Przejdź do treści

Biegunka u niemowlaka – przyczyny i objawy. Co podać dziecku na biegunkę?

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Biegunka u niemowlaka zdarza się często i ma różne przyczyny. Nie musi być koniecznie objawem groźnej choroby. Wymaga jednak odpowiedniego postępowania, ponieważ łatwo może doprowadzić do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Każdy rodzic powinien wiedzieć, co podać dziecku na biegunkę.

Biegunka u dziecka jest sygnałem, że doszło do podrażnienia jelit przez patogeny lub toksyczne substancje, zawarte na przykład w lekach. Mechanizmem obronnym jest przyspieszenie perystaltyki, a tym samym częstsze oddawanie stolca i zmiana jego konsystencji. Każde dziecko chociaż raz w życiu przeszło rozwolnienie. Biegunka występuje także u niemowląt karmionych piersią.

Jak wygląda biegunka u niemowlaka – objawy

Obowiązująca definicja stworzona przez Światową Organizację Zdrowia za biegunkę u niemowlątuznaje oddanie co najmniej 3 stolców w ciągu doby, które są wodniste lub półpłynne i mogą zawierać w sobie resztki niestrawionego pokarmu, śluz lub krew. Kryteria te dotyczą dzieci, które są karmione pokarmem sztucznym.

Biegunka u niemowląt karmionych piersią ma miejsce wtedy, gdy zmienia się konsystencja kału na niemal lub całkiem płynną, przybiera zielonkawy kolor i podwaja się jego ilość. Liczba stolców na dobę nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ u dzieci spożywających mleko matki wypróżnianie się kilka razy na dobę jest fizjologiczne.

Rozwolnienie może przebiegać bez dodatkowych dolegliwości. Często jednak poza luźnymi stolcami pojawiają się także:

Sprawdzenie temperatury u niemowlaka z gorączką

Biegunka u niemowląt – przyczyny

Rozwolnienie u niemowląt nie musi oznaczać groźnej choroby. Często jego przyczyna jest błaha i łatwa do wyeliminowania. Jednak rodziców powinny martwić powikłania nieodpowiednio leczonej dolegliwości. Biegunka u noworodków, niemowląt i rocznych dzieci powstaje z tych samych powodów. Są to najczęściej:

  • wirusowe infekcje przewodu pokarmowego, za które odpowiadają rotawirusy,
  • zakażenie przewodu pokarmowego przez bakterie: E. coliSalmonella, gronkowce,
  • pasożyty,
  • alergia lub nietolerancja pokarmowa (gluten, laktoza),
  • uczulenie na mleko,
  • spożycie nieświeżego pokarmu,
  • nieprawidłowa dieta mamy karmiącej piersią,
  • przyjmowanie antybiotyków,
  • infekcje, które nie dotyczą układu pokarmowego (zapalenie ucha, układu moczowego, górnych dróg oddechowych).

Możliwe jest pojawienie się biegunki u niemowlaka przy ząbkowaniu. Towarzyszą jej obfite ślinienie się dziecka, niepokój, płacz, gorączka i uporczywe wkładanie do buzi palców. Postępowanie jest takie samo jak w przypadku rozwolnienia wywołanego innymi czynnikami.

Biegunka u dziecka z krwią lub śluzem

Widoczny w stolcu śluz podczas biegunki nie powinien stanowić powodów do obaw. Śluz jest produkowany przez błonę śluzową przewodu pokarmowego. Składa się z wody, białka i związków soli. Jego rolą jest ochrona jelit i ułatwienie przesuwania resztek pokarmowych. Podczas rozwolnienia ilość wydzieliny naturalnie się zwiększa, dlatego może być widoczna w kale.

Biegunka u dziecka z krwią świadczy o zakażeniu bakteryjnym, pasożytniczym lub alergii pokarmowej. Objawem są widoczne czerwone nitki w stolcu lub na pampersie. Najczęściej biegunka z krwią wskazuje na infekcję bakteryjną lub pasożytniczą. Należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie laboratoryjne próbki kału.

Zobacz także

Biegunka u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Rozwolnienie nie powinno być bagatelizowane, zawsze należy skonsultować je z lekarzem. Szczególnie niebezpieczne są biegunka i wymioty u noworodka. Stan dziecka może ulec wtedy szybkiej zmianie, zwłaszcza jeżeli dojdzie do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia, spowodowanego nadmierną utratą płynów i elektrolitów. Należy niezwłocznie udać się do szpitala, jeżeli dziecko:

  • jest osłabione i podsypiające,
  • ma wysuszone usta,
  • nie oddaje moczu,
  • płacze bez łez,
  • ma chrypkę,
  • jego ciemiączko jest zapadnięte.

Co na biegunkę u dziecka? Leki

Leczenie biegunki u niemowląt polega głównie na intensywnym nawadnianiu doustnym. Maluch powinien wypić co najmniej tyle płynów ile stracił, a na każdy oddany stolec dodatkowe 50 ml. Dopajać należy niegazowaną wodą, w której można rozpuścić elektrolity kupione w aptece. Obecnie nie stosuje się środków hamujących dolegliwości. Leki na biegunkę u dziecka dostępne bez recepty mają na celu zapobieganie odwodnieniu, odbudowę fizjologicznej flory bakteryjnej i ochronę błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Biegunka u dziecka – domowe sposoby

Domowe sposoby na biegunkę u niemowlaka mają na celu złagodzenie objawów. Nie zastąpią one wizyty u lekarza. Aby złagodzić ból brzucha, należy delikatnie go masować okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Można podać do picia herbatkę ziołową, która poprawi perystaltykę jelit. Dieta przy biegunce u dziecka jest istotna i przyspiesza leczenie. Nie należy przerywać karmienia piersią. Maluchom, które piją mleko modyfikowane, podaje się w tym czasie hipoalergiczne mieszanki. Starsze niemowlęta powinny jeść kleik ryżowy, gotowaną marchewkę lub kaszkę.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.