może ona stanowić pierwszy… 03.07.2021 4 min.
Justyna Mazur Infekcyjne zapalenie wsierdzia – przyczyny, objawy, leczenie Infekcyjne zapalenie wsierdzia to zakażenie obejmujące takie struktury serca jak zastawki, duże naczynia krwionośne, komory i przedsionki, a także wszczepione elementy. Schorzenie może mieć charakter bakteryjnego zapalenia wsierdzia.… 01.07.2021 4 min.
Milena Marchewka Dysfunkcja węzła zatokowego – przyczyny, objawy, leczenie Dysfunkcja węzła zatokowego jest schorzeniem, w którym dochodzi do nieprawidłowości w wytwarzaniu impulsów elektrycznych potrzebnych do skurczów serca. U pacjentów występuje wtedy zbyt szybkie, zbyt wolne lub nieregularne tętno.… 01.07.2021 4 min.
Justyna Mazur Przewlekła niewydolność serca – przyczyny, objawy, leczenie Przewlekła niewydolność serca to postępujące zaburzenie funkcjonowania pracy serca, skutkujące niewystarczającym transportem tlenu do komórek ciała. Przyczyny niewydolności serca to m.in. przebyty zawał serca, choroby zastawek… 01.07.2021 5 min.
Justyna Mazur Nagła śmierć sercowa – przyczyny, objawy i czynniki ryzyka Nagła śmierć sercowa stanowi nawet 80-90 proc. wszystkich nagłych zgonów. Zazwyczaj prowadzi do niej zawał serca. Inne możliwe przyczyny to poważne zaburzenia rytmu serca, wrodzone wady serca czy kardiomiopatie. W celu zapobiegania… 29.06.2021 4 min.
Justyna Mazur CK-MB – wskazania do badania, norma i interpretacja wyników CK-MB to jedna z frakcji enzymu kinazy kreatynowej. Frakcja ta występuje przede wszystkim w mięśniu sercowym, dlatego oznaczanie jej poziomu wykorzystywane jest w celu potwierdzenia uszkodzenia mięśnia sercowego. Wskazaniem do badania… 24.06.2021 4 min.
Justyna Mazur Badanie płynu osierdziowego – wskazania, przebieg, wyniki Badanie płynu osierdziowego polega na pobraniu próbki płynu osierdziowego. Próbka jest następnie badana pod kątem ilości białka i glukozy, obecności komórek krwi czy bakterii, a także autoprzeciwciał. Badanie płynu… 18.06.2021 3 min.
Natalia Suchocka Badanie elektrofizjologiczne serca – wskazania, jak wygląda Badanie elektrofizjologiczne serca pozwala znaleźć źródło zaburzeń rytmu tego narządu. Trwa przynajmniej godzinę i wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu. Pacjentów kwalifikuje do niego lekarz kardiolog. Warto zaznaczyć, że nie… 15.06.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Szmery serca – czym są, rodzaje, diagnostyka Szmer serca to zjawisko akustyczne rozpoznawane podczas osłuchiwania serca. Fizjologiczne szmery sercowe często obserwuje się u małych dzieci i zwykle nie budzą powodu do niepokoju. U dorosłych szmery nad sercem są spowodowane… 13.06.2021 4 min.
Magdalena Bury Dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol: pacjentom kardiologicznym brakuje pomocy psychologa. Wiele czynników ryzyka zawału serca wynika z innych problemów Główny europejski autorytet w dziedzinie terapii przeciwpłytkowych. Lekarka, naukowczyni, rezydentka kardiologii. Jedna ze 100 „Kobiet Roku 2020 Forbes Women”. Mowa o dr n. med. Aleksandrze Gąseckiej-van der Pol, która na co dzień… 27.05.2021 9 min.
Milena Marchewka Wady wielozastawkowe serca – przyczyny i leczenie Wady wielozastawkowe to choroby polegające na obecności zaburzeń w obrębie dwóch lub więcej zastawek serca. Ocenia się, że ten problem dotyczy co dziesiątego pacjenta ze schorzeniami zastawek. Objawy wad wielozastawkowych… 25.05.2021 4 min.
Milena Marchewka Choroby mikrokrążenia – skutki i profilaktyka zaburzeń Mikrokrążenie jest miejscem, w którym układ tętniczy przechodzi w żylny. Struktury wchodzące w skład tej sieci naczyń krwionośnych odpowiadają za dostarczanie komórkom substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.… 12.05.2021 5 min.