Przejdź do treści

„Aby zgodzić się na oddanie narządów swojego dziecka, musisz najpierw je stracić…”. W Polsce transplantologia dziecięca niemal nie istnieje

Otchłań - spot Fundacji Serce Anielki / materiały prasowe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Polska jest jednym z państw z najmniejszą liczbą przeprowadzania przeszczepów pediatrycznych – tak wynika z raportu Organización Nacional de Trasplantes. Tylko w ciągu ostatniego roku czas oczekiwania na przeszczep pediatryczny serca wydłużył się w Polsce z 300 do ponad 500 dni. Co to oznacza dla chorych dzieci? To wyrok śmierci. Pomimo tego, temat ich dramatycznej sytuacji w dyskusjach o zdrowiu jest pomijany. 

Anielka Hermanowicz

W 2017 roku o małej i dzielnej Anielce Hermanowicz pisały niemal wszystkie media w Polsce. 1,5 roczna dziewczynka czekała wtedy na własną śmierć. Wszystko to z powodu niedomykalności zastawki mitralnej i nieoperacyjnej, wrodzonej wady serca. Anielkę uratować mógł tylko przeszczep pediatryczny. W Polsce jednak takich zabiegów niemal wcale się nie wykonuje. 1,5 roczna dziewczynka zmarła 26 października 2017 roku. 

Transplantologia dziecięca od lat jest w naszym kraju na bardzo słabym poziomie. Tylko w ciągu ostatniego roku czas oczekiwania na przeszczep pediatryczny wydłużył się w Polsce z 300 do ponad 500 dni, w porównaniu z Hiszpanią jest on 4 razy dłuższy.

Przeszczepy pediatryczne

Po śmierci swojej córki, Jadwiga Hermanowicz postanowiła, że zrobi wszystko, by inne dzieci potrzebujące przeszczepu, nie musiały tak długo czekać czekać. Stworzyła więc Fundację „Serce Anielki”, dzięki której stara się to zmienić. Najnowszy spot „Otchłań”, w mocny sposób pokazuje z czym wiąże się utrata szansy na transplantację.

A tej szansy nie otrzymuje wiele dzieci w naszym kraju. Właśnie dlatego rodzice chorych dzieci pomocy szukają poza granicami Polski. Niestety, takie rozwiązanie również nie wchodzi tutaj w grę, ponieważ Polska nie jest w Eurotransplancie. To związek państw dzielących wspólną listę transplantacji narządów i poszukiwania narządów do transplantacji. To kraje Beneluksu, Austria, Niemcy, Słowenia i Chorwacja.

„Spot dotyczy donacji i transplantacji narządów dziecięcych. Jego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w tych kwestiach, a co za tym idzie, ratowanie życia. Temat jest wyjątkowo trudny, bo przecież, aby zgodzić się na oddanie narządów swojego dziecka, musisz najpierw je stracić… Niestety, to dla wielu dzieci jedyny ratunek, a zbyt długi czas oczekiwania na zbawienny organ bardzo często kończy ich życia” – wyjaśnia Tomasz Chrapusta, reżyser spotu.

Fundacja „Serce Anielki”

Ogólnopolska kampania od początku była misją Jadwigi Hermanowicz, która od 2017 roku aktywnie działa na rzecz zwiększenia świadomości przeszczepów pediatrycznych wśród różnych środowisk. „Otchłań” powstała z jej inicjatywy i dzięki zaangażowaniu Dynamo Group: Dynamo Film i ich studia postprodukcyjnego Delapost oraz reżysera Tomasza Chrapusty, udało się stworzyć pełną rozmachu, poruszającą produkcję. Fundacja zapowiada dalsze działania na rzecz dzieci oczekujących na przeszczep i ich rodziców. 

Co udało się osiągnąć do tej pory?

– Informację o wpisie do KRS dostaliśmy 26.10.2018 r., w rocznicę śmierci Anielki. Nasze działania opierają się na kierowaniu rodziców w odpowiednie miejsca z konsultacjami, szukaniu pomocy psychologicznej, jeśli wiemy, że ktoś jej potrzebuje i chce, pisaniu pism do MZ, naszej obecności na komisjach zdrowia w sejmie, wykładach i wszelkiej możliwej edukacji. Nie są to jakieś spektakularne sukcesy, ale wszystko robimy samodzielnie i pro bono – mówi w rozmowie z HelloZdrowie Jadwiga Hermanowicz.

