3 min.
Przyczyny powstawania i usuwanie brodawek wirusowych

Przyczyny powstawania i usuwanie brodawek wirusowych
Brodawki są uważane za łagodne zmiany grudkowe, które charakteryzują się bardzo nierówną, lekko chropowatą powierzchnią. Swoim zasięgiem obejmują błony śluzowe albo skórę. Odpowiemy na pytania związane z tym, skąd biorą się brodawki, w jakich częściach ciała występują i czym są powodowane.
Spis treści
Czym są brodawki wirusowe?
Brodawki wirusowe występują u ludzi na całym ciele. Często są określane jako niewielkie, bardzo specyficzne narośla, które są twarde i posiadają nieprzyjemną w dotyku powierzchnie. Zakażenie nimi jest uważane za jedno z najczęściej występujących zakażeń u człowieka. Brodawki wirusowe w zależności od ich umiejscowienia — mogą powodować ból. Najbardziej problematyczne są te zlokalizowane na podeszwach stopy oraz na palcach — ich wystąpienie powoduje ogromny dyskomfort podczas codziennego przemieszczania. Brodawki wirusowe obserwuje się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. U dzieci pojawiają się najczęściej na skórze dłoni. Szczególnie narażone na ich powstanie są maluchy, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry. Wyróżniamy kilka rodzajów brodawek — brodawki zwykłe, brodawki płaskie, brodawki weneryczne, a także brodawki stóp.
Przyczyny powstawania brodawek
Wirusowe brodawki powstają na skutek zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego. W medycynie jest znane ponad 100 typów tego wirusa, z czego kilka odmian powoduje powstanie brodawek. Do czynników zwiększających ryzyko zakażenia zalicza się również korzystanie z tych samych ręczników/pościeli, z której korzysta osoba zakażona, użytkowanie ubrań oraz obuwia osoby zakażonej, a także kontakty seksualne z osobą, która jest nosicielem. Zarazić można się również poprzez brak zakładania obuwia ochronnego, podczas korzystania z basenów, gorących źródeł, albo saun. Schorzenie jest uciążliwe i trudne w leczeniu — czasem trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
Objawy powstania i leczenie brodawek zwykłych
Osoby chore najczęściej uskarżają się na wystąpienie pojedynczej brodawki, wraz z upływem czasu na ciele obserwuje się bardzo duży przyrost niepokojących zmian. W przypadku brodawek pojawiających się w okolicy wałów paznokciowych — mogą one wystąpić nawet pod płytką paznokciową. W leczeniu takich zmian stosuje się preparaty, które wykazują działanie keratolityczne. Ważne jest, aby w składzie znalazł się kwas salicylowy, albo kwas mlekowy. W momencie, gdy na brodawki nakłada się maści oraz kremy z kwasami — dochodzi do bardzo powolnego złuszczania się naskórka, które powoduje całkowite odpadnięcie brodawki. Niemniej jednak ta metoda nie może być stosowana w okolicach narządów płciowych oraz na twarzy. W leczeniu brodawek wykorzystuje się również laseroterapię oraz terapię fotodynamiczną. Do metod alternatywnych zalicza się także użytkowanie sok z glistnika jaskółczego ziela albo hipertermię. Popularną metodą usuwania brodawek jest także kriochirurgia, czyli zabieg, który polega na wymrażaniu zmian skórnych za pomocą ciekłego azotu.
Brodawki wykazują naturalną tendencję do ustępowania w ciągu kilku miesięcy lub lat, dlatego w walce z nimi zawsze unika się bardzo drastycznych metod leczenia. Ich wykorzystanie mogłoby doprowadzić pacjenta nie tylko do bólu, ale również przyczyniłoby się do powstania nieestetycznych blizn, zmian oraz przebarwień, które byłyby trudne do usunięcia. Jedynie w przypadku brodawek wirusowych, które powodują ogromny dyskomfort — stosuje się metody, które mają na celu ich jak najszybsze i całkowite usunięcie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023