Przejdź do treści

Śmiertelna dawka alkoholu – ile wynosi i od czego zależy?

Jaka dawka alkoholu może być śmiertelna dla człowieka? Sprawdzamy Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Alkohol jest substancją uzależniającą, która w zbyt dużych dawkach może powodować nie tylko problemy zdrowotne, ale nawet doprowadzić do śmierci. Czym jest zatrucie alkoholowe? W jaki sposób sprawdzić, ile można wypić, aby nie ponieść przykrych konsekwencji? 

Zatrucie alkoholowe – dlaczego jest niebezpieczne? 

Do zatrucia alkoholowego dochodzi wtedy, kiedy spożyjesz go za dużo. A o to nie jest trudno, ponieważ etanol wchłania się do organizmu ludzkiego bardzo szybko, po około 10 minutach jest już metabolizowany w wątrobie. Same konsekwencje spożycia alkoholu zależą od różnych czynników, takich jak masa ciała, ilość spożytego trunku oraz jego siła, czy czas, w jakim był spożywany.

Po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu – na przykład kieliszka wódki lub wina – zwykle następuje ogólne pobudzenie organizmu, wzrost tętna. Można poczuć się zrelaksowanym, niekiedy także poprawić sobie humor. Nadmiar etanolu wywołuje natomiast uczucie zmęczenia, zamroczenie, ból głowy, nudności, pogorszenie sprawności ruchowej i umysłowej. Przy zatruciu alkoholowym występują trudności z koncentracją, silny ból brzucha, wymioty. W skrajnych przypadkach można doświadczyć utraty przytomności oraz zapaść w śpiączkę.

Konsekwencje nadmiernego spożycia alkoholu 

Do najważniejszych konsekwencji nadmiernej konsumpcji alkoholu można zaklasyfikować problemy żołądkowe, owrzodzenie dwunastnicy lub żołądka, marskość wątroby, zapalenie trzustki, nadciśnienie tętnicze, depresję alkoholową, zaburzenia pamięci, nowotwory, a to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Mówi się o bezpiecznej ilości spożycia w przypadku 240 ml wina, 1 l piwa lub 120 ml wódki. Jednak zgodnie ze zdaniem większości ekspertów, picie alkoholu nie jest dobrym sposobem na walkę ze stresem, ponieważ jest substancją trującą.

Szczególne znaczenie ma zachowywanie abstynencji. Oznacza to, że alkohol można spożywać w niewielkich dawkach, co kilka dni, jednak nie należy przesadzać, ponieważ etanol wpływa bardzo negatywnie na zdrowie somatyczne i psychiczne. Nie należy także sprawdzać swoich limitów spożycia alkoholu, ponieważ może to doprowadzić do tragicznych skutków.

Kobieta popijająca winko

Jaka dawka alkoholu jest śmiertelna? 

Zgodnie z podejściem naukowym, dawka śmiertelna alkoholu wynosi około 4 promile, co daje 8 g czystego alkoholu na każdy kilogram masy ciała. Wartość ta jest jednak statystyczna i u niektórych osób może być niższa, a u innych wyższa. Samo oscylowanie na granicy tak dużego stężenia etanolu we krwi może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych lub do śmierci.

Osoby pozostające przez długi czas w ciągu alkoholowym, czasami charakteryzują się zwiększoną tolerancją alkoholu, ale nie jest to sztywna reguła. Niekiedy zdarza się, że po długim czasie nadmiernego picia alkoholu dochodzi właśnie do zmniejszenia tolerancji na etanol, a więc do odwrotnej sytuacji.

kobieta

Kalkulator alkoholowy – czy warto z niego skorzystać? 

Kalkulatory alkoholu dostępne w internecie pokazują, ile możesz wypić, aby nie przesadzić z dawką etanolu. Dotyczą one konkretnych rodzajów alkoholi, drinków itp. Alkomaty wirtualne” oczywiście nie pokażą dokładnych wyników, natomiast mogą okazać się przydatne w różnych sytuacjach – chociażby wtedy, gdy nie chcesz przesadzić. Alkomat internetowy może zatem posłużyć do obliczenia maksymalnej dawki alkoholu dla danej masy ciała oraz ilości spożytego wcześniej pożywienia. Dodatkowo na tej podstawie można sprawdzić orientacyjny poziom alkoholu we krwi po spożyciu. 

Spalanie alkoholu zależy w dużym stopniu od wieku, płci, wagi, a także enzymów wątrobowych oraz uwarunkowań genetycznych. Pamiętaj też o tym, że dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w trakcie prowadzenia samochodu wynosi 0,2 promila. Oznacza to, że po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu nie należy siadać za kierownicą pojazdów mechanicznych. 

 

Bibliografia

  1. https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-article-0bfae77f-ef67-42be-822b-5627a5701d07 [dostęp 01.03.2023]. 
  2. https://repozytorium.ka.edu.pl/handle/11315/20593 [dostęp 01.03.2023].

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.