Przejdź do treści

Zmiany w informowaniu osób będących na kwarantannie. Co nowego wprowadził GIS?

GIS - zmiany związane z kwarantanną / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Uruchomienie ogólnopolskiej infolinii do kontaktu z sanepidem, zniesienie obowiązku wystawiania decyzji w formie papierowej czy przekazywanie informacji o nałożonej kwarantannie i izolacji przez automat – tak wyglądają zmiany naniesione przez Główny Inspektorat Sanitarny związane z pandemią koronawirusa. Wyjaśniamy, co to znaczy dla każdego z nas. 

Zmiany w działaniu Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zmianach wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem, w tym o cyfryzacji kolejnych działań.

„Istnieje ogólnopolska infolinia do kontaktu z sanepidem. Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie dzwonią już z informacją o nałożonej kwarantannie czy izolacji, robi to automat.

Dzięki integracji z ZUS nie ma obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcom. Nie trzeba oczekiwać na kontakt od sanepidu, bliskie kontakty osoba zakażona może zgłosić, wypełniając formularz. Wprowadzono elektroniczny system obsługi obywateli – SEPIS” – czytamy w komunikacie GIS-u. 

Czym jest SEPIS? To system informatyczny do obsługi Inspekcji Sanitarnej, którego celem jest odciążenie pracowników sanepidu od wykonywania czynności, które zajmowały im bardzo dużo czasu.

Pielęgiarka - W czepku urodzona

Jak informuje GIS, na potrzeby walki z pandemią zakupiono 9 tys. laptopów z pełnym oprogramowaniem i 4 tys. telefonów komórkowych z dostępem do internetu. Zainstalowano również 4 tys. nowoczesnych telefonów stacjonarnych. Prace inspekcji wspierają spółki skarbu państwa, żołnierze WOT, studenci.

Wszystko po to, by osoby zakażone koronawirusem oraz te z podejrzeniem zakażenia nie musiały czekać na otrzymanie zwolnienia lekarskiego czy skierowania na test na obecność koronawirusa.

Automatyczne powiadamianie o nałożeniu kwarantanny

+48 22 25 71 145 to nowy numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny GIS udostępnił inny numer: +48 22 25 00 115.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.