Marlena Kopacz Grzybica skóry – jak wygląda, czy jest zaraźliwa i jak leczyć zmiany skórne? 19.06.2022 6 min.
Ewa Wojciechowska Jeździsz samochodem i nie stosujesz kremu z filtrem? Te zdjęcia sprawią, że już nigdy nie zapomnisz o ochronie skóry "Promieniowanie UVA przenika przez szyby i działa najgłębiej z widma UV, co oznacza, że powoduje największe uszkodzenia w naszej skórze" - ostrzega na swoim profilu na Instagramie dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, pokazując… 24.05.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Trik z TikToka na poprawę kondycji skóry. Skin Icing to hit czy kit? Popularny trend na TikToku nie kosztuje nas nic a podobno przynosi spektakularne efekty. Łagodzi trądzik, zamyka pory, likwiduje zmarszczki oraz zmniejsza worki pod oczami, obrzęk i stan zapalny. Jak jednak zaznacza dermatolożka Ivana… 13.04.2022 5 min.
Ewa Wojciechowska Odkryto nową przyczynę zmian trądzikowych. „To może zmienić sposób, w jaki leczymy trądzik” Naukowcy z San Diego odkryli, że mieszki włosowe nie są jedynymi winowajcami w rozwoju trądziku. "Nasze badanie może pomóc w identyfikacji nowych opcji leczenia" - mówi współautor badania dr Alan O’Neil. Na zawsze pożegnamy… 21.02.2022 4 min.
Marlena Kopacz Śluz ślimaka – właściwości. Działanie kremu ze śluzem ślimaka Krem ze śluzem ślimaka likwiduje zmarszczki, jest pomocny w leczeniu zmian trądzikowych, ogranicza widoczność przebarwień i zwiększa elastyczność skóry. Te wszystkie jego właściwości spowodowały, że zaczął być popularny na… 19.02.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Omikron obniża poziom kolagenu? Pacjenci coraz częściej zgłaszają pogorszenie stanu skóry Coraz więcej chorych na COVID-19 zgłasza problemy skórne. Zakażeni piszą o suchej skórze i pojawianiu się zmarszczek, jakby Omikron "zjadł" im kolagen. „Wirus z jednej strony nasila proces zapalny i pewne choroby skóry… 14.02.2022 3 min.
Natalia Suchocka Przebarwienia po trądziku – jak powstają i jak się ich pozbyć? Przebarwienia po trądziku przybierają najczęściej formę czerwonych lub różowych plamek. Zdecydowanie lepiej zapobiegać temu problemowi niż go leczyć, jednak czasem nie mamy na to żadnego wpływu. Jak zatem można usuwać… 12.02.2022 5 min.
Natalia Suchocka Tarka do stóp – elektryczna, metalowa, z papierem ściernym. Czy wygrywa z pumeksem? Tarka do stóp pozwala uzyskać gładką i przyjemną w dotyku skórę na piętach. Warto z niej korzystać, ponieważ pielęgnacja tej części nóg nie powinna kończyć się tylko na nawilżaniu czy natłuszczaniu. Ten przyrząd pozwala… 07.02.2022 5 min.
Natalia Suchocka Brodawki wirusowe – przyczyny, jak pozbyć się kurzajek na stopach i dłoniach 11.01.2022 5 min.
Anna Dwojnych Krochmal do kąpieli – jak zrobić i jakie ma właściwości? Krochmal to zawiesina ze skrobi ziemniaczanej i wody. Przez lata był wykorzystywany w domach do ostatniego etapu prania, czyli tzw. krochmalenia. Ostatnio krochmal wraca do łask jako środek do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka.… 30.12.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Ocet jabłkowy poprawia stan skóry i pomaga zrzucić kilogramy – prawda czy mit? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Bogdan 13.12.2021 4 min.
Maja Mendraszek-Goser Zaopiekuj się mną, czyli jak zimą zadbać o skórę twarzy Śmiało można powiedzieć, że zimą nasza cera bez przerwy jest poddawana torturom. Przenikliwe zimno i marznący deszcz atakują ją na przemian z gorącym i suchym powietrzem. Warto poświęcić więc teraz trochę więcej czasu na… 10.12.2021 6 min.
Klaudia Kierzkowska „Skóra to często swoisty papierek lakmusowy kondycji naszego organizmu” – mówi dietetyczka Agnieszka Kubasińska-Sajnóg 17.11.2021 9 min.
Patrycja Nawojowska Alergia – przyczyny, rodzaje, objawy, diagnostyka i leczenie Alergia to jedna z najpowszechniej występujących chorób, dzięki czemu zyskała niechlubne miano choroby cywilizacyjnej. Obecnie mało kto nie boryka się z uczuleniem na kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt czy alergeny pokarmowe.… 08.11.2021 10 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Mydło dziegciowe – czym jest, właściwości, stosowanie Dziegieć stosowany był od setek lat do wyprawiania skóry oraz zwalczania dolegliwości o podłożu dermatologicznym. Jeśli borykasz się z grzybicą, łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry – mydło dziegciowe przyniesie ci… 26.10.2021 6 min.
Justyna Makowska-Tomalczyk Kosmetyki dla dzieci – rodzaje, substancje i skład Kosmetyki dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, nie mogą być wybierane przypadkowo. Atesty, rekomendacje, świadectwa i opinie nie są bowiem wyłącznie chwytem reklamowym, ale jasnym komunikatem o rodzaju badań prowadzonych nad… 25.10.2021 4 min.
Anna Dwojnych Lanolina w produktach kosmetycznych – działanie i zastosowanie Lanolina, czyli emolient pozyskiwany z wełny owczej, od lat znana jest ze swoich właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym jako składnik opatrunków,… 22.10.2021 5 min.
Justyna Makowska-Tomalczyk Pryszcze na pośladkach – przyczyny i sposoby na usunięcie Pryszcze na pośladkach to wstydliwy problem wielu osób. Potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, są bowiem nie tylko nieestetyczne, ale często wywołują świąd, a nawet bolesność, utrudniając normalne funkcjonowanie. Wypryski na… 20.10.2021 6 min.
Anna Dwojnych Nadtlenek benzoilu – działanie i środki ostrożności Nadtlenek benzoilu to składnik preparatów stosowanych w leczeniu trądziku. Wykazuje m.in. działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające i przeciwłojotokowe. Na rynku znajduje się wiele preparatów z tym składnikiem,… 17.09.2021 4 min.
Anna Dwojnych Usuwanie blizn – preparaty i dermatologiczne sposoby Przebyte operacje i ciężka postać trądziku pospolitego łączy niechciana „pamiątka” w postaci blizny. Wiele osób nie akceptuje takich zmian na skórze, jednak współcześnie istnieją sposoby żeby zminimalizować ich… 16.09.2021 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Kaszka na twarzy – przyczyny i sposoby zwalczania Wysypka jak kaszka manna na twarzy kojarzona jest przede wszystkim ze skórnymi dolegliwościami niemowląt i małych dzieci, których skóra jest bardzo wrażliwa. Tymczasem charakterystyczne białe grudki mogą pojawić się na twarzy… 09.09.2021 5 min.
