Przejdź do treści

Alkoholizm u kobiet – dlaczego jest to poważny problem i jak mu zapobiec? 

Na zdjęciu: Kobieta opiera się o szafkę, chowa twarz. Na pierwszy plan wysuwa się szklanka z whisky, którą trzyma w dłoni. Alkoholizm u kobiet to poważny problem.
Alkoholizm u kobiet – dlaczego jest to poważny problem i jak mu zapobiec? Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Alkoholizm u kobiet staje się  oraz większym problemem. Procenty są ucieczką od trudnych emocji i codziennych wyzwań. Prowadzi to do ryzykownych zachowań, a także jest zagrożeniem dla ich zdrowia, a w przypadku ciąży także dla zdrowia dziecka. Czemu kobiety uzależniają się szybciej od mężczyzn? Jakie są tego objawy? 

Alkoholizm u kobiet objawy 

Alkoholizm u kobiet to złożony i często ukrywany problem, który manifestuje się na wiele sposobów. Panie, mimo że piją z różnych powodów, takich jak stres, samotność czy trudności życiowe, często starają się maskować objawy uzależnienia, aby nie rzucać się w oczy. Z początku picie może być okazjonalne, ale z czasem zmienia się w nałóg, nad którym trudno zapanować. 

Alkoholiczka zaczyna odczuwać silną potrzebę picia, która dominuje jej życie. Wieczory i weekendy spędza w samotności, unikając towarzystwa i kontaktów z bliskimi. Z biegiem czasu występuje coraz większa zależność od alkoholu, a tolerancja na niego wzrasta – potrzeba coraz większych dawek, by uzyskać ten sam efekt. Objawy abstynencyjne, takie jak drżenie mięśni, nudności, problemy ze snem i lęk stają się codziennością, co dodatkowo napędza błędne koło nałogu. 

Dużą trudnością jest uświadomienie sobie problemu. Kobiety mają z tym gorzej, bo znajdują znacznie więcej wymówek, niż mężczyźni. To jest największa różnica między uzależnioną kobietą a mężczyzną. Często zdarza się, że kobieta nalewa sobie (pierwszy) kieliszek wina, mówiąc: "należy mi się", co już od początku świadczy o usprawiedliwianiu się. Osoba, która nie ma problemu, na wstępie nie "rozgrzesza się" za zrobienie, zjedzenie lub wypicie czegoś. Należy także wiedzieć, że z powodu uwarunkowań metabolicznych kobiety przyjmujące tę samą ilość alkoholu co mężczyźni (o podobnym wzroście i posturze), mają większe stężenie alkoholu we krwi średnio o 40 procent. To oznacza, że kobiety są dużo bardziej podatne na działanie napojów wysokoprocentowych niż mężczyźni.

dla Hello Zdrowie mówi psycholożka Katarzyna Szostak

Jak uzależnienie od alkoholu wpływa na kobietę? 

Uzależnienie wpływa nie tylko na psychikę, ale również na wygląd i ogólną kondycję zdrowotną kobiety: 

  • włosy stają się kruche; 
  • skóra przybiera szary lub żółtawy odcień; 
  • twarz puchnie, ma widoczne siniaki, pojawiają się worki pod oczami; 
  • problemy z wątrobą prowadzą do żółknięcia białek oczu; 
  • napięcie mięśniowe zanika, co dodatkowo wpływa na ogólny wygląd i postawę ciała. 

Zmiany dotykają także aktywności umysłowej – uzależniona kobieta doświadcza problemów z pamięcią, koncentracją i uwagą. Przez to może zaniedbywać dotychczasowe pasje, naukę czy pracę. Wahania nastroju też nie są niczym dziwnym. 

Jakie są skutki alkoholizmu u kobiet? 

Alkoholizm u kobiet prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które często rozwijają się szybciej i intensywniej niż u mężczyzn. Jednym z najpoważniejszych skutków jest uszkodzenie wątroby. Alkohol powoduje również dysfunkcje mózgu, co wpływa na zdolności psychomotoryczne, pamięć oraz funkcje poznawcze. 

Kobiety pijące alkohol są bardziej narażone na zaburzenia hormonalne, takie jak nieregularny cykl miesiączkowy oraz zwiększone ryzyko raka piersi. Nadużywanie alkoholu wpływa także na metabolizm wapnia i witaminy D, co zwiększa ryzyko osteoporozy. 

Paniom dużo bardziej towarzyszy poczucie wstydu i winy. Przyznanie się do alkoholizmu społecznie jest traktowane jako świadectwo niepowodzenia w roli matki lub żony. Istnieje również obawa przed zarzutem zaniedbywania czy nadużywania swoich dzieci, co niesie strach przed ich utratą lub odebraniem.

dla Hello Zdrowie mówi psycholożka Katarzyna Szostak

Czym różni się alkoholizm u kobiet od tego u mężczyzn? 

Kobiety szybciej uzależniają się od alkoholu niż mężczyźni. Dlaczego? Jest to związane z innym sposobem wchłaniania i metabolizowania alkoholu przez ich organizm. Po pierwsze płeć żeńska ma mniej wody i więcej tłuszczu w ciele alkohol nie rozpuszcza się w tłuszczu. Efektem jest jego wyższe stężenie we krwi po spożyciu takiej samej ilości trunku, jaką spożyłby mężczyzna.  

