3 min.
Borówki panaceum na problemy ze wzrokiem? Wyjaśnia optometrystka Justyna Nater

Sokoli wzrok po borówkach - optometrystka wyjaśnia, ile w tym prawdy / Zdjęcie: Pexels
28.06.2022
Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy
28.06.2022
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
28.06.2022
Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów
28.06.2022
Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Adam Niedzielski podkreśla, że powrót z wakacji może nie być łatwy
28.06.2022
„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji
Jest taka seksowna historia o amerykańskich pilotach, którzy jedli dużo borówek i dzięki temu na wojnie mieli sokoli wzrok w nocy – pisze Justyna Nater na swoim profilu na Instagramie. Optometrystka wyjaśnia, ile jest prawdy w tej historii. Czy rzeczywiście jedzenie tych owoców jagodowych uchroni nas przed problemami ze wzrokiem?
Spis treści
Borówki amerykańskie – właściwości zdrowotne
„Chcesz mieć sokoli wzrok? Jedz borówki!” – jeśli choć raz usłyszałaś, bądź przeczytałaś podobną radę, koniecznie poznaj stanowisko optometrystki w tej sprawie. Justyna Nater na swoim profilu na Instagramie postanowiła rozprawić się z „leczniczymi właściwościami borówki amerykańskiej”. Ekspertka wyjaśniła, jakie witaminy i składniki mineralne kryją się w tych owocach i czy faktycznie korzystnie wpływają na poprawę wzroku.
„Borówki owszem, zawierają mnóstwo witamin. Jedną z nich jest witamina A, której odpowiednia ilość w organizmie jest niezbędna, aby nie doświadczyć tak zwanej kurzej ślepoty, czyli problemów z widzeniem po zmierzchu” – pisze Justyna Nater.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Sokoli wzrok po borówkach – to możliwe?
Ekspertka dodaje, że borówki są bogate również w antyoksydanty i antocyjany, które „chronią przed szkodliwymi produktami przemiany materii oraz wolnymi rodnikami”.
„Są EWIDENTNIE ZDROWE. Również dla oczu, również dla siatkówki. I z pewnością warto je wcinać zwłaszcza teraz, w sezonie ALE – z tym leczniczym szaleństwem to bym tak się nie rozpędzała” – precyzuje swoją wypowiedź optometrystka.
Co możemy przez to rozumieć? A to, że borówki amerykańskie owszem mają działanie wspomagające, ale brakuje im magicznych właściwości, które cofałyby powstałe wady wzroku, jak zmętnienie soczewki czy zaćmę. „Żeby leczyć zwyrodnienia siatkówki, trzeba podawać leki okulistyczne i stosować różne zabiegi lecznicze” – dodaje ekspertka
Borówka – jak zaznacza Justyna Nater – to dodatek do zdrowej diety.
„To cenne witaminy i wartości odżywcze, ale w formie wspomagającej, nie w formie leku, który magicznie cofnie chorobę. Także warto pamiętać, że jeśli lekarz rozpozna jakąś chorobę oczu, jedzenie kilograma borówek dziennie jej nie wyleczy. Może wspomóc, ale nie wyleczy” – pisze optometrystka. „Natomiast zanim coś się stanie ze zdrowiem oczu – borówki NA PEWNO warto jeść, bo ich skład jest bardzo korzystny dla utrzymania dobrego stanu zdrowia” – dodaje.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Dbaj o wzrok
Za profilem Dbaj o wzrok stoi optometrystka Justyna Nater. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, udzielając wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.
Jej profil na Instagramie @dbajowzrok obserwuje prawie 18 tys. osób.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022