Przejdź do treści

Ankieta dla pacjentów wypełniana w trakcie teleporady i więcej punktów do testowania w kierunku koronawirusa. Lekarze rodzinni wyjaśnili swoje postulaty

Koronawirus / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lekarze rodzinni spotkali się z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Medycy postulują stworzenie specjalnej ankiety dla pacjentów, która miałaby być wypełniana w czasie teleporady oraz zorganizowanie większej liczby punktów do testowania w kierunku koronawirusa.

Spotkanie Ministra Zdrowia z lekarzami

Adam Niedzielski spotkał się z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. W liście do ministra zdrowia lekarze pisali o uzasadnionych obawach oraz proteście wobec kolejnej próby wprowadzania zmian organizacyjnych bez konsultacji z lekarzami. 

Pracownicy POZ boją się bowiem, że podczas drugiej fali pandemii bez testów nie będą w stanie odróżnić chorych na grypę od osób zarażonych koronawirusem. Podczas wizyt w przychodniach obie grupy chorych będą się wzajemnie zarażać.

Lekarzy rodzinnych nie przekonuje też możliwość zlecania testu na koronawirusa przez aplikację. 

„Nałożenie odpowiedzialności epidemiologicznej na podstawową opiekę zdrowotną wzbudziło w naszym środowisku ogromne poruszenie i niepokoje. Po pierwsze nikt z nami niczego nie konsultował. Postawiono nas pod ścianą, zupełnie nie uwzględniając sytuacji, w jakiej znalazło się POZ. Od wielu lat alarmujemy o brakach kadrowych, o wiekowości lekarzy, resztkami sił pracujących emerytach i seniorach!

O białych plamach zalewających coraz większe obszary kraju, czyli o kolejnych zamykanych przychodniach. W najgorszej sytuacji jest Polska powiatowa, małe ośrodki, w których na jednego lekarza przypada kilka tysięcy pacjentów, a nawet cała populacja. Jak w obliczu tych wszystkich problemów mamy jeszcze walczyć z epidemią?” – pytała Bożena Janicka, prezeska organizacji w liście opublikowanym na stronie Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Nowe postulaty

Podczas spotkania z ministrem zdrowia lekarze rodzinni zaproponowali, by pacjent w czasie teleporady wypełniał ankietę dotyczącą swoich objawów. Jak wyjaśniał dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, to właśnie na jej podstawie lekarze (jeszcze przed wizytą w przychodni) będzie mógł skierować pacjenta na test w kierunku koronawirusa.

Jeżeli test okaże się pozytywny, pacjent od razu trafi pod opiekę lekarza chorób zakaźnych. Jeśli negatywny, pod opiekę lekarza rodzinnego. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.