Przejdź do treści

Bezpieczne suplementy diety – na co zwracać uwagę?

Tekst o bezpiecznym stosowaniu suplementów diety. Na zdjęciu: Kobieta trzymająca dwie psy - HelloZdrowie
Bezpieczne suplementy diety - na co zwracać uwagę? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Suplementy diety są jednymi z najczęściej stosowanych preparatów. Na rynku jest obecna cała gama tego typu produktów, dlatego wiele osób nie zastanawia się, czy suplementy diety są bezpieczne. Niekiedy zakup preparatów wątpliwej jakości może zaszkodzić zdrowiu. Na czym polega bezpieczna suplementacja?

Czym są suplementy diety?

Aby móc rozważyć kwestię bezpieczeństwa stosowania suplementów diety, należy najpierw poznać definicję suplementu diety. Określenie to zarezerwowane jest dla produktu złożonego z substancji odżywczych i traktowanego jako uzupełnienie tradycyjnej żywności. Suplement diety ma za zadanie uzupełnić nieodpowiednio zbilansowaną dietę w określone związki odżywcze.

Aby producent mógł wprowadzić na rynek swój suplement diety, powinien zadeklarować jego skład organom sanitarnym. Niektóre suplementy diety mogą zostać przebadane w ramach kontroli Inspekcji Sanitarnej. Współcześnie wielu producentów decyduje się na wprowadzanie coraz bardziej naturalnych i w stu procentach przebadanych suplementów diety. Stosują oni badania laboratoryjne tak samo sprawdzone jak producenci leków. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, w jaki sposób wybrać odpowiedni suplement diety, by był on skuteczny.

 

Szukasz sprawdzonych i bezpiecznych suplementów diety? Znajdziesz je w sklepie Hello Zdrowie!

Na opakowaniu suplementu diety powinny znaleźć się następujące informacje:

  • handlowa nazwa produktu oraz jego skategoryzowanie jako suplementu diety,
  • spis wszystkich składników (z zaznaczonymi potencjalnymi alergenami),
  • data przydatności do spożycia,
  • zalecane dawkowanie dzienne,
  • stwierdzenie, że suplement diety nie mogą być stosowane jako zamienniki zróżnicowanej diety,
  • ilość netto preparatu,
  • kraj pochodzenia,
  • podmiot odpowiedzialny.

Bezpieczny suplement diety – czyli jaki?

Istnieje kilka kryteriów, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania suplementów diety. Przede wszystkim – najlepiej jest wybierać takie suplementy diety, które oferowane są przez znanych producentów i dostępne w aptekach czy sklepach stacjonarnych lub na sprawdzonych stronach internetowych. Ostrożnie należy natomiast podchodzić do tych preparatów, które pochodzą z niewiadomego źródła, a ich producent nie jest znany. Jeśli suplementy oferowane są przez anonimowe osoby, które nie podają swoich danych kontaktowych, a kontakt możliwy jest wyłącznie przez aukcję internetową – warto zachować ostrożność. W najlepszym wypadku takie wątpliwej jakości suplementy nie zadziałają zgodnie ze swoim przeznaczeniem, gdyż zawartość związków aktywnych będzie inna od deklarowanej. W najgorszym – preparat zawierać będzie substancje szkodliwe dla zdrowia. Jak zatem zyskać pewność, że skład suplementu diety jest zgodny z deklaracjami na opakowaniu, a więc preparat może być stosowany bezpiecznie? Najlepiej wybierać suplementy diety posiadające certyfikaty jakości, poddawane badaniom w kierunku czystości składu lub preparaty wegańskie. Dobrze, gdy wykazany zostanie brak zawartości metali ciężkich czy zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

„Suplement to nie jest 'gorszy lek'”/fot. Getty Images

Czy suplementy diety są bezpieczne, gdy stosujemy je na własną rękę?

Dostępność szerokiej gamy suplementów diety sprawia, że można je zakupić w dowolnym momencie – i Polacy kupują suplementy bardzo chętnie. Wiele osób zażywa je bez zastanowienia, nie poszukując przyczyn pogorszenia samopoczucia i nie dążąc do wdrożenia odpowiedniego postępowania leczniczego. A to może wiązać się z nasilaniem określonych dolegliwości. Ponadto powszechne stosowanie rozmaitych suplementów diety na własną rękę stwarza ryzyko interakcji między poszczególnymi suplementami diety, a także między suplementami diety a lekami. Dlatego stosowanie suplementów diety najlepiej jest skonsultować z farmaceutą lub lekarzem. Specjalista powinien uwzględnić informacje o stanie zdrowia oraz wszystkich stosowanych preparatach.

Niebezpieczne suplementy odchudzające

Szczególnie dużo kontrowersji budzą suplementy diety na odchudzanie. Bezpieczne suplementy diety na odchudzanie to preparaty, które jedynie wspomagają utratę wagi u osób stosujących kurację odchudzającą. Jeśli potrzebne jest wspomaganie odchudzania, suplementy mogą usprawnić usuwanie nadmiaru wody z organizmu, przyspieszyć procesy spalania tkanki tłuszczowej, a także zapobiec ewentualnym niedoborom pokarmowym na diecie odchudzającej. Nie należy jednak liczyć na to, że suplementy diety odchudzą bez stosowania odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Suplementy odchudzające, które powinny wzbudzić nasz niepokój to takie, które zapewniają o natychmiastowej, znacznej utracie masy ciała. W ostatnich latach wiele słyszy się o tabletkach na odchudzanie zawierających tak groźne dla zdrowia składniki, jak jaja tasiemca, dinitrofenol DNP czy sibutraminę. Dlatego należy bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii wspomagania procesu odchudzania suplementacją.

 

 

Bibliografia:

  1. Stoś K. i in., Suplement diety – czy potrzebujesz?, IŻiŻ, 2019.
  2. Grembecka M., Suplementy diety – panaceum na wszystkie dolegliwości?, Gazeta AMG, 1/ 2019.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: