4 min.
Muzykoterapia – dla dzieci i dorosłych. Czy muzyką można wyleczyć depresję?

Muzykoterapia – dla dzieci i dorosłych. Rodzaje i cele Istock.com
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Chcesz wyleczyć nerwicę? Walczysz z depresją lub lękami? A może cierpisz na bezsenność? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś „tak”, może zainteresować Cię muzykoterapia – metoda, która pomaga się uporać z szeroką gamą problemów oraz wspiera całościowy rozwój człowieka.
Spis treści
Co to jest muzykoterapia?
Muzykoterapia to metoda terapeutyczna, która wielopłaszczyznowo wpływa na ludzkie ciało i umysł. Poprawia funkcjonowanie osób zdrowych i chorych. Wykorzystuje się ją przy problemach natury emocjonalnej, umysłowej, jak również fizycznej. Można ją stosować u niemal wszystkich osób, za wyjątkiem tych z epilepsją muzykogenną oraz stanami psychotycznymi.
Rodzaje muzykoterapii
Ze względu na metody stosowane w muzykoterapii, można wyróżnić takie jej rodzaje, jak:
- muzykoterapia receptywna – polega głównie na słuchaniu muzyki, relaksacji oraz wizualizacji,
- muzykoterapia aktywna – związana jest z tworzeniem muzyki, a więc z grą na instrumentach i śpiewem, improwizacją oraz ruchem przy konkretnych melodiach.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Można wymienić również następujące typy muzykoterapii:
- Muzykoterapia behawioralna – w tym przypadku struktura muzyczna sprawia, że pojawiają się zachowania pożądane oraz złagodzone zostają zachowania niepożądane. Muzyka wykorzystywana jest w roli pewnego wzmocnienia, które może wykształcać, zmieniać, wzmacniać lub eliminować określone rodzaje zachowań.
- Muzyka psychoterapeutyczna – ma na celu uzyskanie wglądu wewnętrznego przez daną osobę. Ułatwia eksplorowanie własnych myśli, postaw, uczuć oraz problemów.
- Muzykoterapia edukacyjna – jej zadaniem jest uczenie i rozwój, a także wspomaganie procesów dydaktycznych.
Oprócz tego wyróżnia się poniższe modele muzykoterapii:
- Muzykoterapia kreatywna (muzykoterapia Nordoffa-Robbinsa) – skupia się na potencjale twórczym danej osoby (a nie deficytach). Fundamentem terapii jest dialog muzyczny i współtworzenie muzyki przez daną osobę. Ów model muzykoterapii ma na celu wspomaganie różnych osób w indywidualnym rozwoju. Doskonale sprawdza się zarówno jako muzykoterapia dla dzieci niepełnosprawnych, jak i dla osób dorosłych (również niepełnosprawnych).
- Muzykoterapia zorientowana analitycznie – polega na muzycznej improwizacji połączonej z opowiadaniem historii lub bajek. Dzięki muzycznej eksploracji problemu można łatwiej wyrazić emocje oraz skonfrontować się ze swoimi trudnościami.
- „Wizualizacja Kierowana z Muzyką” – to jeden z rodzajów muzykoterapii receptywnej. Wychodzi ona z założenia, że muzyka pomaga osiągnąć równowagę psychiczną.
- Muzykoterapia improwizacyjna – ważna jest tutaj współimprowizacja pacjenta i terapeuty. Metoda ta stosowana jest m.in. w przypadku autyzmu oraz zespołu stresu pourazowego.
W naszym kraju stosuje się również następujące metody:
- „Mobilna Rekreacja Muzyczna” (M. Kierył),
- „Portret Muzyczny” (E. Galińska).
Muzykoterapia dla dzieci
Terapia muzyką to jedna z metod, które stymulują rozwój dziecka. Zastosowanie znajduje zarówno u maluchów zdrowych, jak i niepełnosprawnych. Sprawdzi się ona u osób z autyzmem, zaburzeniami wzroku i słuchu, ADHD czy też mózgowym porażeniem dziecięcym. Dzięki niej nadpobudliwe i agresywne dziecko może się wyciszyć, a nieśmiałe i lękliwe – podejmować aktywności wymagające większej odwagi.
Muzykoterapia dla dorosłych
Muzykoterapia znakomicie sprawdza się również u dorosłych. Okazuje się, że pozytywnie wpływa np. na chorych z nowotworami. Zapewnia silną redukcję lęku, zmniejsza zmęczenie, łagodzi ból. Doskonale poprawia też nastrój, dlatego warto ją stosować przed różnymi zabiegami. Można ją wykorzystać u osób z zaburzeniami psychicznymi oraz fizycznymi, a więc np. po wypadkach czy też udarach. Niektóre utwory potrafią nawet regulować ciśnienie krwi.
Cele muzykoterapii
Muzykoterapia dla dzieci zapewnia wiele korzyści. Do tych najważniejszych należą:
- usprawnienie zdolności motorycznych,
- rozwój twórczy i emocjonalny,
- możliwość ekspresji osobowości,
- stymulowanie pracy umysłowej, koncentracji oraz pamięci,
- zaspokojenie potrzeby zabawy, śpiewu i ruchu,
- rozładowanie napięcia emocjonalnego.
Muzykoterapia u osób dorosłych również wiąże się z wieloma korzyściami. Są to m.in.:
- łagodzenie bólu (np. podczas porodu, zabiegu stomatologicznego czy migreny),
- pozytywny wpływ na ciało, umysł i poziom energii,
- poprawa nastroju,
- regeneracja układu nerwowego,
- rozluźnienie mięśni,
- poprawa koncentracji i pamięci,
- zwiększenie kreatywności,
- regulowanie pracy serca,
- pobudzenie do działania.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6473587/ (dostęp: 24.04.22).
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20656259/ (dostęp: 24.04.22).
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022