Przejdź do treści

Borówki panaceum na problemy ze wzrokiem? Wyjaśnia optometrystka Justyna Nater

Sokoli wzrok po borówkach - optometrystka wyjaśnia, ile w tym prawdy
Sokoli wzrok po borówkach - optometrystka wyjaśnia, ile w tym prawdy / Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jest taka seksowna historia o amerykańskich pilotach, którzy jedli dużo borówek i dzięki temu na wojnie mieli sokoli wzrok w nocy – pisze Justyna Nater na swoim profilu na Instagramie. Optometrystka wyjaśnia, ile jest prawdy w tej historii. Czy rzeczywiście jedzenie tych owoców jagodowych uchroni nas przed problemami ze wzrokiem?

Borówki amerykańskie – właściwości zdrowotne

„Chcesz mieć sokoli wzrok? Jedz borówki!” – jeśli choć raz usłyszałaś, bądź przeczytałaś podobną radę, koniecznie poznaj stanowisko optometrystki w tej sprawie. Justyna Nater na swoim profilu na Instagramie postanowiła rozprawić się z „leczniczymi właściwościami borówki amerykańskiej”. Ekspertka wyjaśniła, jakie witaminy i składniki mineralne kryją się w tych owocach i czy faktycznie korzystnie wpływają na poprawę wzroku.

„Borówki owszem, zawierają mnóstwo witamin. Jedną z nich jest witamina A, której odpowiednia ilość w organizmie jest niezbędna, aby nie doświadczyć tak zwanej kurzej ślepoty, czyli problemów z widzeniem po zmierzchu” – pisze Justyna Nater.

Sokoli wzrok po borówkach – to możliwe?

Ekspertka dodaje, że borówki są bogate również w antyoksydanty i antocyjany, które „chronią przed szkodliwymi produktami przemiany materii oraz wolnymi rodnikami”.

„Są EWIDENTNIE ZDROWE. Również dla oczu, również dla siatkówki. I z pewnością warto je wcinać zwłaszcza teraz, w sezonie ALE – z tym leczniczym szaleństwem to bym tak się nie rozpędzała” – precyzuje swoją wypowiedź optometrystka.

Co możemy przez to rozumieć? A to, że borówki amerykańskie owszem mają działanie wspomagające, ale brakuje im magicznych właściwości, które cofałyby powstałe wady wzroku, jak zmętnienie soczewki czy zaćmę. „Żeby leczyć zwyrodnienia siatkówki, trzeba podawać leki okulistyczne i stosować różne zabiegi lecznicze” – dodaje ekspertka

Borówka – jak zaznacza Justyna Nater – to dodatek do zdrowej diety.

„To cenne witaminy i wartości odżywcze, ale w formie wspomagającej, nie w formie leku, który magicznie cofnie chorobę. Także warto pamiętać, że jeśli lekarz rozpozna jakąś chorobę oczu, jedzenie kilograma borówek dziennie jej nie wyleczy. Może wspomóc, ale nie wyleczy” – pisze optometrystka. „Natomiast zanim coś się stanie ze zdrowiem oczu – borówki NA PEWNO warto jeść, bo ich skład jest bardzo korzystny dla utrzymania dobrego stanu zdrowia” – dodaje.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Dbaj o wzrok

Za profilem Dbaj o wzrok stoi optometrystka Justyna Nater. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, udzielając wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.

Jej profil na Instagramie @dbajowzrok obserwuje prawie 18 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.