Przejdź do treści

Brodawki wirusowe – przyczyny, jak pozbyć się kurzajek na stopach i dłoniach

Brodawki wirusowe, czyli kurzajki na stopach i dłoniach Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brodawki wirusowe to dolegliwość skórna, którą możesz zarazić się od innych osób. Najczęściej pojawiają się one na dłoniach i stopach, u dzieci i nastolatków. Jak dowodzą badania, nawet 75 proc. ludzi przynajmniej raz w życiu zmaga się z tego rodzaju zmianami skórnymi. Jak wyglądają brodawki wirusowe? Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć? Odpowiadamy.

Brodawki wirusowe – czym są?

Brodawki wirusowe, określane też mianem „kurzajek”, to małe narośla, które pojawiają się na skórze, błonie śluzowej oraz narządach rodnych. Czasem występują pojedynczo, ale czasem też w grupach – wówczas nieraz zlewają się ze sobą. Można wyróżnić m.in. następujące ich rodzaje:

  • brodawki skórne – w większości przypadków pojawiają się na dłoniach, ale zalicza się do nich również kurzajka na stopie;
  • brodawki podeszwowe (stóp) – widoczne są na podeszwach stóp;
  • brodawki okołopaznokciowe – zwykle określane są jako „kurzajka na palcu”, pojawiają się wokół paznokcia lub pod nim;
  • brodawki narządów płciowych – są to tzw. kłykciny kończyste;
  • brodawki płaskie młodocianych – mają kilka milimetrów i pojawiają się głównie na czole oraz policzkach.
wirus HPV w 3D

Brodawki wirusowe – przyczyny powstawania

Brodawki wirusowe wywoływane są głównie przez wirusy HPV, czyli wirusy brodawczaka ludzkiego. Przenoszą się one z człowieka na człowieka, a także na zwierzęta. Co więcej, mogą być one przenoszone ze zwierząt na człowieka, poprzez kontakt bezpośredni. Ponadto, brodawki wirusowe powstają na skutek rozdrapania innej brodawki, a więc w wyniku samozakażenia. Pojawianiu się brodawek sprzyjają niewielkie ranki na skórze, ponieważ ułatwia to przedostanie się do nich wirusa. Inne czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się kurzajki m.in. na dłoniach i stopach to:

  • noszenie butów osoby chorej,
  • dzielenie łazienki z osobą zakażoną,
  • kontakty seksualne z chorym,
  • młody wiek,
  • korzystanie z ręcznika osoby zakażonej,
  • nienoszenie obuwia ochronnego na basenie i w saunie,
  • poród naturalny przez zakażoną matkę.

Brodawka wirusowa – objawy

Jak wygląda brodawka? To grudka, której średnica wynosi od kilku do kilkunastu milimetrów. Jej  barwa jest cielista, biała bądź też brązowa, kształt natomiast – nieregularny. Brodawka jest szorstka i wyraźnie odgraniczona od reszty skóry. Brodawka pierwotna jest największa, natomiast kolejne wykwity mogą pojawiać się wokół niej. Zdarza się, że np. kurzajka na palcu boli –  brodawki przy wałach okołopaznokciowych są zdecydowanie najbardziej bolesne. Zmiany tego typu są również twarde i mają tendencję do rogowacenia.

Kiedy kurzajka „umiera”?

Pojedyncza kurzajka żyje zazwyczaj od 2 do 3 lat. Po tym czasie znika. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do jej rozsiania lub przeniesienia się na inne obszary. W takich przypadkach nie warto czekać aż zniknie ona samoistnie, wskazane jest jej leczenie. Kurzajka umiera, gdy leczenie zostanie podjęte. Tego rodzaju brodawki na ciele mają różną odporność na terapię – dużo zależy od wirusa, który doprowadził do zakażenia. W niektórych sytuacjach znikają one po kilku tygodniach lub miesiącach. Zdarza się jednak, że kurzajki na dłoniach czy stopach odrastają i rozprzestrzeniają się. Wówczas trzeba odczekać kilka tygodni i po tym czasie rozpocząć kolejny etap leczenia. Ważne jest to, że z czasem układ immunologiczny coraz lepiej rozpoznaje wirusa i pomaga się go zakażonym osobom pozbyć.

Jak pozbyć się kurzajki?

Jak usunąć kurzajkę? Jest to możliwe na kilka sposobów. Na początku warto rozpocząć leczenie, korzystając ze środków jak najmniej inwazyjnych. W pierwszej kolejności dobrym rozwiązaniem będą preparaty na kurzajki, a konkretnie – środki złuszczające, które należy stosować miejscowo. Dostępne są one m.in. w postaci płynów, plastrów, żeli, jak również i maści. Dzięki nim poprawę można zauważyć już po 1-2 tygodniach, natomiast finalny efekt – po 6-8 tygodniach. Można je dostać w aptece, bez recepty.

Zastanawiasz się, co jeszcze dobrze podziała na kurzajkę? Jeśli zamierzasz się skonsultować z lekarzem, możesz spodziewać się, że wypisze Ci on:

  • imikwimod – 5% krem, który pobudza układ immunologiczny, a tym samym pomaga wyeliminować brodawki wirusowe;
  • 5-fluorouracyl – preparat ten ma postać płynu, blokuje namnażanie wirusów odpowiedzialnych za brodawki, hamuje także rozrastanie się komórek brodawek, zwłaszcza tych, które znajdują się w fazie intensywnego wzrostu.

Jak usunąć brodawki metodami niefarmakologicznymi? Oto kilka z nich:

  • krioterapia – metoda ta polega na tym, że brodawkę umieszcza się w aplikatorze z płynem zamrażającym, a następnie przetrzymuje się ją przez kilka sekund, po 2 tygodniach taka brodawka odpada;
  • laseroterapia – polega na usuwaniu kurzajek przy pomocy lasera, wypala się je skoncentrowaną wiązką światła;
  • elektrokoagulacja – jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się brodawek wirusowych, można to zrobić poprzez wypalanie ich prądem, po którym pozostaje strupek – znika on w ciągu kilkunastu dni od zabiegu;
  • leczenie chirurgiczne – może to być zarówno wycinanie kurzajki przy pomocy skalpela, jak i łyżeczkowanie, niezależnie jednak od metody wszystkie zabiegi przeprowadza się tutaj w znieczuleniu.

Jak usunąć brodawki domowym sposobem? Najczęściej stosuje się w tym celu glistnika jaskółcze ziele. Należy przełamać łodygę tej rośliny, a kiedy pojawi się na niej sok, przyłożyć ją do kurzajki. Taki zabieg pielęgnacyjny trzeba wykonywać kilka razy w ciągu dnia. Należy też uważać, aby sok nie trafił na zdrową skórę. Warto jednak zaznaczyć, że leczenie kurzajek tym sposobem jest mniej skutecznie niż w przypadku wyżej wymienionych metod.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279586/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431047/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.