Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Igor Jarzemski przeszedł zawał mięśnia sercowego: „To był nagły, gwałtowny, incydent. Potrzebna była kilkukrotna reanimacja”. O tym, na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, opowiada dr Natasza Krauze Henryka Tomala i Igor Jarzemski przeszli zawał mięśnia sercowego. W powrocie do pełnej sprawności pomogła im rehabilitacja kardiologiczna. – Wielu pacjentów kardiologicznych, w tym po zawałach serca, może korzystać z takiej… 10.03.2023 9 min.
Aleksandra Tchórzewska Zadyszka, senność, ból w klatce piersiowej – te objawy mogą zwiastować zapalenie mięśnia sercowego jako powikłanie po infekcji. Pisze o tym „Doktorka od 7 boleści” "Zapalenie mięśnia sercowego jest poważną chorobą, która może być przyczyną ostrej niewydolności serca, nagłej śmierci, a także przewlekłej kardiomiopatii rozstrzeniowej" - ostrzega Ewa Stawiarska, która w mediach… 13.02.2023 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Choroby układu krążenia pozostają największym zagrożeniem życia u Polek”. Jak starzeje się serce kobiety, mówi kardiolożka Dobromiła Dzwonkowska „Złamane serce leczy czas. Chore – kardiolog”. Ale żeby móc leczyć chore serce i spowalniać procesy starzenia, trzeba dbać o profilaktykę, a w razie niepokojących objawów – o staranną diagnostykę. Z kardiolożką… 18.10.2022 8 min.
Dorota Szeliga-Kobus Tętno spoczynkowe – norma, przedział wiekowy, sposoby na jego obniżenie 12.10.2022 6 min.
Aleksandra Tchórzewska Dzięki niej ryzyko zgonu po zawale zmniejszy się o jedną trzecią. Innowacyjne odkrycie naukowców W pierwszym roku po zawale umiera co piąty pacjent. W wielu przypadkach jest to spowodowane brakiem konsekwencji w przyjmowaniu lekarstw mających wspomóc ich powrót do zdrowia. Sytuację ma zmienić polipigułka, czyli tabletka… 31.08.2022 3 min.
redakcja Hello Zdrowie Chcesz mieć serce jak dzwon po 50-tce? Zadbaj o nie już dzisiaj! Oczywiście, że wiemy, że masz 18 lat. To jasne. Jednak na wypadek, gdyby numer PESEL uparcie temu przeczył i sugerował 32 lata więcej, poświęć chwilę uwagi swojemu sercu. Co robić? Po kolei. 17.07.2022 11 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Jak żyć po zawale serca? Czy można ćwiczyć? Co można jeść? Martwica mięśnia sercowego spowodowana niedokrwieniem serca to zawał. Żeby się nie powtórzył i nie skończył tragicznie, trzeba koniecznie zadbać o styl życia. U osób po przebytym zawale ta zmiana powinna być trwała, a nie chwilowa. 09.04.2022 6 min.
Ewa Wojciechowska Kieliszek czerwonego wina dziennie poprawi pracę serca? Naukowcy obalili słynny mit Żadna ilość alkoholu nie jest dobra dla serca, grzmią naukowcy ze Światowej Federacji Serca (World Heart Federation). "Twierdzenia takie to nie tylko dowód na brak wiedzy, ale również próba wprowadzenia w błąd opinii publicznej"… 28.01.2022 3 min.
redakcja Hello Zdrowie Masaż serca, czyli jak podczas przerwy śniadaniowej uratować życie, nie męcząc się przy tym Gdyby trzeba było wprowadzić regulacje prawne, aby podnieść odsetek osób, które przeżywają bez poważnych następstw zatrzymania akcji serca, to jedną z dróg do tego mogłoby być skazywanie reżyserów seriali i filmów… 19.01.2022 4 min.
Małgorzata Germak Serce: 5 sygnałów ostrzegawczych Mit o tym, że chore serce objawia się bólem w jego okolicy, obalaliśmy już nieraz. Problemy z sercem często nie dają oczywistych symptomów. Potrafią za to pojawiać się subtelne sygnały świadczące o kłopotach z tym narządem.… 06.01.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Na wizytę do kardiologa trzeba zaczekać prawie 3 miesiące dłużej niż przed pandemią – wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. To nie jedyny smutny wniosek z badań Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty lub badanie diagnostyczne wynosił we wrześniu ok. 3,5 miesiąca – wynika z raportu opublikowanego przez Fundację Watch Health Care. Organizacja wskazuje, do jakich lekarzy były… 08.10.2021 2 min.
