Aleksandra Tchórzewska „Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego „Nie istnieje takie rozpoznanie ani objaw w międzynarodowym rejestrze chorób ICD-10”- pisze gorzko na Instagramie Krzysztof Janowiec, specjalista położnictwa i ginekologii oraz leczenia niepłodności. Niestety, wiele pacjentek… 17.02.2023 4 min.
Aleksandra Tchórzewska Co możesz zrobić, kiedy w gabinecie lekarskim spotykasz się z odmową w ważnej dla siebie sprawie? Wyjaśnia to FEDERA Każda z nas pojawiając się w gabinecie lekarskim liczy na to, że otrzyma pomoc. Czasem zdarza się jednak, że prosząc o coś, spotykamy się z odmową. Przedstawicielki Federy w najnowszym poście na Instagramie podpowiadają, jak… 16.02.2023 3 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Aga Szuścik: „W gabinecie ginekologicznym kumulują się wszystkie tematy, z którymi jako społeczeństwo nie radzimy sobie najlepiej” – Problem z wizytami ginekologicznymi jest szeroki i zaczyna się już w dzieciństwie, jeśli w domu nie mówi się o zdrowiu ginekologicznym i nigdy przenigdy nie nazywa się po imieniu genitaliów, używając słów takich jak srom,… 10.02.2023 9 min.
Małgorzata Germak Czego nie lubi twoja pochwa? Niepokojące sygnały sugerujące, że powinnaś odwiedzić ginekologa Czujesz ostatnio „tam” dziwny dyskomfort, a może po seksie cię swędzi lub boli? Czekasz aż przejdzie lub sięgasz po środki bez recepty. Objawy mijają, więc cieszysz się, że masz problem z głowy. Do czasu aż dolegliwości… 28.01.2023 6 min.
Magdalena Bury Wziernik ginekologiczny – kiedyś powodował traumy, ponoć doprowadzał do orgazmu. A jak jest dzisiaj? Wziernik ginekologiczny? Badanie z jego użyciem może być przez niektóre z nas odbierane jako bolesne, dla większości na pewno jest niezbyt nieprzyjemne. To właśnie wziernika boimy się najczęściej, stojąc przed drzwiami do… 18.12.2022 7 min.
Magdalena Bury Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta Na początku, gdy chciała rozpowszechnić osteopatię ginekologiczną w Polsce, patrzyli na nią jak na wariatkę. „Osteopatia? Ginekologiczna? A co mają kości do ginekologii?” - słyszała wiele razy. Teraz zaczepiają ją… 03.12.2022 11 min.
Natalia Suchocka Podkowa, szparka, bułeczka czy motylek – każda z nas ma inną. Jak zbudowana jest wagina? 21.11.2022 5 min.
Małgorzata Germak 9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie Nie musi być od razu objawem poważnej choroby, więc gdy zauważysz krew po stosunku, nie wpadaj w panikę. O czym może to świadczyć i kiedy warto zgłosić się do lekarza – wyjaśnia ginekolog-endokrynolog. 31.10.2022 8 min.
Aleksandra Tchórzewska „Ale jak ja niby mam panią zbadać?”. Czyli co słyszą w gabinetach ginekologicznych osoby z niepełnosprawnościami W idealnym świecie kobieta z niepełnosprawnością lub jakimikolwiek ograniczeniami, np. ruchowymi, bez problemu i komfortowo skorzystałaby z usług ginekologa. Niestety w Polsce dostępna dla każdej osoby ginekologia to wciąż… 03.10.2022 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA Tylko w 68 na 110 warszawskich publicznych gabinetów ginekologicznych pacjentki mogą liczyć na bezpłatne założenie lub zdjęcie wkładki wewnątrzmacicznej – choć jest to usługa refundowana przez NFZ. – Wnioski z naszego… 10.08.2022 10 min.
Ewa Wojciechowska „Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska "Absolutnie w żadnym wypadku nie wolno tego mrozić ani wypalać (...) Nie wymrażamy, bo nie wiemy, co się będzie działo pod spodem. Jeśli jest konieczność, to usuwamy z wynikiem histopatologicznym" - pisze o "nadżerce" dr… 24.06.2022 3 min.
Magdalena Bury Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki. O Leanne, popularnej TikTokerce, rozmawiamy z ginekolożką "Jestem kobietą, która urodziła się z dwoma pełnymi układami rozrodczymi" - pisze o sobie 37-letnia Leanne Bell z Arizony. Kobieta, w związku ze swoim rzadkim schorzeniem, założyła profil na TikToku, by zwiększać świadomość o… 20.06.2022 5 min.
Magdalena Bury Fakty i mity związane z wizytą u ginekologa. Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog Czy przed wizytą ginekologiczną kobieta musi się wydepilować? Czy to prawda, że przed badaniem ginekologicznym kobieta nie powinna myć miejsc intymnych, by nie wypłukiwać drobnoustrojów? I czy dziewica może mieć wykonaną… 02.05.2022 4 min.