Fundacja „Serce Anielki” nie jest bowiem Organizacją Pożytku Publicznego, nie ma więc żadnych dofinansowań.

– Jako fundacja nawiązaliśmy współpracę z Wojskami Obrony Terytorialnej i, w ramach ich akcji krwiodawstwa, w zeszłym roku uhonorowaliśmy statuetką Anioła Transplantacji brygadę lotniczo-transportową za 30 lat akcji „Serce”. Przez ten czas uratowali oni naprawdę wiele żyć, również dziecięcych – dodaje Jadwiga Hermanowicz.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Marek Kaliszuk został dawcą szpiku

Marek Kaliszuk został dawcą szpiku. „Dziś wiem, że nie ma się czego bać i zrobiłbym to ponownie!”

Polska lekarka oddała swoją nerkę obcej pacjentce. „Chciałam zainspirować innych”

„Żadna pompa insulinowa nie wyregulowałaby glukozy tak, jak robi to narząd”. Jak transplantacja trzustki może zmienić życie pacjentów z cukrzycą

Przeszczep allogeniczny – przebieg procedury i zasady kwalifikacji

Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

Igor Jarzemski przeszedł zawał mięśnia sercowego: „To był nagły, gwałtowny, incydent. Potrzebna była kilkukrotna reanimacja”. O tym, na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, opowiada dr Natasza Krauze

Lekarze na sali operacyjnej przeprowadzają przeszczep serca u pacjenta

To pierwszy taki przeszczep serca w Polsce. Lekarzom w przewiezieniu organu pomogła czeska policja

Dwulatek podaruje szpik kostny swojej młodszej siostrze. W ten sposób uratuje jej życie. Jest jednym z najmłodszych dawców na świecie

Zadyszka, senność, ból w klatce piersiowej – te objawy mogą zwiastować zapalenie mięśnia sercowego jako powikłanie po infekcji. Pisze o tym „Doktorka od 7 boleści”

Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

Lekarz podczas operacji

Pierwszy taki przeszczep wątroby w Polsce. Rewolucyjna metoda zmniejsza ryzyko powikłań

Kobieta po transplantacji płuc urodziła zdrowe dziecko. To pierwsza taka sytuacja w Polsce

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

Piotr Polk dostał trzecią nerkę. „To była dwuletnia walka o to, by stanąć na nogi”

„Choroby układu krążenia pozostają największym zagrożeniem życia u Polek”. Jak starzeje się serce kobiety, mówi kardiolożka Dobromiła Dzwonkowska

Tętno spoczynkowe – norma, przedział wiekowy, sposoby na jego obniżenie 

Hiszpania: Pionierski przeszczep jelita u rocznego dziecka. "Dziewczynka została już wypisana i jest w domu z rodzicami" / gettyimages

Pionierski przeszczep jelita u rocznego dziecka. „Dziewczynka została już wypisana i jest w domu z rodzicami”

„Rodzice wciąż są namawiani do bankowania krwi pępowinowej dla użytku ich dzieci, mimo że nie ma takiej potrzeby”. O tym, jak wmówiono nam, że krew pępowinowa to panaceum, mówi hematolog prof. Wiesław Jędrzejczak

Dzięki niej ryzyko zgonu po zawale zmniejszy się o jedną trzecią. Innowacyjne odkrycie naukowców

Embrion

Naukowcy wyhodowali sztuczny zarodek z mózgiem i bijącym sercem. „To niewiarygodne, że udało nam się do tego dojść”

Lekarze operują pacjenta

Czeka nas rewolucja w transplantologii? Grupa krwi przy przeszczepach przestaje mieć znaczenie

kobieta po 50-tce

Chcesz mieć serce jak dzwon po 50-tce? Zadbaj o nie już dzisiaj!

Lekarze w trakcie operacji pacjenta

Serca od świni przeszczepiono dwóm osobom. To kolejny przełom w transplantologii

Jak żyć po zawale serca? Czy można ćwiczyć? Co można jeść?