Magdalena Bury Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski: zbyt często jest tak, że pacjentki myślą „Jestem przecież kobietą, do tego młodą, to nie może być zawał” Czy Polska ma słabe serce? Niestety, tak. Według statystyk, na niewydolność serca cierpi około 700-800 tys. chorych. Rocznie na serce umiera 60 tys. osób. I w sumie nic dziwnego. Wśród nas są osoby, które wprost przegapiają… 19.08.2021 9 min.
Patrycja Nawojowska Mruki sercowe – czym się charakteryzują i kiedy występują? Mruki serca to wibracje pojawiające się w wyznaczonym momencie pracy serca. Określenie powstało w nawiązaniu do drżenia obserwowanego u mruczących kotów. Mruki serca zwykle towarzyszom szmerom serca, czyli odgłosom wydawanym przez… 25.07.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Zwężenie drogi odpływu prawej/lewej komory serca – przyczyny i leczenie Zwężenie drogi odpływu prawej lub lewej komory to nieprawidłowość w pracy serca, która upośledza wypływ krwi z komory. Dysfunkcja ta najczęściej spowodowana jest wrodzonymi wadami serca. U chorego może pojawić się kołatanie… 24.07.2021 4 min.
Justyna Mazur Badanie płynu osierdziowego – wskazania, przebieg, wyniki Badanie płynu osierdziowego polega na pobraniu próbki płynu osierdziowego. Próbka jest następnie badana pod kątem ilości białka i glukozy, obecności komórek krwi czy bakterii, a także autoprzeciwciał. Badanie płynu… 18.06.2021 3 min.
Natalia Suchocka Badanie elektrofizjologiczne serca – wskazania, jak wygląda Badanie elektrofizjologiczne serca pozwala znaleźć źródło zaburzeń rytmu tego narządu. Trwa przynajmniej godzinę i wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu. Pacjentów kwalifikuje do niego lekarz kardiolog. Warto zaznaczyć, że nie… 15.06.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Szmery serca – czym są, rodzaje, diagnostyka Szmer serca to zjawisko akustyczne rozpoznawane podczas osłuchiwania serca. Fizjologiczne szmery sercowe często obserwuje się u małych dzieci i zwykle nie budzą powodu do niepokoju. U dorosłych szmery nad sercem są spowodowane… 13.06.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Pierwszy i drugi ton serca – czym są tony sercowe? Tony serca to zjawiska akustyczne o różnej częstotliwości, które można usłyszeć podczas pracy serca. Pierwszy i drugi ton serca występują fizjologicznie, natomiast dodatkowe tony serca - trzeci i czwarty obserwuje się u dzieci i… 10.06.2021 4 min.
Magdalena Bury Dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol: pacjentom kardiologicznym brakuje pomocy psychologa. Wiele czynników ryzyka zawału serca wynika z innych problemów Główny europejski autorytet w dziedzinie terapii przeciwpłytkowych. Lekarka, naukowczyni, rezydentka kardiologii. Jedna ze 100 „Kobiet Roku 2020 Forbes Women”. Mowa o dr n. med. Aleksandrze Gąseckiej-van der Pol, która na co dzień… 27.05.2021 9 min.
Milena Marchewka Wady wielozastawkowe serca – przyczyny i leczenie Wady wielozastawkowe to choroby polegające na obecności zaburzeń w obrębie dwóch lub więcej zastawek serca. Ocenia się, że ten problem dotyczy co dziesiątego pacjenta ze schorzeniami zastawek. Objawy wad wielozastawkowych… 25.05.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Rehabilitacja kardiologiczna – czym jest i jak przebiega? Rehabilitacja kardiologiczna ma za zadanie wspierać pacjenta po przebytym zawale serca, zabiegach kardiochirurgicznych czy wszczepionym rozruszniku serca w powrocie do zdrowia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, zmiana diety oraz… 01.03.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska Jaka jest najlepsza dieta dla serca? Ukazał się coroczny raport U.S. News o najlepszych i najgorszych popularnych dietach W przypadku diety dla serca ranking uległ zmianie. Na co zwrócić uwagę, wybierając dietę najlepszą dla zdrowia naszego serca? 05.01.2021 3 min.
Magdalena Bury „Aby zgodzić się na oddanie narządów swojego dziecka, musisz najpierw je stracić…”. W Polsce transplantologia dziecięca niemal nie istnieje Polska jest jednym z państw z najmniejszą liczbą przeprowadzania przeszczepów pediatrycznych - tak wynika z raportu Organización Nacional de Trasplantes. Tylko w ciągu ostatniego roku czas oczekiwania na przeszczep pediatryczny… 19.11.2020 4 min.
Magdalena Bury Religa i Zembala znowu przy stole operacyjnym. Synowie poszli w ślady znanych ojców "Nasi ojcowie zmienili obraz polskiej chirurgii serca, tworząc nowoczesną specjalizację, której ramy wychodzą poza klasyczny nóż i szew. Dziś zespół Religa/Zembala pokazał siłę wzajemnej współpracy" - pisze Michał Zembala,… 05.08.2020 2 min.
Magdalena Bury Co jeść, by naczynia krwionośne i serce były w dobrym stanie? Siemię lniane, jagody, oliwa i olej rzepakowy, orzechy, imbir. Co łączy te produkty? Spożywane regularnie pozytywnie wpływają na układ krążenia - wzmacniają naczynia krwionośne i sprawiają, że serce bije jak dzwon! Co jest w… 07.04.2020 3 min.
Magdalena Bury „Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony? Chorzy, którzy zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, są po przebytym zawale lub mają cukrzycę są zdecydowanie bardziej narażeni na śmierć z powodu koronawirusa niż pacjenci, którzy tych chorób nie mają. To jednak nie koniec… 31.03.2020 4 min.
redakcja Hello Zdrowie Zawał serca u seniorów. Jak zadbać o serca swoich dziadków? Ten organ starzeje się tak jak i reszta ciała Wpadasz do nich z wizytą na Dzień Dziadka i Dzień Babci, dzwonisz na imieniny, spędzasz święta, zajadając się szarlotką. Ale czy interesujesz się ich zdrowiem? Wiesz, kiedy ostatnio byli u lekarza, robili badania? Pora to nadrobić! 06.01.2020 8 min.
Magdalena Bury Najlepsza dieta dla twojego serca. Znamy najnowszy raport U.S. News Jaka jest dieta najlepsza dla twojego serca? Dieta dr Ornisha. - Opiera się ona głównie na produktach pochodzenia roślinnego, które obfitują w węglowodany złożone i błonnik pokarmowy. Ale to nie tylko dieta, a całe spektrum:… 03.01.2020 3 min.
Magdalena Bury Kardiolożka: Zawał serca w młodym wieku jest bardzo groźny. Polki najczęściej zabija choroba niedokrwienna serca - Zawał w młodym wieku naprawdę może się pojawić. I może się pojawić u kobiety! Czynnikami ryzyka może być ciąża czy antykoncepcja hormonalna – coś, o czym czasami nie myślimy, że może być problemem - mówi kardiolożka… 16.12.2019 6 min.
Inga Kazana Czego nie wiesz o cholesterolu? Wokół cholesterolu narosło sporo mitów. Na przykład takie, że zawsze trzeba go obniżać, że jest cholesterol „dobry” i „zły”, że dla zdrowia serca i naczyń dobre są tylko tłuszcze roślinne. Specjaliści weryfikują te opinie. 04.08.2019 7 min.
Przemysław Ćwik Serce lubi optymizm Optymiści mają w życiu lżej. Nie tylko z tego powodu, że patrzą na świat przez różowe okulary, ale również dlatego, że mają zdrowsze serca. Badania dowodzą, że „pozytywne myślenie” przekłada się na większą… 14.06.2018 4 min.
Julia Krupińska W jakiej temperaturze najlepiej przygotowywać posiłki, by przysłużyć się swojemu sercu? Wydawałoby się, że jeśli coś pieczemy, a nie smażymy, to jemy zdrowo. Nie do końca. W temperaturze 150 stopni Celsjusza dochodzi do zmiany struktury chemicznej jedzenia, która jest groźna dla serca. 10.11.2016 3 min.