Przejdź do treści

7 skutecznych sposobów, jak pozbyć się zmęczenia

Nie daj się zmęczeniu
Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Odchudzone wersje świątecznych dań
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D

Jesienny spadek formy zdarza się niemal każdemu. Zamiast narzekać, że na nic nie masz siły i wciąż chce ci się spać, powalcz o zastrzyk energetyczny i chęć do działania. Zadbaj o odpowiednią jakość snu, aktywność fizyczną, uporządkowanie przestrzeni oraz odpowiednią dietę.

1. Nie pij kawy – idź na spacer, pobiegaj

Kawa rano? Brzmi bosko. Ale może spróbuj zastąpić ją jogą? Popołudniowej kawy nie myl z budzikiem! Filiżanka espresso co prawda doda ci energii, ale przy okazji ma dużą szansę zakłócić naturalny rytm czuwania i snu. Podobnie zadziała popołudniowa drzemka, jeśli będzie dłuższa niż 30 minut. Jedyne, co sobie zafundujesz, przesypiając popołudnie, to nocne liczenie baranów, przewracanie się z boku na bok i totalne niewyspanie o poranku. Najlepszym sposobem na natychmiastowe dodanie sobie energii jest krótki, szybki marsz. Zatem gdy kolejny raz w ciągu dnia dopadnie cię zmęczenie, zamiast parzyć kawę albo zakopywać się w łóżku, idź na spacer. Wystarczy dziesięć minut.

Brak ci motywacji? Gdybym miał więcej sił, to zacząłbym biegać, chodzić na siłownię, jeździć na rowerze… Nie czekaj z aktywnością fizyczną, aż zacznie cię rozpierać energia. Sam sprowokuj ją do pojawienia się i pozostania na dobre – zacznij się ruszać. Regularne ćwiczenia dodają energii – zapytaj dowolnego biegacza. Jego opinię sprawdzisz na sobie pierwszą przebieżką. Im bardziej się zasapiesz, tym lepiej się poczujesz.

2. Słodycze zastąp konkretnym posiłkiem

Wielu ludzi sięga po słodycze w chwilach spadku energii. Kiepski pomysł. Znużenie lub zmęczenie mogą wynikać z obniżenia poziomu cukru we krwi. Zatem logiczne wydaje się pobudzenie organizmu słodyczami. Niestety, to działanie na krótką metę. Po batoniku czy ciastku poziom cukru we krwi gwałtownie wzrośnie, ale wkrótce równie gwałtownie spadnie, a zmęczenie wróci jak bumerang. Energii na dłużej dostarczy ci posiłek łączący białko z węglowodanami i błonnikiem – sałatka z kurczakiem będzie idealna.

O tym, co jeść, by mieć więcej energii, przeczytasz tutaj. I jeszcze jedno: jeśli wychodzisz rano z domu z pustym żołądkiem, nie dziw się, że wczesnym popołudniem masz ochotę rzucić robotę i przytulić się do poduszki. Zmęczenie kocha pusty żołądek.

Dbaj także o to, by pić wodę regularnie przez cały dzień, a już na pewno wtedy, gdy chce ci się pić. Nagle pojawiające się uczucie zmęczenia może być spowodowane odwodnieniem organizmu.

Jesteś miłośnikiem pikantnych potraw? Wieczorem z nich zrezygnuj. Kolacja doprawiona intensywnymi, a zwłaszcza ostrymi przyprawami to gwarantowana zgaga i niestrawność.
Zamiast spać, będziesz się w nocy męczyć. I obudzisz się zmęczony.

3. Śpij, ale niekoniecznie osiem godzin

Nie daj się zmęczeniu

Lepiej jest mocno przespać sześć godzin niż osiem godzin przewracać się z boku na bok. Gdy bez wyraźnej przyczyny budzisz się za wcześnie, to sygnał, że jesteś wyspany. Wstań i działaj! Jeżeli jednak otwierasz oczy o trzeciej nad ranem i nie możesz zasnąć, nie miotaj się w pościeli. Wstań, poczytaj książkę. Gdy oczy ponownie zaczną ci się zamykać, wróć do łóżka.

