Przejdź do treści

Amy Schumer przeszła zabieg usunięcia macicy. Powodem była endometrioza

Amy Schumer
Amy Schumer usunęła macicę przez endometriozę/ Photo by Steven Ferdman/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Amy Schumer usunęła macicę z powodu bólu, jaki odczuwała od lat przez endometriozę.  – Lekarz znalazł 30 plamek endometriozy, które wyciął, tak samo jak mój wyrostek robaczkowy zaatakowany przez chorobę – powiedziała w krótkim wideo nagranym rano po operacji. 

„Lekarz znalazł 30 plamek endometriozy”

Amy Schumer, słynna aktorka i komiczka, na swoim profilu na Instagramie poinformowała fanów, że wraca do zdrowia po histerektomii, czyli usunięciu macicy. Powodem decyzji o operacji była endometrioza, czyli przewlekła choroba hormonalno-immunologiczna. 40-letnia komiczka w mediach społecznościowych udostępniła swoje zdjęcie ze szpitala i napisała: „Jeśli masz naprawdę bolesne miesiączki, możesz mieć endometriozę”. Schumer dodała również krótkie wideo nagrane rano po zabiegu przez jej męża Chrisa Fischera, w którym wyznała, że lekarz znalazł 30 zmian endometrialnych na jej narządach.

– A więc jestem po. Lekarz znalazł 30 plamek endometriozy, które wyciął, tak samo jak mój wyrostek robaczkowy zaatakowany przez chorobę – powiedziała.

Schumer od lat zmagała się z bolesnymi miesiączkami, których źródłem była endometrioza. Przypomnijmy: u kobiety chorej na endometriozę komórki endometrium wędrują poza jamę macicy, tworząc tam guzy, nacieki, narośla oraz wszczepy. Komórki te mogą znaleźć się w jajnikach, jamie otrzewnej, jajowodach, jelitach, moczowodach, ścianie pęcherza, a nawet w wątrobie, żołądku, mózgu czy w płucach. To właśnie przyczyna bardzo silnego bólu.

– Było dużo, dużo krwi w mojej macicy – powiedziała i powtórzyła – Jeśli masz naprawdę bolesne miesiączki, to może być endometrioza.

Amy Schumer w czerwonej sukience pozuje na ściance

Amy Schumer o endometriozie

To nie pierwszy raz, kiedy aktorka podnosi świadomość odnośnie endometriozy, mówiąc głośno o swoich doświadczeniach. Schumer urodziła pierwsze dziecko w maju 2019 roku, a rok później starała się o ponowne zajście w ciążę metodą in vitro. Komiczka stwierdziła wtedy, że ryzyko związane z próbą posiadania kolejnego dziecka, jest dla niej zbyt wysokie, przez co finalnie zrezygnowała. Po zabiegu histerektomii nigdy nie będzie mogła naturalnie być w ciąży.

Miałam in vitro i było ciężko. Nie sądzę, żebym jeszcze kiedyś spróbowała tej metody. Zdecydowałam, że nie będę mieć więcej dzieci. Rozmawialiśmy z mężem o surogatce, ale na razie się wstrzymujemy – mówiła w rozmowie z Williem Geistem w Sunday Today.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @amyschumer

Cierpi na nią ponad 200 milionów kobiet na całym świecie”

Procedurze usunięcia macicy poddała się również reżyserka i aktorka Lena Dunham, która pierwszy raz opowiedziała o zabiegu w lutym 2018 roku.

– Moja macica była gorsza, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić. Oprócz chorób endometrialnych, dziwnego garbopodobnego występu i przegrody biegnącej w dół, miałam wsteczne krwawienie, co znaczy, że mój okres cofał się, krew wypełniała żołądek. Przez to nie mogłam chodzić. Jedynym pięknym akcentem było to, że moja macica miała kształt serca – wyznała dwa lata później.

O swoich zmaganiach z chorobą otwarcie mówiły także inne gwiazdy, m.in. Emma Roberts, Whoopi Goldberg, Chrissy Teigen czy Susan Sarandon. Teraz gwiazdy wspierają Schumer, a jej wpis doczekał się ponad 7 tys. komentarzy.

„Dziękuję bardzo za podzielenie się swoją historią endometriozy. Cierpi na nią ponad 200 milionów kobiet na całym świecie. Mam nadzieję, że wkrótce poczujesz się lepiej!”

„Mój lekarz właśnie potwierdził endometriozę u mnie. Jestem przykuta do łóżka przez 24  godziny raz w miesiącu. Dziękuję, że mówisz o tej chorobie”

„Mam nadzieję, że nie będziesz już czuć tego bólu. Miałam operację przez endometriozę ponad 15 lat temu i to była najlepsza rzecz, jaką zrobiłam

– czytamy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.