Dodatkowo kobiety mają mniej enzymów trawiących alkohol oraz więcej estrogenów, które intensyfikują wchłanianie alkoholu, co zwiększa ryzyko uszkodzeń wątroby i mózgu oraz wywołuje poważniejsze szkody zdrowotne.  

Dlaczego kobiety uzależniają się od alkoholu? 

Kobiety uzależniają się od alkoholu z różnych przyczyn, najczęściej związanych z emocjami i sytuacjami życiowymi. Głównymi powodami, dla których panie sięgają po alkohol, są: 

  • stres; 
  • trudności w relacjach; 
  • samotność; 
  • trauma z przeszłości. 

Kobiety przeważnie piją, aby złagodzić negatywne emocje, poprawić nastrój czy zapomnieć o problemach zawodowych i rodzinnych. Zdarza się to znacznie częściej w samotności, co utrudnia zauważenie ich uzależnienia. Społeczna stygmatyzacja i presja, by perfekcyjnie wypełniać swoje role, dodatkowo pogłębiają ten problem. Do tego wszystkiego dochodzą: 

  • niskie poczucie własnej wartości; 
  • brak świadomości o szkodach zdrowotnych. 

Kobiety dużo częściej niż mężczyźni sięgają po alkohol z powodów emocjonalnych. Jest to pewien sposób przeżywania i radzenia sobie z problemami związanymi z sytuacją domową, rolą matki i żony oraz poczucia domowej formy samotności. Wiele kobiet rodząc dziecko, przeżywa trudne chwile - samotne siedzenie w domu, ograniczony kontakt z ludźmi, natłok obowiązków i poczucie niezrozumienia. Nagromadzenie potrzeb często prowadzi kobiety do przeżywania zmęczenia, rozdrażnienia lub kłopotów ze snem, wówczas "pomocny" okazuje się alkohol. Różnica pomiędzy alkoholizmem kobiet a mężczyzn jest spowodowana również rozbudowaną sferą emocjonalną kobiet, które częściej przeżywają uczucia, takie jak: poczucie winy, stany depresyjne i lękowe.

dla Hello Zdrowie mówi psycholożka Katarzyna Szostak

Jak leczy się alkoholizm u kobiet? 

Leczenie alkoholizmu u kobiet to proces wymagający indywidualnego podejścia, odwagi w przełamywaniu wstydu i gotowości do zmierzenia się z uzależnieniem. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj konsultacja ze specjalistą – psychoterapeutą lub lekarzem – w bezpiecznym, dyskretnym środowisku. Podczas takich spotkań kobieta może otwarcie omówić swoje obawy i symptomy. Pozwala to ocenić skalę problemu oraz dopasować odpowiedni plan leczenia.   

Jeśli pacjentka uświadomi sobie, że problem alkoholizmu ją dotyka, to potrzebuje osób, które wesprą ją w procesie leczenia. Często panie nie szukają pomocy wśród najbliższych, bo jest im wstyd, że zawodzą. A ten wstyd i reakcja bliskich osób może powodować kolejne złe emocje i próby poradzenia sobie z rzeczywistością. Łatwiej jest ujawnić się przed grupą osób, których łączy wspólny problem, niż wśród osób, które nie zrozumieją "dlaczego", nawet jak teoretycznie są najbliższe.

dla Hello Zdrowie mówi psycholożka Katarzyna Szostak

Alkoholizm u kobiet psychoterapia 

Najskuteczniejszą metodą leczenia alkoholizmu u kobiet jest psychoterapia. Obejmuje ona zarówno sesje indywidualne, jak i grupowe. Pomaga to pacjentkom zrozumieć mechanizmy uzależnienia, uświadomić sobie konsekwencje nałogu oraz nauczyć się radzenia sobie z pokusami.  

Proces ten wymaga czasu, wsparcia oraz ciągłego przełamywania poczucia winy i wstydu, które często towarzyszą uzależnieniu. W niektórych przypadkach leczenie rozpoczyna się od detoksykacji organizmu. Może również obejmować wsparcie farmakologiczne, jak np. wszywki alkoholowe. Warto pamiętać, że wczesna reakcja daje szansę na szybsze wyleczenie się z nałogu. 

 

O ekspertce:

Katarzyna Szostak – psycholog, psychoterapeuta z Warszawy. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek psychologia. Prowadzi psychoterapie par, indywidualną, terapię małżeńską oraz partnerską. Pomaga m.in. osobom, które mają ataki paniki, są niepewne siebie, zmagają się z nerwicą, odczuwają lęk. Pracuję również z osobami, które cierpią na depresję, chorobę afektywną dwubiegunową, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Specjalizuje się w psychoterapii, seksuologii oraz psychologii klinicznej.

 

Bibliografia: 

  1. Arciszewska D., Czabała J., Psychosocial factors related to alcohol consumption among small town women seeking institutional support, Alcoholism and Drug Addiction 2020, 33(3): 203-218. 
  2. https://www.parpa.pl/index.php/szkody-zdrowotne-i-uzaleznienie/kobiety-i-alkohol [dostęp 22.09.2024]. 
  3. Łowińska A., Ziółkowska B., Comorbidity of alcohol dependence and abnormal eating behaviours in women in early and middle adulthood, Alcoholism and Drug Addiction 2017, 30(4): 279-294. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?