
Zdrowe oczy
Oczy odbierają nasz zewnętrzny świat i dzięki nim gromadzimy piękne wspomnienia: ze wspólnie spędzonych z rodziną chwil czy udanych wakacji. Niestety, narząd wzroku jest szczególnie narażony na infekcje i czynniki zewnętrzne, takie jak sztuczne światło, dym oraz zanieczyszczenia.
Oczy to nie tylko zwierciadło duszy, ale i podstawowy zmysł, dzięki któremu możemy m.in. wykonywać naszą pracę. Coraz częstszą przypadłością są przekrwione oczy, co wynika z długiej pracy przy komputerze. Zmęczone oczy mogą być również wynikiem działania na nie promieniowania niebieskiego, które emitowane jest przez ekrany telewizorów, laptopów, tabletów czy smartfonów. Dlatego też niezbędna dla każdego jest nie tylko odpowiednia higiena pracy, ale i pielęgnacja zarówno samej gałki ocznej, jak i skóry wokół niej.
Wady wzroku
Zdrowe oczy wymagają nieustannej troski i pielęgnacji. Tak jak regularnie odwiedza się lekarza stomatologa, co ma zapobiec rozwojowi próchnicy i chorób dziąseł, tak i wizyty u okulisty należałoby wpisać w grafik rocznych zobowiązań. Oczy człowieka pracującego umysłowo przed komputerem powinny być badane co najmniej dwa razy w roku. A tymczasem wady wzroku dotyczą około 50% Polaków. Okulista po rutynowej wizycie dobierze idealną formę korekcji wzroku: okulary lub soczewki. Jednakże należy pamiętać o regularnej pielęgnacji soczewek kontaktowych, aby nie zalegały na nich złogi białkowe, brud i nie dochodziło do namnażania się bakterii. W związku z tym trzeba je codziennie moczyć (najlepiej przez noc) w specjalnie do tego przeznaczonych płynach do pielęgnacji soczewek. Chore oczy z dużą wadą można obecnie leczyć także za pomocą lasera lub metody mikrosoczewkowania.
Pielęgnacja skóry pod oczami
Każda kobieta z upływem lat zauważa, że wokół oczu zaczynają gromadzić się drobne zmarszczki, a z czasem dochodzi do powstawania tzw. „kurzych łapek”. Sam krem pod oczy może okazać się niewystarczający, jednakże jest jednym z najważniejszych ogniw pielęgnacji. Zanim jednak nałoży się jakikolwiek kosmetyk do pielęgnacji, nie wolno zapomnieć o demakijażu. Pod żadnym pozorem nie należy spać w makijażu, gdyż przyspiesza to proces starzenia się skóry. Jasne jest, że piękne, duże oczy wymagają oprawy, jednak nic tak nie odpręża skóry wokół nich jak delikatne jej przemycie wacikiem nasączonym hipoalergicznym płynem micelarnym. Nie wolno stosować do demakijażu płynu z alkoholem w składzie.
Wybór odpowiednich kremów pod oczy zależy od indywidualnych wymagań skóry. Ważne jest, aby kosmetyki pielęgnacyjne okolic oczu pełniły kilka funkcji. Muszą nawilżać skórę, napinać ją i wygładzać drobniejsze zmarszczki. Kremy pod oczy powinny także rozjaśniać cienie i likwidować obrzęki, które gromadzą się pod oczami po nieprzespanej oczy czy pod wpływem złej diety. Doskonale sprawdzają się kosmetyki z kolagenem w składzie, ekstraktami z kawy lub kawioru, miłorzębu japońskiego lub wyciągu z ogórka. Taki krem należy delikatnie wklepać wokół oczu, unikając kontaktu z gałką oczną. Najlepiej wklepać go opuszkami palców i unikać mocniejszego pocierania skóry. Szczególnie, gdy skóra jest wrażliwa i ma tendencje do zaczerwienienia i alergii.
Jaka dieta jest dobra dla oczu?
Oczy i zdrowie mają ze sobą wiele wspólnego. Gdy człowiek jest chory lub w jego diecie brakuje najpotrzebniejszych witamin czy mikroskładników, widać to w oczach. Mogą częściej ulegać infekcjom, być stale zaczerwienione lub łzawić. Wyróżnia się obecnie witaminy niezbędne dla oczu, które pełnią funkcję antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy. Chodzi tutaj głównie o witaminę A (jaja, ryby), E (orzechy, migdały, marchewka, jaja, kiełki pszenicy) oraz C (kiwi, truskawki, papryka i brokuły). Ich codzienne spożywanie zarówno w produktach świeżych, jak i suplementach diety znacznie wpływa na spowolnienie procesów starzenia się narządu wzroku. Oprócz witamin warto spożywać również luteinę, mangan, kwasy tłuszczowe omega-3 (głównie w rybach morskich i oleju lnianym), cynk oraz miedź. Karotenoidy obecne są w większości warzyw o barwie żółtej, czerwonej i pomarańczowej – marchewkach, burakach, papryce i pomidorach. Antocyjany z kolei znajdują się w owocach o zabarwieniu niebieskim, np. jagodach czy borówkach. Duża zawartość zarówno witamin, jak i minerałów w diecie zapobiega powstawaniu chorób oczu, głównie zwyrodnieniom plamki żółtej. To schorzenie opisywane jest jako ważna przyczyna powstawania wad wzroku, a u osób po 60. roku życia nawet ślepoty. Innym rodzajem ryzyka wynikającego z niewłaściwej diety są m.in. uszkodzenie fotoreceptorów, naczyń krwionośnych (pęknięcia drobnych naczynek), zakrzepy, zatory oraz skurcze naczyń siatkówki.
Najnowsze


Oko – budowa, funkcje, astygmatyzm i inne wady wzroku

Płaczące suche oko – co to jest i czym się objawia? Tłumaczy optometrystka Justyna Nater

Test Schirmera – wskazania, rodzaje, przebieg badania

Nie pocieraj oczu! Nawet podczas demakijażu. Optometrystka wyjaśnia, co ci grozi

Utrata wzroku – chwilowa i nagła. Przyczyny nagłej ślepoty

Optometrystka Justyna Nater: żadne komputerowe badanie, ani jego wynik, nie jest receptą na okulary

Rozwój wady wzroku u dziecka – jak wygląda w późniejszych latach? Wyjaśnia optometrystka

Jęczmień na oku – przyczyny, profilaktyka, leczenie

Zez zbieżny i rozbieżny – przyczyny, objawy i leczenie

Spanie w soczewkach kontaktowych może być niebezpieczne? Wyjaśnia optometrystka Justyna Nater

Jak zlikwidować worki pod oczami?

Jak zadbać o wzrok w trakcie podróży samolotem?

Stosujesz sól fizjologiczną do płukania oczu? Uważaj! Mitem jest, że nawilża

Gronkowiec złocisty i skórny – objawy. Jak można się zarazić?

Zaćma – operacja, objawy, leczenie. Jakie są przyczyny katarakty?

Zapalenie spojówek – przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Krótkowzroczność – rodzaje, przyczyny oraz sposoby leczenia miopii

Astygmatyzm – co to jest? Test, objawy, przyczyny, leczenie

Jaskra – poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby

Wierząc w teorie pseudonukowe, niszczysz sobie zdrowie. Optyczka wymienia najpopularniejsze z teorii, przez które można popsuć sobie wzrok

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Refrakcja oka – czym jest i jakie zaburzenia mogą się z nią wiązać?

Soczewki kontaktowe czy okulary na czas pandemii? Lekarze nie mają wątpliwości – soczewki to prosta droga do infekcji

Okulary przeciwsłoneczne – nie kupuj ich na oko! Ekspert tłumaczy, jak dobrać okulary, żeby nie zaszkodzić zdrowiu

Podkrążone oczy – przyczyny i sposoby na walkę z nimi

Heterochromia – przyczyny i rodzaje. Jak leczyć heterochromię oczu?

6 sposobów na zmęczone oczy

Ślepota zmierzchowa, kurza ślepota. Czy kierowcy mają się czego bać?

Problem z soczewkami kontaktowymi? Sprawdź, z czego może wynikać

Coś ci wpadło do oka? Okulista tłumaczy, co zrobić

PRK – na czym polega ta laserowa metoda korekcji wzroku?

Co jeść, aby mieć zdrowe i sprawne oczy?

Soczewki toryczne – sposób na astygmatyzm

6-latka była załamana, że musi nosić okulary. Pomysł jej wujka i reakcja internautów zachwycają!

Mroczki przed oczami – przyczyny. Czego mogą być objawem?

Szkła progresywne – wskazania, zalety oraz cena

Opadająca powieka – przyczyny, objawy, zabieg korekcyjny

Kiedy stosuje się okulary progresywne? Wady, zalety, cena

Czy soczewki jednodniowe to dobry wybór?

Kiedy warto poddać się laserowej korekcji wzroku?

Bolą cię oczy? Sprawdź, w jakich przypadkach powinnaś udać się do okulisty

Fitness dla oczu. Wypróbuj tych ćwiczeń i ciesz się dobrym wzrokiem przez lata

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze oczy? Zdecydowanie tak! Co zatem warto włączyć do diety?

Zespół suchego oka – oto 9 objawów tego schorzenia

Czy kolor oczu ma znaczenie dla naszego zdrowia? Odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej

10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy
