Jolanta Pawnik Podstawową lekturą studentów medycyny był wiersz francuskiego lekarza „O moczu”. Jak kiedyś leczono: urynoterapia Choć medycyna alternatywna przedstawia wiele dowodów na skuteczność urynoterapii, jak dotąd nie zostały one potwierdzone jednoznacznymi badaniami klinicznymi i towarzyszy jej wiele mitów. Zapraszamy na wycieczkę śladami leczenia moczem. 12.05.2023 5 min.
Aleksandra Tchórzewska 6 powodów, dlaczego mocz się pieni Mocz - czy zwracasz na niego uwagę? Czy kiedykolwiek wzbudził twoje zaniepokojenie? Czy pieniący się mocz jest objawem choroby? Urolog Piotr Świniarski odpowiada: zdarza się, że silny stres lub intensywny wysiłek fizyczny odpowiada… 12.04.2023 4 min.
Ewa Wojciechowska Jesteś „toaletową czytaczką”? Czytasz, kichasz, wycierasz nos, siedząc na toalecie? W ten sposób niszczysz sobie zdrowie. Rozmawiamy z Panią Fizjotrener Czytanie w toalecie. Ręka w górę, kto choć raz nie czytał w toalecie. Jak się okazuje ta wielbiona przez wielu czynność mocno osłabia mięśnie dna miednicy, 24.03.2023 5 min.
Małgorzata Germak Twój mocz pachnie inaczej niż zwykle? Oto 7 możliwych przyczyn Oznaką zdrowia i dobrego nawodnienia organizmu jest jasny, przejrzysty, w kolorze słomkowym mocz. To wiadomo. Ale jak powinien pachnieć? Normalnie nikt się nad tym nie zastanawia. Dopóki nie poczuje czegoś podejrzanego nad sedesem. 06.10.2022 5 min.
Magdalena Więch „Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza Dopadła cię infekcja dróg moczowych? W takim razie nie zdziw się, jeśli usłyszysz od kogoś, że przesadzasz z seksem, albo dostaniesz radę, by zgromadzić w domu zapas żurawiny. No cóż, mity krążące na temat zapalenia… 13.08.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów Wydawać by się mogło, że sikanie to banalnie prosta czynność, którą mamy doskonale przećwiczoną od najmłodszych lat. Jak się jednak okazuje, nie do końca tak jest. Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator nauki, wskazuje… 10.08.2022 3 min.
Marlena Kopacz Diureza – co to takiego i jaka jest norma? Czym różni się diureza osmotyczna od godzinowej? 04.07.2022 3 min.
Milena Bizoń Czujesz ból, gdy siusiasz? Osiem możliwych powodów Wizyta w łazience powinna przynosić ulgę, jednak dla wielu kobiet kończy się bólem i nieprzyjemnym pieczeniem. Ze względu na swoją charakterystyczną budowę i umiejscowienie, damski układ moczowy jest wyjątkowo narażony na… 22.05.2022 4 min.
Lena Helman Ciemny mocz – jakie są przyczyny? Co oznacza brunatny i brązowy kolor moczu? Mocz jest naturalnym produktem ludzkiego metabolizmu. Jego głównymi składnikami są woda i diamid kwasu węglowego – mocznik. Zdrowy mocz powinien być przejrzysty, koloru słomkowego lub jasnożółtego. Ciemny i zmętniały mocz… 07.05.2022 4 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Szczawiany – wpływ na zdrowie. Co neutralizuje szczawiany? Szczawiany mogą mieć źródło egzogenne i endogenne – dostarczane są wraz z pożywieniem, ale i produkowane wewnątrz organizmu podczas przemian metabolicznych. Związki te wydalane są wraz z moczem. Niewielka ilość szczawianów… 21.01.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska „Gubię mocz tylko czasem, kiedy kicham, to jest ok?”. Pani Fizjotrener ostrzega, że to nie jest ok! Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk wymienia, które objawy powinny wzbudzić naszą czujność i skłonić nas do wizyty u fizjoterapeuty uroginekoloczniego. 25.08.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska Załatwiasz się na zapas? Uważaj, przez to czekają cię częstsze wizyty w toalecie "Im częściej chodzisz do toalety tym częściej będziesz chodzić! A do tego obciążasz struktury podtrzymujące narządy w miednicy" 07.05.2021 3 min.
