Przejdź do treści

Tak, biegunka jest objawem okresu – w końcu potwierdzili to naukowcy. „To realny problem, więc porozmawiajmy o tym!”

Biegunka jest objawem okresu - w końcu potwierdzili to naukowcy. „To badanie daje nam koleje narzędzie, żeby powiedzieć: to realny problem, więc porozmawiajmy o tym!”
Biegunka jest objawem okresu - w końcu potwierdzili to naukowcy. „To badanie daje nam koleje narzędzie, żeby powiedzieć: to realny problem, więc porozmawiajmy o tym!” / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Biegunka w czasie okresu to jedna z tych rzeczy, o których mówi niewiele dziewczyn, jednak bardzo wiele jej doświadcza. Do tej pory opieraliśmy się jedynie na opowieściach osób menstruujących, teraz potwierdziło to badanie.

Mało się o tym mówi, ale problem istnieje

Choć na temat biegunki w czasie okresu powstaje wiele żartów, to dziewczynom, które mają z nią problem, wcale nie jest do śmiechu. A jak się okazało, to wcale nie jest wąska grupa osób. 37 proc. ankietowanych kobiet wskazało biegunkę jako dolegliwość, którą odczuwają w czasie miesiączki. Badanie przeprowadzono w Harvard University i wzięło w nim udział ponad 6 tys. osób.

To pokazuje, jak mało wiemy objawach towarzyszących podczas okresu i jak bardzo brakuje nam rzetelnych badań na ten temat. Nie jesteś przekonana, że rzeczywiście tak jest? Zróbmy więc mały eksperyment. Wpisz w wyszukiwarkę Google hasło „objawy menstruacji”. Ile jest wyników? No właśnie… Zaledwie 137 tys. Dla porównania, gdy wyszukamy „gdzie kupić ładną torebkę?”, otrzymujemy ich ponad 2 mln.

"Krew nas zalewa", manifestacja 8 marca 2021 w Warszawie/fot. materiały prasowe

Biegunka w czasie okresu – skąd taki objaw?

Wiemy, że hormony podczas okresu wpływają na nasze emocje, ale nie zawsze jesteśmy świadome, że oddziałują także na układ pokarmowy. Stąd właśnie biegunka w trakcie miesiączki.

W układzie trawiennym znajdują się receptory progesteronu, zatem jego poziom wpływa na pracę jelit – ich rozluźnianie i kurczenie się. To z kolei powoduje szybsze przesuwanie się treści pokarmowych do jelita grubego, co w konsekwencji może prowadzić do luźnych wypróżnień, a nawet biegunki. Jej pojawienie się może mieć też związek ze zwiększeniem kurczliwości macicy, które także wpływa na ruch jelit.

Więc jeśli akurat w czasie okresu zawsze, lub niemal za każdym razem, łapie cię biegunka, możesz być pewna: to nie przypadek.

Kobieta

„Porozmawiajmy o tym!”

„To badanie daje nam koleje narzędzie, abyśmy mogli powiedzieć: to realny problem, więc porozmawiajmy o tym!” – mówi jedna z autorek badania Sumbul Desai. „Im więcej, jako lekarze, mamy dowodów na podjęcie decyzji dotyczących przypadków klinicznych (…), tym lepiej” – dodaje.

Świadomość tego, że biegunka jest objawem miesiączki, jest o tyle ważna, że będziesz w stanie wstępnie wykluczyć ewentualną chorobę. Jeśli jesteś mamą albo planujesz dziecko, to nie zapominaj, żeby zawsze rozmawiać otwarcie z córkami (ale z synami też!) o tym, jak ciało zachowuje się w czasie okresu i jakie symptomy są całkowicie normalne. Pamiętaj: okres to nie wstyd! I biegunka też.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.