5 min.
Śluz w moczu – przyczyny, objawy i leczenie. Czy pasma śluzu w moczu zawsze świadczą o chorobie?

Drobot Dean/ AdobeStock
Pasma śluzu w moczu można wykryć za pomocą badania ogólnego moczu. Śluz w moczu nie zawsze świadczy o poważnej chorobie, ponieważ taki wynik badania może mieć związek z niewłaściwą higieną lub nieodpowiednim sposobem pobrania próbki moczu. Pasma śluzu w moczu zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Liczne pasma śluzu w moczu mogą być konsekwencją zakażenia układu moczowego lub narządów płciowych. Natomiast pojedyncze pasma śluzu w moczu zwykle nie są objawem choroby, tylko nieprawidłowym sposobem oddania moczu do badania. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby był to mocz poranny, oddany po uprzednim umyciu części intymnych.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Pasma śluzu w moczu: przyczyny i diagnostyka
Nieliczne pasma śluzu w moczu są zwykle związane z niestosowaniem się do zaleceń lekarza lub pielęgniarki na temat sposobu pobierania moczu. Właśnie dlatego należy zastosować się do następujących zasad:
- próbkę moczu należy oddać bezpośrednio po obudzeniu się,
- przed oddaniem moczu należy umyć miejsca intymne i wytrzeć je,
- kobiety na kilka dni przed miesiączką oraz w trakcie okresu nie powinny oddawać moczu do badania,
- w trakcie oddawania moczu kobieta powinna lekko rozchylić wargi sromowe, natomiast mężczyzna powinien ściągnąć napletek,
- zaleca się także oddanie tzw. środkowego strumienia, czyli początkową porcję moczu najlepiej oddać do toalety, następną porcję do pojemnika, a resztę znowu do toalety,
- mocz należy dostarczyć do laboratorium maksymalnie dwie godziny po pobraniu,
- jeśli w wyniku badania pojawi się obfity śluz w moczu, a reszta wyników będzie prawidłowa, to badanie należy powtórzyć.
Co oznacza śluz w moczu? Poza niewłaściwym sposobem pobierania próbki oraz nieodpowiednią higieną przyczyną licznych pasm śluzu w moczu może być zakażenie układu moczowego. Zwykle infekcji takiej towarzyszą dodatkowe objawy kliniczne, takie jak gorączka, ból w okolicy nerek, ból przy oddawaniu moczu, a także częste oddawanie moczu. Dość liczne pasma śluzu w moczu mogą być związane z infekcją narządów płciowych. U kobiet zwykle dodatkowo pojawiają się upławy z dróg rodnych, które mogą świadczyć o zakażeniu. Śluz w moczu może być też konsekwencją kamicy nerkowej lub raka pęcherza moczowego. Zdarza się, że przyczyną bardzo licznych pasm śluzu w moczu jest choroba układu pokarmowego (np. choroba Leśniowskiego-Crohna). W takiej sytuacji obfity śluz w moczu może stanowić głównie wartość diagnostyczną.
Czasami pojawiają się pasma śluzu w moczu w ciąży. Wynik ten może wskazywać na infekcję dróg rodnych, dlatego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka. Rodziców może zaniepokoić śluz w moczu dziecka, jednak zwykle taki wynik jest związany z niewłaściwym pobraniem próbki moczu. Warto pamiętać, że biały śluz w moczu może być zaobserwowany przez kobietę w owulacyjnej fazie cyklu. W takiej sytuacji nie ma powodów do niepokoju.
Zobacz także
Śluz w moczu: postępowanie i leczenie
Pojawienie się pasm śluzu w moczu wymaga bardzo dokładnej diagnostyki oraz zebrania przez lekarza jak największej liczby informacji. Zwykle w sytuacji, w której pojawi się śluz w moczu w ciąży lub u dziecka, lekarz szczególnie czujnie podchodzi do reszty wyników i zaleca dodatkowe badania. Warto pamiętać, że dużo poważniejsza jest sytuacja, w której występuje krew i śluz w moczu. W takim wypadku to zwykle pacjent zgłasza się do specjalisty i prosi o dodatkowe badania, a lekarz powinien zdecydować o dokładniejszej diagnostyce. Jeżeli śluz w moczu pojawia się u osoby dorosłej, której reszta wyników jest prawidłowa, lekarz może zalecić powtórne badanie.
Zazwyczaj, jeśli śluz w moczu pojawi się jednorazowo, a pacjent nie ma innych objawów, nie jest to sytuacja niebezpieczna, ani związana z infekcją lub zaburzeniem. Jeżeli jednak pacjent skarży się na gorączkę, pieczenie, upławy lub złe samopoczucie, lekarz może zalecić antybiotyk oraz leki przeciwinfekcyjne.
W przypadku kobiet, których dolegliwości mogą być związane z infekcją dróg rodnych lub narządów płciowych, internista zwykle wypisuje skierowanie do ginekologa. Natomiast w przypadku, w którym obfity śluz w moczu pojawia się u mężczyzny, lekarz pierwszego kontaktu może zalecić wizytę u urologa. Interpretując pasma śluzu w moczu, lekarz powinien zwrócić uwagę na całościowy obraz osoby badanej, tzn. jej inne wyniki, płeć, fazę cyklu w przypadku kobiety, inne dolegliwości. W pewnych sytuacjach śluz w moczu to naturalny objaw, natomiast w innych przypadkach pasma śluzu mogą być konsekwencją poważnych chorób. Warto pamiętać, że śluz w moczu jest zwykle tylko objawem towarzyszącym i jeśli nie występują wraz z nim inne zaburzenia lub objawy, to nie powinno być powodów do niepokoju.
Najnowsze w naszym serwisie

19.03.2023
Czy ksylitol jest dobrą alternatywą dla cukru buraczanego i trzcinowego?

19.03.2023
Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

19.03.2023
Cała prawda o bieżni mechanicznej. Czy faktycznie jest lepsza niż bieganie w terenie?

19.03.2023
Chcesz pozbyć się bólu pleców i wzmocnić brzuch? Wykonuj podpór!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

14.03.2023