Krótka Instrukcja o poronieniu – za nami pierwsze spotkanie
Z początkiem nowego roku zrobiliśmy pierwszy krok w stronę stworzenia poradnika dotyczącego poronienia dla kobiet i ich najbliższych. Spotkaliśmy się z szóstką kobiet, które podzieliły się z nami swoimi intymnymi historiami i doświadczeniami. Spędziliśmy ze sobą kilka godzin, rozmawiając na tematy bardzo trudne, by lepiej poznać, co wiąże się z tak bolesnym tematem. Poświęciliśmy także czas na pracę warsztatową, by zrozumieć jak wyglądał ten proces u każdej z naszych rozmówczyń.
W ubiegłym roku stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Przed nami kolejne wyzwanie związane ze zdrowiem fizycznym i psychicznym kobiet. Poronieniem. Trudnym tematem, często pomijanym i źle zaadresowanym przez wiele instytucji.
Na początku stycznia spotkaliśmy się, aby wspólnie wyznaczyć mapę emocji, myśli, ważnych chwil i kluczowych etapów, jakie towarzyszą poronieniu. Rozmawialiśmy także o pomocnych osobach, które pojawiły się na ich drodze, i tych, które – umyślnie lub nie – utrudniały proces. Dzięki doświadczeniu naszych współautorek i ich otwartości w dzieleniu się swoimi historiami możliwe będą dalsze prace nad Instrukcją.
Wierzymy, że Krótka Instrukcja o poronieniu będzie pomocnym i mocnym narzędziem, powstałym dzięki współpracy osób, które bezpośrednio doświadczyły poronienia. W niedalekiej przyszłości zorganizujemy kolejne warsztaty. Tym razem spotkamy się w szerszym gronie. Gościć będziemy nie tylko kobiety, które poroniły, ale także ich partnerów/partnerki, lekarzy-ginekologów, psychologów i specjalistów z fundacji zajmujących się pomocą kobietom z doświadczeniem poronienia. Wspólnie będziemy wypracowywać porady na zdiagnozowane problemy i bariery zarówno dla osób przechodzących przez poronienie, jak i towarzyszących im bliskim.
Zobacz także
Polecamy
„Zamykam oczy i wyobrażam sobie, że przytulam cię mocno do piersi”. Megan Fox opowiedziała o bolesnej stracie
Pani Ola poroniła w domu. Prokuratura kazała w szambie szukać płodu. „To była tragedia dla mnie, a zostałam potraktowana jak śmieć”
Robert Lewandowski po raz pierwszy o poronieniu żony: „Człowiek jest załamany, rozczarowany, smutny”
Czy po pierwszym poronieniu warto wykonywać jakieś badania? Odpowiada ginekolog Michał Strus
się ten artykuł?