Przejdź do treści

Brakuje ważnych leków w aptekach. „Są jedynie jakieś pojedyncze opakowania, które są zdobywane gdzieś daleko”

Farmaceuta w aptece trzyma w ręce leki HelloZdrowie
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia w sprawie braku ważnych leków w aptekach/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W aptekach brakuje ważnych leków, w tym antybiotyków dla dzieci. Dyrektorzy szpitali obawiają się, że w najbliższym czasie może zabraknąć ich także w podmiotach leczniczych. Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia.

Brakuje ważnych leków w aptekach

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia w sprawie działań odnośnie do braku ważnych leków w aptekach. Z informacji, które dotarły do rzecznika, wynika, że niedobory dotyczą w szczególności farmaceutyków, które powinni zażywać chorzy po wypisaniu ze szpitala oraz antybiotyków dla dzieci. Jak wymienił Główny Inspektorat Farmaceutyczny, problemy dotyczą 32 leków. Niemal niemożliwe jest otrzymanie obecnie w placówkach farmaceutycznych np. penicyliny czy amoksycyliny.

„Zdarza się, że dzieci otrzymujące w szpitalu dożylnie antybiotyki w szpitalu po wypisaniu do domu muszą kontynuować leczenie tymi lekami. Okazuje się to niemożliwe, bo nie ma ich w aptece. Dostępne są jedynie pojedyncze opakowania leków, które ponadto są dostępne w aptekach w znacznej odległości od ich miejsca zamieszkania” – czytamy na stronie RPO.

Dodano, że braki dotyczą również szczepionek, leków na cukrzycę i alergię. Sytuacja robi się coraz poważniejsza, a apteki już teraz zmuszone są do zapisów na farmaceutyki, by zachować ciągłość leczenia. Niektóre placówki dysponują pojedynczymi opakowaniami leków, jednak często są to apteki znacznie oddalone od miejsca zamieszkania chorego.

„Moja wnuczka trafiła do lekarza z ogromną gorączką. Lekarka zdecydowała, żeby podać antybiotyk w zawiesinie, bo wnuczka ma trzy latka… Leku nie było w promieniu 70 km od Katowic. Lekarka powiedziała, że ma ten problem od wielu miesięcy” –  podaje RMF24 historię jednej ze zgłaszających problem.

Jak wynika z informacji przekazanej przez TOK FM, dyrektorzy szpitali obawiają się, że w najbliższym czasie może zabraknąć leków także w podmiotach leczniczych.

Na zdjęciu ręka mężczyzny kompletującego apteczkę- HelloZdrowie

Kiedy sytuacja z lekami się naprawi?

RMF FM podaje, że sytuacja jest spowodowana m.in. zmniejszeniem albo wstrzymaniem dostaw przez firmy farmaceutyczne pięciu popularnych leków. Zgodnie z informacjami Naczelnej Izby Aptekarskiej problem z lekami dotknął całą Europę ze względu na uzależnienie przemysłu farmaceutycznego od produkcji w Chinach i Indiach.

„Kontaktowaliśmy się z aptekami i hurtowniami. Wszyscy mówią o totalnym braku antybiotyków. Są jedynie jakieś pojedyncze opakowania, które są zdobywane gdzieś daleko” – powiedziała w rozmowie z TOK FM dr Lidia Stopyra, ordynatorka pediatrii w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego.

Sytuacja ma zmienić się w lipcu. Wtedy spodziewane są dostawy amoksycyliny, amoksycyliny z kwasem klawulanowym oraz azytromycyny. Jak podaje stacja, powołując się na informacje od Ewy Krajewskiej, Głównej Inspektorki Farmaceutycznej, w kolejnym miesiącu do aptek mają trafić metolofenoksypenicyliny, amoksycyliny, amoksycyliny z kwasem klawulanowym i cefalosporyny..

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.