Aleksandra Tchórzewska „Decyzję powinna podjąć para”. O diagnostyce i leczeniu w przypadku nawracających poronień, pisze ginekolog Michał Strus „Osiem ciąż i dwójka dzieci... Cieszę się, że się nie poddaliśmy. Nie poznaliśmy przyczyn strat”- pisze jedna z pacjentek. „U mnie trzy straty, ostatnia już prowadzona na lekach po poznaniu przyczyny niepowodzeń. Niestety,… 30.03.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Jak przygotować się do badania w łazience u ginekologa? Wyjaśnia lek. Agnieszka Nalewczyńska Na wizycie u ginekologa pacjentka proszona jest o przygotowanie się do badania w łazience. Wiele kobiet jednak zastanawia się, jakie czynności powinno wykonać. Korzystać z toalety? Rozebrać się teraz czy później? Wątpliwości… 22.03.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Polki nie wiedzą, gdzie włożyć tampon i mylą krocze z szyjką macicy. Ginekolożka Marta Wójcik postanowiła im wszystko wytłumaczyć przy pomocy rysunków Czy mocz wypływa pochwą? Ile otworów mamy „tam na dole?” - to pytania, które na pewno choć raz w życiu zadało sobie wiele z nas, ale rzadko kiedy wypowiadamy je na głos. Ginekolożka Marta Wójcik zadaje je na swoim profilu na… 25.11.2021 6 min.
Magdalena Bury Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt ginekologicznych? „To nie są utopijne potrzeby, z 'innego świata'” Pandemia koronawirusa jest trudnym okresem dla wszystkich, ale dla młodych matek szczególnie. Lockdown, samotne porody, lęk przed zachorowaniem na COVID-19 i zarażenie swojego dziecka to tylko niektóre sytuacje, z którymi muszą się… 20.10.2021 7 min.
Katarzyna Głuszak Polka (nie) u ginekologa. Dlaczego nie chcemy się badać? O tym, że na wsiach jest problem z dostępem do poradni ginekologicznych, wiadomo nie od dzisiaj. Wiadomo też, że w wielkich miastach, teoretycznie świadome zagrożenia wykształcone i młode kobiety, również rzadko odwiedzają… 16.10.2021 8 min.
Ewa Żuchowska Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie? Z endometriozą borykają się głównie kobiety w wieku rozrodczym. Choroba kojarzy im się z niepłodnością, bolesnymi miesiączkami i dyskomfortem podczas współżycia. Dla większości z nich jedyną szansą na rodzicielstwo jest… 20.09.2021 4 min.
Magdalena Bury Wrzesień jest miesiącem świadomości PCOS. „Warto poznać lepiej to zaburzenie!” – apeluje dr Katarzyna Skórzewska "Kolor morski ma wiele odcieni - tak jak choroba, której jest symbolem. We wrześniu nosimy turkusowe paznokcie, sukienki, bluzki, aby zwiększyć świadomość choroby i wspierać osoby zmagające się z PCOS - zespołem policystycznych… 03.09.2021 3 min.
Magdalena Bury Dr Beata Wróbel: Wietrzenie pochwy i noszenie długich spódnic mamy już za sobą - Jeszcze nie tak dawno, bo 30 lat temu, kobiety na wsiach nosiły długie spódnice i sikały, po prostu „rozkraczając się”. Wybór należy do kobiet. Jeśli jednak higiena jest prawidłowo zachowana, nie ma żadnego powodu, by… 20.08.2021 8 min.
Magdalena Bury Trwają prace nad testem umożliwiającym wczesne wykrycie endometriozy. Ma być tani i skuteczny Prosty, tani i skuteczny - taki ma być test umożliwiający wczesne wykrycie endometriozy, który zamierza opracować zespół międzynarodowych specjalistów. Celem ekspertów jest skrócenie opóźnień w diagnostyce tej podstępnej choroby. 02.07.2021 3 min.
Magdalena Bury Dr Iris Kerin Orbuch i dr Amy Stein o endometriozie: Zwykle od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy upływa około dziesięciu lat Co dziesiąta kobieta na świecie ma endometriozę – chorobę, która powoduje przewlekły ból, ogranicza aktywność i może prowadzić do bezpłodności. Pomimo jej powszechności kobiety często cierpią latami, zanim zostaną… 09.06.2021 7 min.
Magdalena Bury Ginekologowi warto mówić o tym, że podczas seksu cię boli, że nie masz ochoty na czułości albo, że w ostatnim czasie spałaś z kilkoma facetami Podczas seksu odczuwałaś nieprzyjemny ból, ostatnio zdarzyło ci się spać z wieloma partnerami, od kilku tygodni seks mógłby dla ciebie nie istnieć - o tym wszystkim mów ginekologowi na wizycie. 16.05.2021 4 min.
