Przejdź do treści

Czy w ciąży można robić brzuszki? Ćwiczenia zakazane w ciąży

Anna Lewandowska o brzuszkach w ciąży
Anna Lewandowska o brzuszkach w ciąży / Fot. Instagram.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy brzuszki w ciąży to dobry pomysł? Odpowiednie ćwiczenia w 1. , 2. i 3. trymestrze ciąży wywierają pozytywny wpływ na układ ruchu, wydolność tlenową i siłę przyszłej mamy, ale nie wszystkie kobiety wiedzą, co można, a czego nie wolno w ciąży. Kwestię tę wyjaśnia Anna Lewandowska, która przygotowując się na przyjście drugiego dziecka, nie zwalnia tempa.

Ćwiczenia w ciąży

Anna Lewandowska w drugiej ciąży ćwiczy, angażuje się w nowe współprace, szerzy wiedzę na temat aktywności fizycznej w ciąży i organizuje obozy treningowe dla matek. Na jej profilu na Instagramie nie brakuje nowych postów o zdrowym stylu życia w ciąży. W najnowszym wpisie postanowiła odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań. A mianowicie: czy w ciąży można robić klasyczne brzuszki?

Umiarkowana aktywność fizyczna – o ile lekarz prowadzący nie widzi ku temu przeciwwskazań – jest w ciąży wskazana. Odpowiednie ćwiczenia w ciąży wywierają nie tylko pozytywny wpływ na układ ruchu, wydolność tlenową i siłę przyszłej mamy, ale również przygotowują jej ciało do najważniejszego egzaminu, jakim jest poród. Jednak pojęcie aktywność fizyczna jest dość szerokie i w związku z tym wiele kobiet zastanawia się, na jakie ćwiczenia może sobie w tym czasie pozwolić a z jakich lepiej zrezygnować. Czy w ciąży można na przykład robić brzuszki?

Brzuszki w ciąży – wolno czy nie wolno?

Anna Lewandowska twierdzi, że zdecydowanie nie. „Ciąża to nie jest czas na tego typu trening z dwóch powodów” – podkreśla. „Mięśnie ciążowego brzucha naturalnie ulegają rozciąganiu, a ćwiczenia dodatkowo spowodują rozejście mięśni prostych brzucha” – dodaje.

31-latka nie zaleca także wykonywać ćwiczeń w drugim trymestrze ciąży. „Wówczas macica oraz dziecko powiększając się uciska żyłę dolną biegnącą wzdłuż kręgosłupa, co może spowodować niedotlenienie maleństwa (niektóre kobiety mogą czuć dyskomfort oraz zawroty głowy w tej właśnie pozycji)” – wyjaśnia i dodaje, że najbezpieczniejszą pozycją w treningu jest leżenie na boku.

„Ćwiczenia mięśni prostych brzucha wymagają parcia zwiększającego ciśnienie w klatce piersiowej (śródpiersiowe) oraz w jamie brzusznej (śródbrzuszne) – mogą spowodować przedwczesny poród, a w pierwszych miesiącach ciąży nawet poronienie” – ostrzega trenerka.

View this post on Instagram

Z drobnym wyprzedzeniem przygotowałam Wam, drogie przyszłe mamy, bardzo ważny post. KOLEJNY POST Z CYKLU "CIĄŻA". Planowo, miał pójść po moim powrocie z obozów, ale coraz częściej zadajecie mi pytania o ? trenowanie mięśni brzucha w ciąży. Czy robić klasyczne brzuszki angażujące mięśnie proste brzucha? ?? Zdecydowanie NIE!!!⛔ Ciąża to nie jest czas na tego typu trening z dwóch powodów. (O kresie białej pisałam na blogu www.hpba.pl) 1. Mięśnie ciążowego brzucha naturalnie ulegają rozciąganiu, a ćwiczenia dodatkowo spowodują rozejście mięśni prostych brzucha. A mięśnie skośne? Jak wiadomo nie da się ich ćwiczyć bez angażowania mięśni prostych…?‍♀️ 2. Nie zaleca się także wykonywania ćwiczeń w drugim trymestrze ciąży. Wówczas macica oraz dziecko powiększając się uciska żyłę dolną biegnącą wzdłuż kręgosłupa, co może spowodować niedotlenienie maleństwa (niektóre kobiety mogą czuć dyskomfort oraz zawroty głowy w tej właśnie pozycji) Najbezpieczniejszą pozycją w treningu jest leżenie na boku. 3.Dodatkowo, ćwiczenia mięśni prostych brzucha wymagają parcia zwiększającego ciśnienie w klatce piersiowej (śródpiersiowe) oraz w jamie brzusznej (śródbrzuszne) – mogą spowodować przedwczesny poród, a w pierwszych miesiącach ciąży nawet poronienie. Ćwiczymy jedynie mięśnie głębokie oraz dna miednicy. Jeśli kobieta zauważy pierwsze symptomy ROZEJŚCIA SIĘ MIĘŚNI PROSTYCH BRZUCHA, to powinna się skonsultować z lekarzem lub rehabilitantem/fizjoterapeurą i zaczerpnąć fachowej wiedzy jak zatrzymać proces i wzmocnić mięśnie brzucha. ➡️Polecam szczególnie fizjoterapeute uroginekologa????? PAMIETAJCIE, ŻE KAŻDA CIĄŻA JEST INNA I POTRZEBUJE INDYWIDUDALNEGO PODEJŚCIA ?? Ostrożności nigdy za wiele mamusie ❤️??całuje #ann #healthyteam #healthymom #mom #pregnantworkout #pregnant #6monthsoregnant #fit

A post shared by Anna Lewandowska (@annalewandowskahpba) on

Jak ćwiczyć mięśnie brzucha w ciąży?

Trenerka radzi, by w ciąży skupić się na ćwiczeniu jedynie mięśni głębokich oraz dna miednicy. A w przypadku zauważenia pierwszych symptomów rozejścia mięśni prostych brzucha natychmiast skonsultować się z lekarzem, rehabilitantem lub fizjoterapeutą. I tylko pod okiem specjalisty ewentualnie wzmacniać mięśnie i próbować zatrzymać ten proces. Lewandowska poleca szczególnie konsultacje z fizjoterapeutą uroginekologiem.

Jak sprawdzić, czy masz rozejście mięśni prostych brzucha? Zrób prosty test. Połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach, stopy pozostaw na ziemi. Unieś delikatnie głowę i dotknij dłonią mięśni brzucha od mostka do pępka. Jeżeli w brzuchu pojawia wyczujesz „dziurę”, w którą możesz w nią włożyć trzy – cztery palce, oznacza to, że powinnaś skontaktować się ze specjalistą.

Ćwiczenia zakazane w ciąży

Jak można przeczytać na internetowej stronie Anny Lewandowskiej, poza klasycznymi brzuszkami w drugim trymestrze ciąży nie można robić:

  • ćwiczeń z podskokami oraz gwałtownymi ruchami,
  • ćwiczeń w pozycji leżącej – przodem i tyłem,
  • ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha, zwłaszcza mięśnia prostego brzucha, m.in. unoszenia obu nóg,
  • ćwiczeń w podporze przodem, np. deska, pompki,
  • jazdy na nartach, łyżwach czy rolkach,
  • jazdy na rowerze po wyboistym terenie,
  • wspinaczki wysokogórskiej,
  • nurkowania.

W trzecim trymestrze ciąży nie wolno robić m.in.:

  • ćwiczeń z obciążeniami,
  • ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha,
  • ćwiczeń wymagających leżenia na plecach,
  • ćwiczeń wymagających podnoszenia rąk powyżej barków,
  • głębokich przysiadów.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: