Przejdź do treści

Nerka od świni przyjęła się u człowieka. To pierwszy taki przypadek!

Nerka od świni przyjęła się u człowieka. To pierwszy taki przypadek!
Nerka od świni przyjęła się u człowieka. To pierwszy taki przypadek! / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przeszczep, który wykonano w ośrodku medycznym NYU Langone Health w Stanach Zjednoczonych, na pewno przejdzie do historii. A to dlatego, że po raz pierwszy organizm człowieka nie odrzucił nerki, która pochodziła od świni. Udało się to dzięki temu, że narząd poddano modyfikacji genetycznej – podaje Agencja Reutera.

Przełomowa operacja

– Naukowcy od dekad pracują nad możliwością wykorzystania narządów zwierzęcych do przeszczepów, ale nie wiedzą, jak zapobiec ich natychmiastowemu odrzuceniu przez organizm ludzki – podkreślił Reuter.

To jednak może niedługo się zmienić. Nadzieją dla chorych może być ostatni udany przeszczep nerki świni, który został z powodzeniem przeprowadzony na pacjentce z oznakami dysfunkcji nerek. Dzięki temu, że geny nerki świni poddano modyfikacji, znajdujące się w niej tkanki nie zawierały już molekuły powodującej, że właściwie natychmiast dochodzi do odrzucenia narządu.

Rodzina chorej zgodziła się na eksperyment, zanim jeszcze pacjentka została odłączona od aparatury utrzymującą ją przy życiu. Przez trzy dni nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych kobiety i utrzymywana poza jej ciałem.

Wyniki eksperymentalnego przeszczepu dają nadzieję

Oprócz tego, że nerka świni nie została odrzucona, zauważono jeszcze inne pozytywne efekty przeszczepu. Dr Robert Montgomery, chirurg transplantolog, który kierował operacją, podkreśla, że nerka produkowała tyle samo moczu, co organizm człowieka, a nieprawidłowy poziom kreatyniny u pacjentki wrócił do normy.

– Wyniki testów przeszczepionej nerki “wyglądały całkiem normalnie” – mówi cytowany przez Reutera chirurg.

Jak informuje agencja, w Stanach Zjednoczonych prawie 107 tys. ludzi czeka obecnie na przeszczep narządów, w tym ponad 90 tys. na nerkę. A czas oczekiwania na ten narząd w Ameryce to średnio od trzech do pięciu lat. Być może przełomowy zabieg otworzy drogę do nowych badań i kolejnych udanych przeszczepów, które okażą się remedium na krytyczne braki w narządach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.