4 min.
Ból pachwiny – przyczyny. Czego może być objawem?

ból pachwiny
Pachwina to tzw. zagłębienie ciała, które jest usytuowane między przednio-przyśrodkową częścią uda a okolicą łonową. W jej obrębie każda z nas posiada wiele, niezwykle ważnych i istotnych dla prawidłowego funkcjonowania narządów. To właśnie tutaj są zlokalizowane nerwy, węzy chłonne, a nawet mięśnie oraz tak nadrzędne organy wewnętrzne. Osoby, które uskarżają się na ból w pachwinie — powinny szybko zareagować. Jego wystąpienie może być równoznaczne z pojawieniem się bardzo poważnych schorzeń, których nie należy lekceważyć. Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się dyskomfortu w tej części ciała? W jaki sposób sobie pomóc? Czego objawem może być boląca pachwina?
Spis treści
Najczęstsze przyczyny bólu pachwiny
Pacjenci, którzy uskarżają się na ból pachwiny, zazwyczaj odczuwają dyskomfort po lewej, albo prawej stronie. Dolegliwości natężają się zazwyczaj po nadmiernym wysiłku fizycznym. Ból jest klasyfikowany jako pulsujący albo rwący. W niektórych przypadkach zdarza się tak, że boleść promieniuje od pachwiny aż do uda, albo nawet kolana. Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się tego typu dolegliwości?
Infekcje — ich pojawienie się doprowadza do powiększenia węzłów chłonnych pachwinowych, a w następstwie do przykrego bólu.
Przepuklina — ta pachwinowa częściej występuje u mężczyzn, a udowa częściej dotyka kobiet. Jeżeli powodem bólu jest przepuklina, pacjenci bardzo często wskazują również na pojawienie się niewielkiego guzka, który wraz z upływem czasu staje się bardzo duży i jest widoczny gołym okiem.
Wśród innych przyczyn wskazuje się również schorzenia takie jak zapalenie jąder, zapalenie najądrzy, kamienie nerkowe, ostry stan zapalny w jelicie grubym, zapalenie wyrostka robaczkowego, a nawet kamica dróg moczowych. Ból pachwiny bardzo często dotyka osoby, które borykają się z niestabilnym odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, a także z neuropatią nerwu udowego, który bardzo często jest skorelowany z cukrzycą, albo guzami w obrębie kręgosłupa. Ból pachwiny to dolegliwość, która występuje bardzo często i ma różne podłoża. Pojawienie się takiego dyskomfortu może nawet wskazywać na choroby narządów płciowych, układu krążenia, układu moczowego, albo jamy brzusznej.
Ból pachwiny a ciąża
Czasami zdarza się tak, że panie w ciąży uskarżają się na ból w pachwinie, który często jest powodem dużego niepokoju. Dyskomfort jest odczuwalny zwłaszcza wtedy, gdy kobieta bardzo dużo chodzi, albo stoi. Jeżeli ból pojawi się nagle i bardzo szybko — może on oznaczać, że kobiecie odkleiło się łożysko. W takiej sytuacji konieczna jest niezwłoczna hospitalizacja, ponieważ może wystąpić przedwczesny poród, a w przypadkach tragicznych — poronienie. W takiej sytuacji bólowi pachwiny bardzo często może towarzyszyć również nadmierne krwawienie.
W jaki sposób poradzić sobie z bólem pachwiny?
Lekarze, do których udają się pacjenci z tą dolegliwością, zazwyczaj zlecają przede wszystkim wykonanie specjalnych badań morfologicznych oraz diagnostycznych. Zalicza się do nich między innymi badanie krwi, które pozwala sprawdzić, czy pojawienie się takiego rodzaju bólu jest związanie z jakimś konkretnym stanem zapalnym. Często zaleca się również badanie radiologiczne, które świetnie obrazuje pojawienie się zmian w stawie biodrowym, a także może przekazać informację o deformacjach — zarówno tych kostnych, jak i stawowych. Tomografia może również wykryć zmiany w układzie moczowym.
Ból pachwiny to wieloczynnikowa i niezwykle problematyczna dolegliwość, która może świadczyć o wielu schorzeniach i problemach naszego organizmu — stąd trudność w odpowiedniej diagnostyce. Pacjenci, którzy korzystają z pomocy lekarskiej, muszą zastanowić się nad tym, w jaki sposób objawia się ten ból, kiedy został odczuwalny, czy promieniuje w którym, konkretnym kierunku, i kiedy dolegliwość jest najmocniej odczuwalna. Ustalenie podłoża spowoduje, że lekarzowi łatwiej będzie znaleźć odpowiednią przyczynę pojawienia się bólu, a co za tym idzie — łatwiej będzie mu wprowadzić konkretną formę leczenia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023