Przejdź do treści

Jak szybko zlikwidować mokry kaszel?

kaszląca kobieta
Fot. sementsova321 / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Potocznie często mówimy o kaszlu mokrym i suchym. Mokry kaszel związany jest z obecnością wydzieliny w drogach oddechowych, która powoduje podrażnienie receptorów i odruch mający na celu ewakuację zalegającej treści i niedopuszczenie do jej ekspansji w kierunku płuc.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek

dr n. med.

Kaszel mokry (produktywny) związany jest z zaleganiem wydzieliny w gardle i niższych piętrach dróg oddechowych. Wydzielina w drzewie oskrzelowym jest sytuacją nienaturalną, jej zwiększona ilość podrażnia receptory, które aktywują skurcz oskrzeli. To ma na celu „wypchnięcie” wydzieliny do gardła, dzięki czemu bezpiecznie można ją ewakuować z organizmu. Kaszel mokry towarzyszy najczęściej infekcjom górnych dróg oddechowych, ale może pojawiać się także przy współwystępowaniu innych chorób. Często zadajemy sobie pytanie – co na kaszel mokry zastosować? Istnieje kilka domowych sposobów łagodzących dolegliwości. Z leków mamy do dyspozycji syrop na kaszel mokry oraz preparaty mukolityczne. Jeżeli nie mamy pewności, jaki charakter ma kaszel, najbezpieczniej będzie zastosować syrop na kaszel mokry i suchy.

Łukasz Durajski w różowej marynarce

Przyczyny kaszlu produktywnego

Istnieje wiele przyczyn kaszlu mokrego u dorosłych i u dzieci. Najczęstszymi są infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. W zależności od czynnika etiologicznego wydzielina może mieć różną gęstość i zabarwienie (np. w infekcjach bakteryjnych gęsta żółta lub zielona wydzielina). Najczęstszymi infekcjami powodującymi kaszel produktywny jest zapalenie zatok i zapalenie oskrzeli. Kaszel produktywny charakterystyczny jest również dla rozstrzeni oskrzeli, czyli przewlekłego schorzenia powodującego nawracające stany zapalne i uszkodzenie ścian oskrzeli. Do występowania kaszlu mokrego predysponuje również mukowiscydoza. Jest to nieuleczalna choroba genetyczna, której istotą jest produkcja gęstego, zalegającego śluzu nie tylko w układzie oddechowym, ale również pokarmowym. U osób przez długi czas palących papierosy dochodzi do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jej istotą jest zwiększenie oporu oddechowego wskutek uszkodzenia drobnych oskrzelików i niszczenia ścian pęcherzyków płucnych. Tworzą się zmiany rozedmowe, które zmniejszają powierzchnię czynną płuc. Przy POChP także może zalegać znaczna ilość wydzieliny w drogach oddechowych, która jest trudna do odkrztuszenia.

Jak rozpoznać kaszel mokry?

Kaszel mokry jest nazywany produktywnym lub wilgotnym, czasem mówimy o „odrywaniu się” kaszlu. Wszystkie te określenia charakteryzują istotę schorzenia, czyli obecność wydzieliny w drogach oddechowych. Może mieć ona różną gęstość i barwę. Czasami wydzielina jest tak gęsta, że pacjent może mieć znaczne kłopoty z jej ewakuacją, a przy braku obecności wydzieliny w gardle łatwo taki kaszel pomylić z suchym. Ostatecznie rodzaj kaszlu może być określony jedynie przez lekarza, który za pomocą stetoskopu, jest w stanie potwierdzić obecność wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.

Domowe sposoby na kaszel mokry

Zanim udamy się do lekarza i otrzymamy fachową pomoc możemy zastosować kilka sposobów i leków na kaszel mokry dostępnych bez recepty. Ze sposobów dotyczących postępowania leczeniu mokrego kaszlu sprzyja przyjmowanie dużej ilości płynów. To powoduje rozrzedzanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, a co za tym idzie, ułatwia odkrztuszanie. Ponadto zmniejszeniu lepkości sprzyja wyższa temperatura. Zatem warto się wygrzać pod ciepłą kołdrą i wykonać inhalacje (tzw. parówki) nawet ze zwykłej, gorącej wody. Przydatne bywa także stosowanie nawilżacza powietrza. Dodatkowym sposobem ułatwiającym ewakuację wydzieliny z drzewa oskrzelowego jest oklepywanie pleców przez osobę trzecią, w sposób od dolnej części pleców ku górze i od zewnątrz do wewnątrz klatki piersiowej. To przyspiesza spływanie wydzieliny z mniejszych oskrzelików i ułatwia jej transport do oskrzeli głównych. Z leków dostępnych bez recepty największe zastosowanie mają mukolityki, które obniżają zawartość mucyn w śluzie, dzięki czemu wydzielina się rozrzedza. Leki takie występują w postaci tabletek na kaszel mokry, po które mogą sięgać dorośli i młodzież lub syropu na kaszel mokry dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że jeśli mimo zastosowania domowych sposobów i leków, w które możemy samodzielnie zaopatrzyć naszą domową apteczkę, kaszel mokry utrzymuje się przez kilka dni, należy zgłosić się do lekarza. Tylko specjalista po badaniu może określić dokładną przyczynę wilgotnego kaszlu i włączyć leczenie przyczynowe.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.