Justyna Mazur Moczenie nocne u dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie Moczenie nocne to problem dotyczący przede wszystkim dzieci, choć może dotykać także dorosłych. Nocne moczenie u dzieci może mieć charakter izolowany, gdy nie towarzyszą mu żadne inne objawy, lub stanowić jeden z objawów… 15.04.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Cewka moczowa – budowa i schorzenia układu moczowego Cewka moczowa to końcowy odcinek dróg moczowych, którego położenie oraz długość różnią się u kobiet i mężczyzn. Ze względu na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, w cewce moczowej często dochodzi do rozwoju infekcji… 03.04.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Pęcherz moczowy – budowa i choroby układu moczowego Pęcherz moczowy to zbiornik mięśniowy, który może zwiększać swoją objętość i czasowo gromadzić mocz. Ze względu na odmienną budowę anatomiczną, u kobiet znacznie częściej dochodzi do zakażenia pęcherza moczowego i… 30.03.2021 5 min.
Magdalena Bury Dlaczego warto sikać pod prysznicem? Powodów jest mnóstwo! Sikanie to naturalny proces fizjologiczny, w trakcie którego uwalniane są z moczem zbędne składniki z naszego ciała. Prysznic to nasz codzienny sposób na umycie się. Dlaczego więc nie połączyć tych dwóch czynności na raz? O… 01.03.2021 2 min.
Ewa Wojciechowska Co powinno zaniepokoić w trakcie oddawania moczu? Wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna Nietrzymanie moczu i zaburzenia dolnego odcinka dróg moczowych są dla wielu osób krępujące. Na co należy zwrócić uwagę w trakcie mikcji? 20.02.2021 3 min.
Justyna Mazur Nefron – budowa i funkcje, zaburzenia funkcjonowania Nefron to najważniejsza jednostka strukturalna i funkcjonalna nerek. Funkcją nefronów jest filtrowanie krwi oraz regulowanie gospodarki elektrolitowej. Budowa i funkcje nefronu pozwalają na przefiltrowywanie około 1200-15oo ml krwi na… 04.02.2021 4 min.
Lena Helman Zespół Fanconiego – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie Zespół Fanconiego (FS) jest rzadkim zaburzeniem, które atakuje kanaliki proksymalne nerek. Choroba może być wrodzona lub nabyta. Jej głównym objawem jest niezdolność do wchłaniania metabolitów z nerek ponownie do krwiobiegu. 28.12.2020 5 min.
Urszula Gruszka Zbyt długie trzymanie moczu. Urolog ostrzega: prowadzi to do licznych infekcji i schorzeń Zbyt długie trzymanie moczu jest szkodliwe dla zdrowia. Jeśli pęcherz moczowy jest pełny, ciało wysyła sygnał, że konieczne jest jego opróżnienie. Urolog Piotr Świniarski ostrzega: trzymanie moczu prowadzi do licznych infekcji,… 11.12.2020 3 min.
Justyna Mazur Mocznik we krwi i moczu – badanie, normy, interpretacja Mocznik to końcowy produkt przemiany białek. Syntetyzowany jest w wątrobie, natomiast za usuwanie mocznika z organizmu odpowiadają nerki. Poziom mocznika we krwi oraz mocznik w moczu dostarczają informacji o stanie nerek,… 10.11.2020 6 min.
Justyna Mazur Amoniak w moczu i we krwi – badanie, norma, zatrucie amoniakiem Amoniak to związek azotowy powstający w świetle jelita podczas trawienia białek przez bakterie jelitowe. Jest to związek toksyczny, który metabolizowany jest w wątrobie i usuwany wraz z moczem oraz potem. Gdy amoniak kumuluje się w… 03.11.2020 5 min.
Ewa Wojciechowska Nietrzymanie moczu i obniżenie narządów miednicy – czy można je odziedziczyć? Tłumaczy Pani Fizjotrener Nietrzymanie moczu i obniżenie narządów miednicy mniejszej to dość krępujące dla kobiet dolegliwości. Czy można je dziedziczyć po mamie? 24.09.2020 3 min.
Magdalena Bury Dlaczego mężczyźni powinni sikać na siedząco? Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną Jak sikać powinni mężczyźni - na stojąco czy na siedząco? Czy sikanie na siedząco przez mężczyzn jest "niemęskie"? O tabu potrzeb fizjologicznych rozmawiamy z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną. 05.08.2020 1 min.
Magdalena Bury Jakie błędy popełniamy, oddając mocz? Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną Jakie błędy popełniamy najczęściej przy oddawaniu moczu? Jakie są konsekwencje tych błędów? W jaki sposób złe nawyki w toalecie wpływają na nasze życie? O tabu potrzeb fizjologicznych rozmawiamy z Agnieszką Cytowicz,… 04.08.2020 1 min.
Magdalena Bury Czy wiesz, jak prawidłowo sikać? Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną Jak prawidłowo oddawać mocz? Jak dbać o higienę miejsc intymnych? O tabu potrzeb fizjologicznych rozmawiamy z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną. 03.08.2020 1 min.
Magdalena Bury Czy zawsze w podróży należy się zatrzymywać „na siku”, nawet gdy nam się nie chce? Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną Czy zawsze, gdy czujemy parcie, musimy iść do toalety? Czy w czasie podróży zatrzymywać się i sikać "na zaś"? O tabu potrzeb fizjologicznych rozmawiamy z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną. 02.08.2020 1 min.
Ewelina Kaczmarczyk Złe nawyki toaletowe wpływają na twoje zdrowie intymne. Fizjoterapeutka wyjaśnia, jak je zmienić Pozycja, jaką przyjmujemy w toalecie wydaje się czymś naturalnym. Jednak to, co jest naturalne dla nas, niekoniecznie takie jest z punktu widzenia fizjologii. Sprawdź, czy nie popełniasz błędu, który może się odbić na twoim zdrowiu. 16.06.2020 3 min.
Zuzanna Kowalewska Ketony w moczu – co oznaczają? Przyczyny, objawy i leczenie ketonurii Obecność ketonów w moczu jest sytuacją odbiegającą od normy. U zdrowego człowieka nie powinno mieć to miejsca. O ile chwilowe dostarczanie energii dla mózgu za pomocą ciał ketonowych jest dozwolone, o tyle ich długotrwała… 30.05.2020 5 min.
lek. Ewelina Stefanowicz Ciężar właściwy moczu – badanie, normy. Co oznacza, gdy jest zbyt niski? Ciężar właściwy moczu to przydatny parametr zawarty w badaniu ogólnym moczu, na którego podstawie można ocenić funkcjonowanie nerek. Do badania pacjent musi się odpowiednio przygotować. Co oznacza niski ciężar właściwy moczu?… 16.05.2020 5 min.
Małgorzata Germak Kolor moczu – co oznacza pomarańczowy, żółty, zielony, czerwony mocz? Czasem to zwyczajnie efekt zjedzenia konkretnych warzyw albo przyjmowania niektórych leków. Jednak inny niż zwykle kolor moczu może oznaczać na przykład problemy z układem moczowym, pęcherzem czy nerkami. Zobacz, czego dowiesz się… 09.05.2020 5 min.
Przemysław Ćwik Częstomocz, czyli częste oddawanie moczu – przyczyny, leczenie, diagnoza Nadmierne parcie na pęcherz, oddawanie moczu kilkanaście razy dziennie, nocne wizyty w toalecie – to objawy częstomoczu. Sam w sobie nie jest on chorobą, ale może być jej objawem. Należy go potraktować jako światełko… 23.04.2020 7 min.
Zuzanna Kowalewska Azotyny w moczu – co oznaczają? Jakie są ich przyczyny? Badanie moczu jest podstawowym badaniem w diagnostyce wielu chorób - co oznacza pojawienie się w nim azotynów? Do przekształcenia azotan w azotyny dochodzi w obecności bakterii gram ujemnych. Wynik na azotyny w moczu, który jest… 17.04.2020 5 min.
Lena Helman Uroflowmetria – opis badania i przygotowanie Uroflowmetria to jedno z najpopularniejszych badań urologicznych. Polega na pomiarze przepływu moczu przez cewkę, a także jego objętości. 14.04.2020 4 min.
Julia Krupińska Nokturia – powód nocnych wizyt w toalecie Nokturia, czyli dolegliwość zmuszająca do obudzenia się w celu oddania moczu w ciągu nocy, potrafi uprzykrzyć życie. Jeśli ten problem dotyczy również ciebie, sprawdź, czy nie przesadzasz z pewną przyprawą... 09.02.2020 3 min.
Zuzanna Kowalewska Szczawiany wapnia w moczu – norma. O czym świadczy ich podwyższony poziom? Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest badanie moczu. To właśnie na jego podstawie można zdiagnozować różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości, a nawet choroby, z którymi borykają się pacjenci w różnym wieku. Taka… 27.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Mikcja – przyczyny i objawy zaburzeń Mikcja jest medycznym określeniem oddawania moczu (mikcja moczu). Polega na oddaniu na zewnątrz, zalegającego w pęcherzu moczu, za pomocą cewki moczowej. Zbierający się w pęcherzu mocz, napiera na jego ścianki. To z kolei powoduje… 20.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Mętny mocz u dziecka i dorosłego – jakie są przyczyny? Kolor moczu dostarcza bezcennych informacji na temat kondycji ludzkiego organizmu. Wszelkie zaobserwowane zmiany przy jego oddawaniu lub towarzyszące temu objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie czy zakażeniu bakteryjnym.… 20.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Białko w moczu – czego może być objawem? Faktem jest, że białko pojawiające się w moczu nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu narządów i toczonej przez organizm wewnętrznej walce. Przy… 17.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Oliguria (skąpomocz) – przyczyny i objawy Oliguria jest jedną z poważniejszych dolegliwości, mogąca prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze zagadnienia związane ze skąpomoczem takie jak przyczyny jego… 11.11.2019 3 min.
Magdalena Bury Czy zwracasz uwagę na ilość wypijanych płynów? – pyta fizjoterapeutka. Nie tylko kolor, ale i ilość moczu jest ważna Liczysz, ile razy w ciągu dnia oddajesz mocz? Albo ile szklanek wody pijesz? Regularne dostarczanie organizmowi płynów naprawdę jest bardzo ważne. Zrób coś dla siebie. Następnym razem podczas wizyty w toalecie, sprawdź kolor… 07.10.2019 4 min.
Magdalena Bury Jak jest w końcu z tym sikaniem? Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk postanowiła to wyjaśnić Dużo pijesz, więc często chodzisz do toalety? Albo odwrotnie - pijesz mało, bo boisz się, że nie dotrzesz do łazienki, gdy będziesz tego potrzebować? Jak to jest w końcu z tym sikaniem? 18.09.2019 4 min.
Inga Kazana Nietrzymanie nie do wytrzymania. Co zrobić i kiedy udać się do lekarza, jeśli popuszczasz mocz? Popuszczanie moczu często traktujemy w kategoriach upokarzającej przypadłości, a nie choroby. Wstyd czy bagatelizowanie problemu odłóżmy na bok. To się leczy! Co jest przyczyną nietrzymania moczu? Gdzie się udać po pomoc? Odpowiadamy. 01.09.2019 7 min.
Magdalena Bury Pijesz kawę w upalny dzień? Sprawdź, czy warto. Lekarka Miriam Staier obala mit z 1928 roku 03.07.2019 4 min.
Marta Chowaniec „Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego” 24.05.2019 7 min.
Justyna Dudkiewicz „W wieku 26 lat już miałam z tym problem, więc nie dotyczy to tylko osób starszych”. Urolog wyjaśnia, jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu 29.01.2019 5 min.