4 min.
Arteterapia w leczeniu zaburzeń psychicznych oraz w socjalizacji i rehabilitacji

Fot. JenkoAtaman / stock.adobe.com
Arteterapia to terapia stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych oraz w rehabilitacji i socjalizacji. Jej głównym zadaniem jest relaksacja oraz wyładowanie zarówno negatywnych, jak i pozytywnych emocji oraz wyrażanie swoich potrzeb i myśli w alternatywny i niecodzienny sposób.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Arteterapia to słowo pochodzenia greckiego, oznaczające terapię sztuką. Historia arteterapii sięga czasów starożytnych. Samo katharsis (oczyszczenie), którego osiągnięcie było celem między innymi wizyt w teatrze, jest tego wyrazem. Jako metoda oficjalnie uznana arteterapia funkcjonuje jednak od lat 70. i 80. XX wieku. Jednym z podstawowych celów arteterapii jest poprawa jakości życia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Arteterapia – kwalifikacje do wykonywania zawodu
Według prawa polskiego arteterapia to wolny zawód, każdy więc może nazwać się arteterapeutą. Z tego względu warto sprawdzić kwalifikacje specjalisty i korzystać wyłącznie z pomocy profesjonalistów. Zwiększy to szanse na osiągnięcie zamierzonych efektów. Warto korzystać z nielicznych wciąż, ale powszechnie dostępnych w Polsce, ośrodków arteterapeutycznych. Należy zwrócić uwagę, jakie dany ośrodek ma certyfikaty i uprawnienia.
Funkcje arteterapii i techniki
Istnieją trzy podstawowe funkcje arteterapii:
- korekcyjna – jej celem jest odzyskanie przez pacjenta równowagi psychicznej, rozładowanie frustracji oraz zminimalizowanie lęków w zaburzeniach lękowych oraz nerwicy w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, również wzrost zdolności komunikacyjnych oraz budowanie pozytywnego nastawienia do rzeczywistości itp.,
- edukacyjna – w tym przypadku celem jest zdobycie wiedzy i poszerzenie horyzontów,
- rekreacyjna – mająca na celu szeroko pojętą rozrywkę, relaks i odpoczynek.
Wśród popularnych technik arteterapii wyróżnia się przede wszystkim: rysunek i malarstwo, grafikę, rzeźbę, sztuki użytkowe (rzemiosło) – witraże, obróbka drewna, collage, zdobnictwo i dekoratorstwo – ikebana, hortiterapia, decoupage, muzykoterapię – zarówno słuchanie muzyki, jak i wykonywanie ćwiczeń, takich jak trening relaksacyjny Schultza, a także gra na prostych instrumentach, biblioterapię – czytanie na głos w grupie lub indywidualne oraz dyskusja na temat przeczytanych książek, filmoterapię – oglądanie filmów, dyskusja na ich temat, wykonywanie własnych projektów, teatroterapię – zarówno w roli aktora, jak i widza czy choreoterapię – taniec, ćwiczenia muzyczno-ruchowe oraz improwizacja ruchowa przy muzyce.
Zobacz także
Dla kogo jest arteterapia? Efekty
Arteterapię stosuje się w wielu znacznie różniących się od siebie przypadkach. Podstawowe zastosowanie ma arteterapia w przypadku problemów z komunikacją werbalną. Sztuka pomaga takim osobom, często bardzo zamkniętym w sobie, na wyrażenie emocji w sposób zdrowy oraz umożliwiający zrozumienie. Z tych powodów zaleca się arteterapię dzieciom w wieku przedszkolnym. Zwykle prowadzi się ją w grupie, często są to zajęcia łączone dla dzieci z autyzmem. Arteterapia w ich przypadku jest jedną z podstawowych metod rozwoju i socjalizacji. Często zresztą prowadzi się arteterapię w szkołach specjalnych.
Arteterapia sprawdza się w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, w nerwicach oraz w zaburzeniach lękowych. Wykazuje bowiem działanie uspokajające oraz pomaga w skupieniu myśli, które są w tych zaburzeniach zawsze nieco nieskoordynowane. Cele terapeutyczne arteterapii osiąga się również podczas stosowania jej przez osoby chorujące na schorzenia nieuleczalne, nowotwory, stwardnienie rozsiane i tym podobne.
Arteterapia stosowana jest często w socjalizacji pacjentów niepełnosprawnych intelektualnie, w celu nabycia umiejętności interpersonalnych oraz uczenia się komunikacji niewerbalnej i werbalnej. Jest to również metoda dotarcia do osób z trudnościami z funkcjonowaniem w społeczeństwie, ponieważ pozwala na dotarcie do nich, komunikację oraz zrozumienie ich świata.
Dla osób chorujących na Alzheimera arteterapia jest sposobem na ćwiczenie umysłu. Stosuje się również arteterapię dla seniorów jako metodę socjalizacji. Zajęcia arteterapii mogą służyć zatem nie tylko w konkretnej jednostce chorobowej, ale również jako motywator do życia w społeczeństwie. Z tego też powodu stosowana jest arteterapia w resocjalizacji. Coraz częściej poddaje się tej metodzie więźniów. Ma to na celu nie tylko zbliżenie do społeczeństwa, ale również relaks (często niwelujący agresję) oraz budowanie wrażliwości (empatia ma ogromne znaczenie w resocjalizacji).
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

08.02.2023
„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023