Angelika Janowicz Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie 05.09.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska Zabiegi medycyny estetycznej dla 30, 40, 50-latki. Jakie wybrać? Wyjaśnia dr Marek Pitucha [WIDEO] W jaki sposób poprawić wygląd skóry i opóźnić jej starzenie? Kiedy najlepiej zacząć korzystać z zabiegów medycyny estetycznej? Na te pytania odpowiada dr Marek Pitucha, lekarz medycyny estetycznej. 06.08.2021
Ewa Wojciechowska Jak szybko i bezpiecznie złagodzić objawy po ukąszeniu lub użądleniu? Wyjaśnia lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki "Rumień i obrzęk, ból lub uczucie pieczenia, niejednokrotnie rozpierania. Objawy utrzymują się zazwyczaj do 48h. W ciągu pierwszych 24h mogą się jeszcze nasilać" 02.08.2021 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Dr Pitucha: botoks jest najlepiej przebadanym lekiem w medycynie estetycznej [WIDEO] O botoksie mówi się dużo i często źle. Czy naprawdę jest się czego bać, jeśli stosujemy botoks w rozsądnych ilościach? Czy słusznie demonizujemy toksynę botulinową? 25.07.2021
Anna Dwojnych Zaskórniki zamknięte – czym są i jak wygląda ich leczenie? Zaskórniki zamknięte to objaw trądziku pospolitego w najłagodniejszej formie. Jednak każda zmiana skórna, zwłaszcza widoczne zaskórniki na twarzy, mogą budzić dyskomfort i zaniżać samoocenę. Zatem jak usunąć zaskórniki… 15.07.2021 5 min.
Natalia Suchocka Łuszczyca odwrócona – przyczyny, objawy, leczenie, dieta Łuszczyca odwrócona to choroba, która występuje stosunkowo rzadko. Jej głównymi objawami są zmiany rumieniowe, które nie występują przy klasycznej odmianie łuszczycy. Z badań wynika, że z chorobą zmagają się głównie osoby… 03.07.2021 5 min.
Milena Marchewka Łuszczyca kropelkowata – przyczyny, objawy, leczenie Łuszczyca kropelkowata jest chorobą objawiającą się występowaniem na skórze małych, różowych lub czerwonych grudek, rozsianych zwykle na nogach, rękach lub tułowiu. Schorzenie rozwija się przede wszystkim u dzieci i osób… 01.07.2021 5 min.
Anna Dwojnych Kataplazma – w kosmetyce, w lecznictwie, jak ją zrobić Kataplazma jest znana od wieków. Stosowano ją do zwalczania bólu przy kolce nerkowej, a także do gojenia ropnych stanów zapalnych skóry. Co robi dziś kataplazma ziołowa w kosmetyce? Jakie ma działanie na włosy? Jak wykonać… 21.06.2021 4 min.
Natalia Suchocka Choroba Morgellonów – przyczyny, objawy, leczenie Choroba Morgellonów, zwana potocznie „morgellonką”, to jedna z najbardziej nietypowych chorób na świecie. Dlaczego? Ponieważ część lekarzy uważa, że w ogóle nie istnieje. Inni są zdania, że nie ma na jej temat… 05.06.2021 6 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Rozszerzone pory – przyczyny, metody zwalczania Rozszerzone pory są problemem estetycznym skóry tłustej. Pojawiają się w wieku dojrzewania i niekiedy wskutek zaniedbań pielęgnacyjnych ulegają utrwaleniu. Choć nie istnieje skuteczny lek na rozszerzone pory, można stosować… 01.06.2021 6 min.
Ewa Wojciechowska Czy skóra może uzależnić się od kosmetyków? Wyjaśniają ekspertki z „Czytamy etykiety” "O ile nie dojdzie do trwałego uszkodzenia głębokich warstw skóry, to ona nawet nie pamięta, co nakładaliśmy na nią miesiąc czy rok temu" 30.05.2021 3 min.
Klaudia Kierzkowska Czy probiotyki w kosmetykach działają? Jaki wpływ mają na skórę? O tym, że probiotyki korzystnie wpływają na biotę bakteryjną jelit i odporność organizmu, wie większość nas. Jednak obecność probiotyków w kosmetykach wciąż zaskakuje. Czy stosowane od zewnątrz korzystnie wpływają na naszą skórę? 10.05.2021 5 min.
Anna Dwojnych Dziegieć – zastosowanie, rodzaje i właściwości Zapewne każdy z nas słyszał określenie „łyżka dziegciu”. Czym jest dziegieć i jaki związek z jego właściwościami ma ten związek frazeologiczny? Jakie cechy posiada najczęściej poszukiwany dziegieć brzozowy? Na co pomoże… 07.05.2021 6 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Pękające kąciki ust – objawy, przyczyny i leczenie Pękające kąciki ust należą do grupy często występujących schorzeń w obrębie jamy ustnej. Ich podłożem mogą być zarówno infekcje grzybicze czy niedobory składników odżywczych, jak i choroby współistniejące. Prawidłowe… 27.04.2021 6 min.
Anna Dwojnych Borowina – właściwości, wskazania do kąpieli borowinowych Dobroczynne właściwości naturalnego surowca, jakim jest borowina, od lat wykorzystywane są w uzdrowiskach, sanatoriach i gabinetach odnowy biologicznej. Kąpiele borowinowe leczą niektóre dolegliwości, relaksują i mają zbawienny… 05.04.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska Dermatillomania, czyli patologiczne skubanie skóry. „U każdej osoby może mieć inne przyczyny i podłoże” "Niektórzy przypisują jej mechanizm jak w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych. Inni drapanie i skubanie uważają za autoagresję" 31.03.2021 4 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Maseczki na twarz – jakie wybrać i jak prawidłowo stosować? Maseczka na twarz to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, który możemy wykonać w domu. Wyróżniamy kilka rodzajów maseczek, powinnyśmy je dobierać w zależności od typu naszej cery i jej potrzeb. A tych nie brakuje, w końcu skóra… 29.03.2021 6 min.
Milena Marchewka Itrakonazol – zastosowanie, dawkowanie, cena leku Itrakonazol to substancja wykorzystywana w do produkcji leków o działaniu przeciwgrzybiczym. Stosuje się je m.in. w terapii grzybic powierzchownych (skóry, paznokci) oraz narządów wewnętrznych. Leki występują w postaci kapsułek i… 19.02.2021 4 min.
Urszula Gruszka Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? Przyjrzyjmy się tym i innym zależnościom dotyczących zmian trądzikowych Seks dobry także na trądzik? Czy mycie twarzy mydłem może szkodzić? Jak domowymi sposobami wyleczyć zmiany trądzikowe? W cyklu HZ kontra mity rozmawiamy z dermatologiem Andrzejem Szmurło. 21.01.2021 6 min.
Anna Jastrzębska Badania, które warto wykonać w diagnostyce trądziku. Chodzi nie tylko o hormony – zwracają uwagę kosmetolożki Leczenie trądziku – zwłaszcza hormonalnego, androgennego, który dotyka głównie kobiet po 30. roku życia – wymaga często współpracy dermatologa, endokrynologa i ginekologa w celu ustalenia i wdrożenia odpowiednich terapii. Na… 20.01.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Nie tylko pielęgnacja ma znaczenie dla skóry! Poznaj żywność, która pomoże ją oczyścić "Oczyszczona skóra to zdrowa skóra. W jej przypadku pielęgnacja i kosmetyki to jedno - ale równie ważne jest odżywianie!" 15.01.2021 3 min.
Natalia Suchocka Zapalenie okołoustne – przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie okołoustne to choroba mieszków włosowych, powodująca wyraźny defekt kosmetyczny - niekiedy łatwo jest ją pomylić z trądzikiem różowatym, łojotokowym zapaleniem skóry czy też alergią. Chorobę trudno jest wyleczyć,… 08.01.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Wyprysk potnicowy – przyczyny, diagnostyka i leczenie Wyprysk potnicowy (wyprysk dyshydrotyczny) to dermatoza, w której na powierzchni skóry dłoni oraz stóp pojawiają się swędzące i piekące pęcherze. Przyczyny powstawania choroby nie są znane, choć przypuszcza się, iż może być… 18.12.2020 5 min.
Justyna Mazur Wyprysk kontaktowy – przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie Wyprysk kontaktowy to najczęstsza postać wyprysku skórnego, która może rozwijać się na podłożu alergicznym lub niealergicznym. Wyprysk kontaktowy, czyli kontaktowe zapalenie skóry, pojawia się przede wszystkim u dorosłych i… 15.12.2020 4 min.