W dni wolne od pracy nie pozwalaj sobie na spanie do południa. To pozorne odrabianie strat. Zbyt długi sen wytrąca z dobowego rytmu, powodując kłopoty z zasypianiem – odczujesz to w kolejnym tygodniu pracy. Spanie jest sztuką – liczy się nie tylko ilość, ale też jakość snu. Więc dowiedz się, jak dobrze spać.

4. Działaj z planem

Wstajesz i od razu wiesz, że nie dasz rady stawić czoła wszystkim czekającym cię obowiązkom? Trudno, w takim razie zrób tylko to, co musisz. Wystarczy chwila zastanowienia, aby wyznaczyć priorytety i na nich się skupić. Od razu poczujesz się o niebo lepiej. Reszta mniej ważnych zadań poczeka na lepszy dzień. Zmęczenie i złe samopoczucie pogarszają pamięć. A gdy zapomnisz zrobić coś ważnego, tracisz humor i czujesz się zmęczony. Koło się zamyka. Aby je przerwać, spisuj najważniejsze zadania na kartce i odhaczaj te wykonane. Jeśli nie radzisz sobie z planowaniem czasu w pracy, podejmij nasze wyzwanie  i zobacz, że zarządzanie własnym czasem jest proste!

5. Uporządkuj swoją przestrzeń

Zagracone mieszkanie, wieczny bałagan i konieczność szukania portfela, kluczy od samochodu i innych niezbędnych rzeczy tuż przed wyjściem z domu też powodują zmęczenie. Dlatego gdy tylko poczujesz chęć do działania, poświęć czas na ogarnięcie swojej przestrzeni życiowej. Wyrzuć zbędne rzeczy i znajdź stałe miejsce dla ważnych i często używanych przedmiotów. Najlepiej podejmij nasze wyzwanie i odgruzuj mieszkanie . Uprość sobie życie.

6. Mów: nie!

Gdy jesteś zmęczony, nie daj się zarzucić robotą. Nie podejmuj się zadań, które okupisz pracą do nocy lub ponad siły. Odmawiaj, gdy ktoś prosi cię o wcielenie się w rolę zbawcy świata. Szkolny bal bez ciastek twojego wyrobu i tak się odbędzie, a kolega poradzi sobie z przeprowadzką, gdy zabraknie jednej pary rąk do pomocy. Rób tylko to, co musisz, albo to, co sprawi ci przyjemność. Niech świat zbawiają ci, których rozpiera energia.

7. Nie bagatelizuj zmęczenia!

Czasem zmęczenie to po prostu słabadieta, zła organizacja pracy, jesienne przesilenie. Ale przyczyny chronicznego zmęczenia mogą być także poważniejsze. I trzeba o tym pamiętać. Zmęczenie towarzyszy takim zaburzeniom i chorobom jak depresja, anemia, choroby wątroby, reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia czynności tarczycy, mononukleoza. Zatem jeśli nie znajdujesz racjonalnych przyczyn wiecznego zmęczenia, czas na wizytę u lekarza. Poważnie.

Bierzesz na stałe jakieś leki? One też mogą wywoływać uczucie przewlekłego zmęczenia. Porozmawiaj o tym z lekarzem. Zmiana leków może sprawić, że odzyskasz energię.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Czy to coś poważnego?

Zespół przewlekłego zmęczenia – jak go rozpoznać?

5 zmian w diecie dla ciągle zmęczonych

6 chorób, których objawem jest zmęczenie

6 sposobów na odzyskanie energii po pracy

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko

Skąd to ciągłe zmęczenie?

6 sygnałów, że masz problem z elektrolitami

6 sygnałów, że masz problem z elektrolitami

5 dolegliwości, które może wywołać smartfon

5 dolegliwości, które może wywołać smartfon

5 patentów na wiosenne przemęczenie

Przesilenie – kiedy wiosną nie chce się nic…

Przesilenie – kiedy wiosną nie chce się nic…

Jestem ciągle zmęczony. Dlaczego?

Jestem ciągle zmęczony. Dlaczego?