Choroby oczu i wady wzroku – sprawdź najczęstsze dolegliwości
W czasie swojego życia przeciętny Polak zachoruje na co najmniej jedną z tych dolegliwości. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby oczu i wady wzroku.
Jaskra
Jaskra jest chorobą, w postępowaniu której dochodzi do wzrostu ciśnienia w środku gałki ocznej. Wnętrze oka zawiera ciecz wodnistą, zapewniającą odpowiednie funkcjonowanie soczewki i nerwy wzrokowego. Gdy jednak z jakiegoś powodu odpływ lub produkcja cieczy wodnistej zostają zaburzone, następuje wzrost ciśnienia śródgałkowego, co może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Typowym objawem jaskry jest zwężenie pola widzenia – chory traci zdolność widzenia peryferyjnego. Nieleczona jaskra może prowadzić do całkowitej ślepoty. Szacuje się, że w tej chwili na jaskrę choruje ponad 80 milionów ludzi. Przy leczeniu stosuje się specjalne krople, które mają na celu zwiększenie opływu cieczy wodnistej. Jaskrę można także leczyć laserowo bądź operacyjnie.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Plamka żółta w oku odpowiedzialna jest za widzenie centralne.
Chory na zwyrodnienie plamki żółtej zauważa zmiany w centrum pola widzenia – proste linie wydają mu się falowane, zmienia się sposób odbioru kolorów, wielkości przedmiotów i perspektywy. Pogarsza się też ostrość wzroku. Zwyrodnienie plamki żółtej występuje w dwóch postaciach: suchej i wysiękowej.
Na ten moment nie znamy metody na całkowite wyleczenie tego schorzenia. Można spowolnić jego przebieg za pomocą terapii inhibitorami czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF), które wymagają wielokrotnego nastrzykiwania ciała szklistego w oku. Zwyrodnienie plamki żółtej dotyczy nade wszystko osób starszych, po sześćdziesiątym roku życia.
Zaćma/katarakta
Zaćma spowodowana jest przez zmętnienie soczewki oka. Przy zaćmie nabytej soczewka zazwyczaj mętnieje powoli, na przestrzeni wielu lat, prowadząc najpierw do zamazanego obrazu, a ostatecznie – całkowitej ślepoty. Zdarza się też, że zaćma jest wrodzona.
Istnieje bardzo wiele czynników wpływających na rozwój zaćmy, takich jak – genetyka, przebyte choroby, urazy oka. Chorobę można leczyć jedynie przez przeszczep soczewki od zdrowego dawcy lub wczepienie soczewki sztucznej. Alternatywnie usunąć można soczewkę całkowicie, chociaż traci na tym akomodacja oka.
Ciekawostka – ludzie pozbawieni soczewki oka mogą częściowo widzieć nadfiolet. Ludzkie fotoreceptory są wrażliwe na ultrafiolet, jednak soczewka blokuje światło o długości 300–400 nm.
Krótkowzroczność
Krótkowzroczność wynika z nieprawidłowości w skupianiu promieni słonecznych przez oko. Promienie skupiane są przed siatkówką, co w rezultacie prowadzi do rozproszenia obrazu. Krótkowidz ma problemy z widzeniem na dalekie odległości.
Krótkowzroczność można korygować okularami, soczewkami kontaktowymi lub laseroterapią metodą SMILE. Zabieg laserowego usuwania krótkowzroczności polega na zmianie krzywizny rogówki i utworzeniu na niej sztucznej soczewki. W Polsce laseroterapia krótkowzroczności nie jest refundowana przez NFZ, a koszt zabiegu w prywatnej klinice wynosi ok. 5000zł za korektę jednego oka.
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek to częsta i uciążliwa choroba oka. Powodowana jest zazwyczaj przez bakterie, chociaż przyczyną może także być kontakt z alergenami czy wirusami. Noworodki mogą zarazić się od matki rzeżączkowym zapaleniem spojówek poprzez kanał rodny.
Choroba charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem i przekrwieniem oka, a także pieczeniem, swędzeniem, światłowstrętem, łzawieniem oraz ropną wydzieliną. Gdy zajęte zostanie jedno oko, najprawdopodobniej za kilka dni zapalenie obejmie także drugie.
Na szczęście, w większości przypadków zapalenie spojówek mija samoistnie, chociaż ma tendencję do nawrotów. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek ważne jest, aby usunąć z otoczenia wszelkie alergeny. Do okulisty można zwrócić się, gdy schorzenie nie minie po pięciu dniach.
Zobacz także: Domowe sposoby na zapalenie spojówek
Źródła:
- Wytyczne postępowania w jaskrze. Polskie Towarzystwo Okulistyczne, 3 lipca 2013;
- Quigley H.A., Broman A.T.. The number of people with glaucoma worldwide in 2010 and 2020. „The British Journal of Ophthalmology”. 90 (3), s. 262–267, 2006.
- https://spartanska.pl/wp-content/uploads/raport_choroby_oczu.pdf
- Brian, H. Taylor, Cataract blindness – challenges for the 21st century. Bulletin of the World Health Organization 2001, nr 79, s. 249–256
- M A Mainster. Violet and blue light blocking intraocular lenses: photoprotection versus photoreception. „British Journal of Ophthalmology”. 90, s. 784–792, 2006.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Podejrzewano, że nie będzie widzieć, słyszeć ani chodzić. Aleksandra Kałucka właśnie zdobyła medal dla Polski
„W oczach możemy zaobserwować objawy cukrzycy, nadciśnienia czy chorób tarczycy” – mówi optometrysta Szymon Zielonka
Zaburzenia widzenia – sprawdź, co może być przyczyną tych dolegliwości
Nadwzroczność, inaczej dalekowzroczność. Co to za przypadłość?
się ten artykuł?