Przejdź do treści

6 powodów, dlaczego mocz się pieni

6 powodów, dlaczego mocz się pieni / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Piana w moczu nie jest chorobą, ale może być dla nas sygnałem alarmowym, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Większość z nas prędzej zauważy, że chadza do toalety częściej lub rzadziej, niż to, że mocz wygląda inaczej niż zwykle. Bo niestety rzadko przyglądamy się temu, co ląduje w muszli klozetowej. A szkoda, bo wygląd tego, co wydalamy, często świadczy o naszym zdrowiu. Zaniepokoić nas powinien na pewno mocz z pianą.

Zbyt szybki strumień moczu

Podczas mikcji nie mierzymy czasu. Eksperci podkreślają, że jeśli opróżniamy pęcherz dłużej niż 20 sekund, albo wręcz przeciwnie: krócej, może to świadczyć o problemach zdrowotnych. Ale oprócz tego ważna jest prędkość przepływu moczu w cewce. U kobiet w wieku 14-45 lat wynosi ona 18 ml/s, a u mężczyzn wynosi 21 ml/s. Z wiekiem średnia prędkość się zmienia: u kobiet między 45–65 lat wynosi 15 ml/s, a u mężczyzn 12 ml/s.

Jeśli przepływ jest szybszy niż powinien, może to świadczyć np. o dysfunkcji mięśnia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej lub w nadreaktywności mięśnia wypieracza pęcherza.

Natomiast zwolnienie prędkości przepływu występuje, kiedy pojawia się przyczyna w drogach moczowych (np. kamień) lub gdy jest osłabiona kurczliwość mięśnia wypieracza pęcherza.

Możemy to sprawdzić podczas uroflowmetrii, całkowicie bezbolesnego badania, które diagnozuje  wszelkie nieprawidłowości w oddawaniu moczu.

Pieniący się mocz – problem z nerkami?

Jeśli podczas oddawania moczu pojawiający się płyn będzie pienisty, to znak, że układ moczowy nie funkcjonuje tak, jak powinien. Zadaniem nerek jest odfiltrować białko z moczu. Jeśli nerki nie funkcjonują dobrze, a do moczu przedostaje się białko, pojawia się zjawisko nazywane białkomoczem. Główną grupą białek wykrywanych w białkomoczu są albuminy. U zdrowego człowieka białko w moczu nie powinno się pojawić. Pamiętajmy jednak, że wystarczy szybki strumień moczu, żeby wywołać taki efekt. Ale powinien on szybko zniknąć.

Kobieta trzyma w rękach rolki papieru toaletowego

Jak mówią urolodzy, czynnikami powodującymi pienisty mocz może być duży wysiłek fizyczny, stres, osłabienie organizmu albo spożycie dużej ilości białka. Tego typu mocz może pojawić się także u kobiet w ciąży. Jednak we wszystkich przypadkach jest to efekt krótkotrwały. Jeśli tak się nie dzieje, może to świadczyć o chorobach. Pienisty mocz może pojawić się, kiedy chorujemy na cukrzycę lub nadciśnienie. Wysoki poziom cukru może uszkodzić nerki.

– Pieniący się mocz to wynik wydalenia przez organizm białka, zwane inaczej albuminą. Jest to naturalnie występujący aminokwas, który w wyniku filtracji powinien pozostać w organizmie, przy dobrze funkcjonującym układzie wydalniczym.
Osoby, które cierpią na cukrzycę typu 1 lub 2, a także mają nadciśnienie tętnicze mogą zmagać się ze zjawiskiem takiego moczu. Jednak pienienie się moczu nie zawsze związane jest z chorobą. Zdarza się, że silny stres lub intensywny wysiłek fizyczny odpowiada za obecność białka w moczu, który wydalamy. Widząc, że wydalany mocz pieni się, powinniśmy regularnie go obserwować. Może być to konsekwencją infekcji, chorób, trybu życia – mówi urolog Piotr Świniarski

Odwodnienie jest problemem?