Magdalena Bury Poradnik, który przynosi ulgę. „Pokonaj endometriozę. Jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo” dr Iris Kerin Orbuch oraz dr Amy Stein już w księgarniach Co dziesiąta kobieta na świecie ma endometriozę – chorobę zapalną, która powoduje przewlekły ból, ogranicza aktywność i może prowadzić do bezpłodności. Pomimo jej powszechności kobiety często cierpią latami, zanim… 12.05.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska Dostęp nastolatek do ginekologa: „Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. To skandal mówi Martyna Jałoszyńska W Polsce jest 1,3 mln dziewcząt w wieku 12-18 lat. Przewidziano dla nich 48 miejsc, gdzie mogą iść do ginekologa w ramach NFZ 26.01.2021 3 min.
Marta Krupińska Dr Agnieszka Nalewczyńska: dorosłe kobiety piszą do mnie z zapytaniem, czy jak założą tampon, to mogą skorzystać z toalety - Młodych chłopaków martwi ilość spermy podczas wytrysku, bo na filmach porno jest jej znacznie więcej niż u nich. Dwudziestoletnie dziewczyny skarżą się, że gdy podczas wizyty proszą lekarza o USG piersi, to on je wyśmiewa,… 05.01.2021 7 min.
Karolina Sarniewicz Izabela Sopalska-Rybak: “Trzydziestoletniej kobiecie ginekolog powiedział, żeby wróciła do niego z mamą. Nie ma mojej zgody na takie traktowanie” - Sama mam niepełnosprawność ruchu i odmówiono mi badania, bo nie chodzę. Ginekolożka powiedziała, że nie będzie mnie dźwigać. Ale najbardziej uderzyło mnie, co przechodzą w gabinetach osoby niewidome - mówi w rozmowie z Hello… 04.11.2020 14 min.
Anna Jastrzębska FEDERA o rzekomym zakazie przyjmowania nastolatek w gabinetach ginekologicznych: „To bezprawne” W reakcji na doniesienia o nieprzyjmowaniu nastoletnich pacjentek w poradniach ginekologicznych Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wezwała NFZ do wyjaśnień. Co wynika z otrzymanej odpowiedzi? 03.06.2020 4 min.
Natalia Drobek Masz ponad 20 lat? Oto badania profilaktyczne, które powinnaś zacząć robić Przekroczenie liczby 20 na zegarze biologicznym wiąże się z wieloma zmianami i wyborami w życiu. Młodzi ludzie zapominają o swoim zdrowiu, są skupieni na zdobywaniu nowych doświadczeń, nauce i korzystaniu z życia w stu procentach,… 14.01.2020 4 min.
Julia Krupińska Mężczyzna czy kobieta – kto lepszym ginekologiem? Mężczyzna ginekolog jest delikatniejszy i milszy, ale kobieta lepiej zrozumie nasze problemy intymne - prawda czy stereotypy? Okazuje się, że płeć ginekologa ma dla nas znaczenie, ale nie największe. 04.01.2020 3 min.
Ewa Wojciechowska Badania kontrolne dla kobiet – które warto robić co roku? Dietetyczka „Keep Fit In Style” przygotowała małą ściągę. Niech znajdzie się na twojej liście noworocznych postanowień! Badania kontrolne powinny wejść nam już w nawyk, jednak często o nich zapominamy. Warto wykonywać regularne badania, ponieważ są podstawą do wczesnego wykrywania wielu chorób i zapobiegania im. 27.12.2019 6 min.
Magdalena Bury Pani Fizjotrener: „badanie ginekologiczne a badanie u fizjoterapeuty uroginekologicznego to dwa różne badania”. Czym się różnią? "Badanie ginekologiczne a badanie u fizjoterapeuty uroginekologicznego to dwa różne badania..." - pisze w swoim najnowszym poście Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako "Pani Fizjotrener". Specjalistka postanowiła… 28.10.2019 3 min.
Aleksandra Parszczyńska Obowiązkowe badania w ciąży – jakie należy wykonać na poszczególnych jej etapach? Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W organizmie oraz psychice zachodzą ogromne zmiany, które przygotowują ją do roli mamy oraz powitania na świecie dziecka. Zmiany te nie zawsze przebiegają w sposób prawidłowy. Z tego… 02.03.2019 5 min.
Redakcja Nadżerka szyjki macicy – rodzaje, objawy i sposoby leczenia Nadżerka to zmiana chorobowa w pochwowej części szyjki macicy. Charakteryzuje się ubytkiem tkanki nabłonka. Najczęściej przypomina wyglądem czerwoną plamkę o nierównej powierzchni. Może przybrać formę kilku połączonych… 25.06.2012 2 min.