3 min.
Białko w moczu – czego może być objawem?

Białko w moczu — dlaczego się pojawia?
Najnowsze
15.04.2021
Joanna Jaworska: jeśli po porodzie ciśniemy brzuszki, to tylko pogarszamy sytuacje
15.04.2021
„Wyczochrać brochę”? Skończmy z wulgarnymi, prześmiewczymi określeniami – apeluje seksuolożka
15.04.2021
CIR i eksperci reagują na stanowisko episkopatu w sprawie szczepionek. „Szczepienia ratują życie”
15.04.2021
Czy koronawirus znajduje się w kurzu? „Byliśmy zaskoczeni” – mówią naukowcy o wynikach badań
15.04.2021
Moczenie nocne u dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie
Faktem jest, że białko pojawiające się w moczu nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu narządów i toczonej przez organizm wewnętrznej walce. Przy corocznych badaniach kontrolnych warto zwrócić uwagę na ten wskaźnik. W razie ewentualnych odchyleń od normy należy skonsultować się z lekarzem. Skąd bierze się białko w moczu? Jakie daje objawy? Czy ten stan można leczyć?
Spis treści
Białko w moczu – co to jest?
Białkomocz, czyli stan, kiedy w moczu pojawia się zbyt duża ilość białka, jest poważnym problemem wymagającym leczenia. Niestety z tego względu, że nie daje wyraźnych symptomów, jest wykrywany dosyć późno. Często też rozpoznaje się go dopiero przy okazji diagnozowania innych chorób. Wyróżnia się białkomocz przednerkowy, nerkowy i pozanerkowy. Podział ten wynika z przyczyn, które prowadzą do pojawienia się białka w moczu.
Co może budzić niepokój? Jeśli podczas oddawania moczu pojawiający się płyn będzie pienisty to znak, że układ moczowy nie funkcjonuje tak, jak powinien. Oprócz tego osoba, u której podejrzewa się występowanie białkomoczu, może skarżyć się na puchnięcie twarzy i kończyn.
Białko w moczu – jakie są przyczyny?
U zdrowego człowieka białko w moczu nie powinno występować. W niewielkiej ilości białkomocz może pojawić się po dużym wysiłku fizycznym, u kobiet w ciąży, w stanach gorączkowych, przy ogólnym osłabieniu organizmu, a nawet na koniec stresującego dnia, czy też spożywania dużej ilości białka. Jest to jednak efekt krótkotrwały.
W momencie, kiedy w badaniu u zdrowego mężczyzny lub kobiety wartość białka w moczu jest wyższa niż 150 mg na dobę, oznacza to, że istnieje problem, który wymaga zdiagnozowania. Pierwszym krokiem ku temu jest zlecenie powtórnych badań po kilkunastu dniach, by mieć czas na wyeliminowanie wspomnianych wyżej czynników.
Oto niektóre przyczyny zwiększenia się poziomu białka w moczu:
- infekcja układu moczowego,
- infekcja pochwy,
- nieprawidłowe funkcjonowanie prostaty,
- przewlekła choroba nerek,
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- cukrzyca,
- anemia sierpowata,
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- wirusowe zapalenie wątroby,
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- choroby nowotworowe,
- hipoglikemia,
- zakażenie wirusem HIV,
- niewydolność serca,
- choroby autoimmunologiczne,
- zakrzepica żyły nerkowej.
Białko w moczu – jak leczyć?
Nie ma jednego sposobu, który stosowany jest, by pozbyć się białka z moczu. Dopiero na podstawie szczegółowych badań lekarz może postawić konkretną diagnozę i zaproponować najlepszą formę leczenia. W przypadku infekcji układu moczowego wystarczy dobór odpowiednich leków, by uporać się z problemem. Leczenie zwykle nie trwa długo i skład moczu wraca do normy. Jeśli natomiast w grę wchodzą choroby przewlekłe, może się okazać, że konieczne będzie przyjmowanie odpowiednich lekarstw przez całe życie. To tak zwane leczenie przyczynowe, które nastawione jest na konkretne schorzenia.
Badanie moczu – na czym polega?
Badanie moczu jest jednym z najczęściej wykonywanych badań podstawowych, któremu każdy powinien poddawać się przynajmniej raz w roku. Umożliwia sprawdzenie, czy nerki, drogi moczowe i nadnercza pracują poprawnie. Badanie polega na pobraniu do analizy porannej próbki moczu ze strumienia środkowego. Przechowuje się ją w specjalnym jałowym kubeczku i konieczne jest przekazanie jej do analizy w ciągu maksymalnie 2 godzin od pobrania.
Prawidłowy skład moczu:
- 96% wody,
- 2,5% azotowych produktów przemiany materii (w większości mocznik),
- 1,5% soli mineralnych i pozostałych substancji.
Warto pamiętać, że pojawienie się białka w moczu może być tylko chwilową nieprawidłowością. Trzeba jednak mieć świadomość, że taki utrzymujący się stan może mieć też poważniejsze podłoże. Dlatego właśnie warto obserwować swoje ciało i regularnie się badać. Dzięki temu można cieszyć się dobrym zdrowiem lub w przypadku niepokojących objawów podjąć stosowne kroki.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021