Jednym ze składników moczu jest woda. Jeśli nie przyjmujemy wystarczającej ilości płynów, to też nasz mocz może się pienić. Przyczyną jest to, że więcej substancji jest wydalanych w mniejszej objętości wody. Dlatego najlepiej zacząć się nawadniać i sprawdzić, czy zbyt mała ilość płynów nie powodowała tego stanu rzeczy.

mętny mocz, badanie moczu

Przewlekłe infekcje

Nadmierną ilość białka w moczu możemy też uzyskać, chorując przewlekle. Walka z wirusem HIV czy zapalenie wątroby mogą przyczynić się do tej sytuacji. Jedne infekcje mogą bezpośrednio atakować filtry nerkowe, pozostałe powodują stany zapalne, które mogą wpływać na funkcjonowanie nerek.

Pieniący się mocz konsekwencją choroby autoimmunologicznej

U pacjentów borykających się z chorobami autoimmunologicznymi, tj. toczeń, sarkoidoza, choroba Hashimoto czy RZS również może dochodzić do zmian w wyglądzie moczu. Spowodowane to jest stresem i obciążeniem nerek, które nie działają u chorych tak jak powinny. W moczu pojawia się białko, a układ immunologiczny może atakować pomyłkowo własne filtry nerkowe.

Pieniący się mocz a szpiczak mnogi

Piana w moczu może także pojawiać się u chorych na szpiczaka mnogiego. Jest to nowotwór układu krwiotwórczego, czyli szpiku kostnego. Istotą choroby jest nadmierne wytwarzanie oraz gromadzenie się nieprawidłowych komórek plazmatycznych. Ta odmiana raka może prowadzić do obecności dodatkowego białka w moczu i powodować jego spienienie. Szpiczak występuje najczęściej u osób po 60. roku życia.

UWAGA! Leczenie pienistego moczu zależy od jego przyczyny. Jeśli masz wątpliwości związane z wyglądem swojego moczu, skonsultuj się z lekarzem

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mikcja – fizjologia a patologia. Jakie objawy świadczą o chorobie?

Podstawową lekturą studentów medycyny był wiersz francuskiego lekarza „O moczu”. Jak kiedyś leczono: urynoterapia

Kobieta siedzi na toalecie. Widać jedynie jej nogi i opuszczone spodenki

Jesteś „toaletową czytaczką”? Czytasz, kichasz, wycierasz nos, siedząc na toalecie? W ten sposób niszczysz sobie zdrowie. Rozmawiamy z Panią Fizjotrener

Twój mocz pachnie inaczej niż zwykle? Oto 7 możliwych przyczyn

„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza

Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów

Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów

Diureza – co to takiego i jaka jest norma? Czym różni się diureza osmotyczna od godzinowej?

Czujesz ból, gdy siusiasz? Osiem możliwych powodów

Kobieta trzyma w rękach rolki papieru toaletowego

Ciemny mocz – jakie są przyczyny? Co oznacza brunatny i brązowy kolor moczu?

Szczawiany

Szczawiany – wpływ na zdrowie. Co neutralizuje szczawiany?

Kobieta

„Gubię mocz tylko czasem, kiedy kicham, to jest ok?”. Pani Fizjotrener ostrzega, że to nie jest ok!

Kobieta

Załatwiasz się na zapas? Uważaj, przez to czekają cię częstsze wizyty w toalecie

Moczenie nocne u dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie

Cewka moczowa – budowa i schorzenia układu moczowego

Pęcherz moczowy – budowa i choroby układu moczowego

Kobieta z kwiatem

Co powinno zaniepokoić w trakcie oddawania moczu? Wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna

Nefron – budowa i funkcje, zaburzenia funkcjonowania

Zespół Fanconiego

Zespół Fanconiego – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zbyt długie trzymanie moczu. Urolog ostrzega: prowadzi to do licznych infekcji i schorzeń

Mocznik we krwi i moczu – badanie, normy, interpretacja

Amoniak w moczu i we krwi – badanie, norma, zatrucie amoniakiem

Kobieta siedzi na skale

Nietrzymanie moczu i obniżenie narządów miednicy – czy można je odziedziczyć? Tłumaczy Pani Fizjotrener

Dlaczego mężczyźni powinni sikać na siedząco? Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną

Jakie błędy popełniamy, oddając mocz? Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną