2 min.
Zmiany w informowaniu osób będących na kwarantannie. Co nowego wprowadził GIS?

GIS - zmiany związane z kwarantanną / pexels
Uruchomienie ogólnopolskiej infolinii do kontaktu z sanepidem, zniesienie obowiązku wystawiania decyzji w formie papierowej czy przekazywanie informacji o nałożonej kwarantannie i izolacji przez automat – tak wyglądają zmiany naniesione przez Główny Inspektorat Sanitarny związane z pandemią koronawirusa. Wyjaśniamy, co to znaczy dla każdego z nas.
Spis treści
Zmiany w działaniu Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zmianach wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem, w tym o cyfryzacji kolejnych działań.
„Istnieje ogólnopolska infolinia do kontaktu z sanepidem. Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie dzwonią już z informacją o nałożonej kwarantannie czy izolacji, robi to automat.
Dzięki integracji z ZUS nie ma obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcom. Nie trzeba oczekiwać na kontakt od sanepidu, bliskie kontakty osoba zakażona może zgłosić, wypełniając formularz. Wprowadzono elektroniczny system obsługi obywateli – SEPIS” – czytamy w komunikacie GIS-u.
Czym jest SEPIS? To system informatyczny do obsługi Inspekcji Sanitarnej, którego celem jest odciążenie pracowników sanepidu od wykonywania czynności, które zajmowały im bardzo dużo czasu.
1/3 W ramach digitalizacji inspekcji wprowadzono zmiany. Istnieje ogólnopolska infolinia do kontaktu z sanepidem. Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie dzwonią już z informacją o nałożonej kwarantannie czy izolacji robi to automat.
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) November 15, 2020
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak informuje GIS, na potrzeby walki z pandemią zakupiono 9 tys. laptopów z pełnym oprogramowaniem i 4 tys. telefonów komórkowych z dostępem do internetu. Zainstalowano również 4 tys. nowoczesnych telefonów stacjonarnych. Prace inspekcji wspierają spółki skarbu państwa, żołnierze WOT, studenci.
Wszystko po to, by osoby zakażone koronawirusem oraz te z podejrzeniem zakażenia nie musiały czekać na otrzymanie zwolnienia lekarskiego czy skierowania na test na obecność koronawirusa.
Automatyczne powiadamianie o nałożeniu kwarantanny
+48 22 25 71 145 to nowy numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny GIS udostępnił inny numer: +48 22 25 00 115.
Poleć artykuł innym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023