5 min.
Witaminy i suplementy – jakich potrzebujemy latem?

Witaminy i suplementy – jakich potrzebujemy latem?/ Pexels, fot. Gabriela Cheloni
25.05.2022
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
25.05.2022
Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać
25.05.2022
„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust
24.05.2022
Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”
24.05.2022
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców
Ochrona skóry przed słońcem i przesuszeniem, pomoc w walce z alergią czy objawami choroby morskiej – lista potrzeb organizmu w lecie jest długa. Jakie witaminy i suplementy powinniśmy rozważyć w tym okresie?
Spis treści
Suplementy należy dobierać do swoich potrzeb i… pór roku. Niektórym wydaje się, że latem, kiedy więcej przebywamy na słońcu, a w diecie sporo jest świeżych warzyw i owoców, można sobie odpuścić wspomaganie witaminami i suplementami. Nic jednak bardziej mylnego. Żeby nie pogubić się w gąszczu dostępnych na rynku preparatów, podpowiadamy, jakich składników potrzebuje organizm w okresie wakacyjnym.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Witamina C i witamina E
Praktycznie wszystkie rośliny i zwierzęta chronią się przed słońcem za pomocą witaminy C i E – donoszą naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Duke w USA. To może do nich dołączymy? Świetny pomysł, bo według uczonych ten duet działa równie skutecznie u ludzi. Witaminy C i E pełnią funkcję przeciwutleniaczy, które zapewniają ochronę skóry i włosów przed promieniowaniem UV, a co więcej, pomagają w uniknięciu poparzeń słonecznych. Naukowcy podkreślają przy tym, że jest to wyjątkowo udane połączenie witamin na lato, bo ratuje przed rakiem skóry i fotostarzeniem.
Obie te witaminy mogą być również pomocnikiem w walce z alergią, często nasilającą się przecież od wczesnej wiosny. A to dlatego, że w ocenie naukowców dieta bogata w witaminę C i witaminę E wzmacnia system immunologiczny przez to, że obniża poziom histaminy we krwi.
Samą witaminę C warto też uwzględnić w diecie, bo dzięki temu, że pomaga obniżyć temperaturę ciała, zapobiega m.in. udarowi. Ta witamina ma również silne właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że nie tylko skraca czas trwania dolegliwości, ale też pomaga zapobiegać chorobom. Według badań sprawdza się w szczególności w leczeniu dróg oddechowych.
I na koniec coś dla planujących wypoczynek na łódce. Zespół badaczy w Niemczech ustalił, że witamina C jest skuteczna w tłumieniu objawów choroby morskiej.
Witamina A/retinol i beta-karoten
W okresie letnim witamina A jest potrzebna, bo należy do związków o działaniu antyoksydacyjnym. Poprzez biosyntezę melaniny i produkcję włókien kolagenowych pomaga zachować zdrową skórę. Poza tym skutecznie chroni przed infekcjami. Z reguły witaminę A można uzupełnić, jedząc tłuste ryby, sery czy jajka. Innym jednak sposobem jest uzupełnienie beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A.
Beta-karoten troszczy się o naszą skórę, między innymi w ten sposób, że zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jako jeden z najsilniejszych antyoksydantów zwalcza wolne rodniki, raczej nielubiane przez kobiety cząsteczki, które uszkadzają skórę. Beta-karoten przydaje się więc, bo skutecznie zapobiega szkodliwym skutkom opalania.
Witamina D
Wydawałoby się, że ta witamina w wakacje nie będzie nam potrzebna. Owszem, ale tylko wtedy, gdy wybieramy się na wakacje do słonecznego miejsca. Natomiast kiedy nie mamy szans na wystawianie się na słońce (10 minut dziennie w pełnym słońcu) warto skorzystać z suplementacji, bo nie jest łatwo zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D z pożywienia. A naukowcy polecają, żeby pamiętać o niej przez cały rok, bo dzięki temu skutecznie wspomaga organizm we wzmocnieniu odporności.
Cynk i selen
To zestaw przydatny głównie, ale nie tylko, włosom, które pod wpływem wysokich temperatur, morskiego wiatru, kąpieli w morzu i długiego opalania mogą się osłabiać i buntować.
Włosy potrzebują cynku, bo jest jednym z nieodzownych mikroelementów, kontrolującym metabolizm aminokwasów. A włosy powstają przecież przy udziale aminokwasów. Cynk wpływa też na tworzenie keratyny – białka, które jest podstawowym budulcem włosa. Reguluje pracę gruczołów łojowych i zapewnia włosom elastyczność.
Selen znany jest natomiast z właściwości antyoksydacyjnych. To znaczy, że potrafi usunąć wolne rodniki z organizmu. Razem z witaminą E chroni włosy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Selen broni też włosy przed nadmiernym przesuszeniem.
Tran
Tran wyróżnia przede wszystkim wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, które wzmacniają naturalną barierę ochronną naskórka. W ten sposób wzmocniona skóra nie wypuszcza tak szybko wody, więc nie grozi nam jej przesuszenie. Dodatkowo tran zmniejsza ryzyko podrażnień i alergii słonecznych.
Koenzym Q10
Popularny suplement diety, koenzym Q10, kojarzy się głównie z kremami przeciwzmarszczkowymi. Natomiast przyjmowany miesiąc przed wakacjami pomaga chronić komórki skóry przed utlenianiem się i mobilizować je do samoregeneracji.
Probiotyki
Kojarzą nam się głównie z ochroną żołądka, tymczasem przyjmowane w okresie letnim mają jeszcze jedną funkcję. Wzmacniają system obronny skóry i zwiększają jej tolerancję na działanie słońca.
Przy okazji przyjmowanie probiotyków sprawdzi się też w sytuacji, gdy planujemy daleką podróż do innego kraju. Odmienna flora bakteryjna naszych żołądków nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z egzotycznym jedzeniem. Probiotyki pomagają natomiast przetrwać kuchenne rewolucje.
Zobacz także
Zainteresował Cię artykuł? Poleć go przyjaciółce!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022