Przejdź do treści

Cellulit – jak pozbyć się go za pomocą ćwiczeń?

Cellulit – jak pozbyć się go za pomocą ćwiczeń?/Pexels
Cellulit – jak pozbyć się go za pomocą ćwiczeń?/Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, będące wynikiem nieprawidłowej diety, trybu życia oraz genetyki. Pojawia się przede wszystkim u kobiet, bardzo rzadko u mężczyzn. Jak pozbyć się cellulitu? Czy istnieją ćwiczenia na cellulit, które pomogą go zniwelować?

Cellulit – co warto o nim wiedzieć?

Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie podskórnej tkanki tłuszczowej, stanowiące nie tylko problem natury estetycznej, ale świadczące także o możliwych problemach zdrowotnych. Cechą charakterystyczną jest utrudnienie krążenia limfy i krwi. W wyniku zaburzenia metabolizmu, w tkance podskórnej tworzą się zmiany, które na skórze pojawiają jako efekt skórki pomarańczowej.

Istnieje kilkanaście najczęstszych przyczyn cellulitu.

  • Słabe napięcie mięśniowe. W miejscach, w których mięśnie są osłabione, skóra jest zazwyczaj luźna. Jest to idealne środowisko do tworzenia i rozprzestrzeniania się cellulitu.
  • Siedzący tryb życia. Jeśli spędzasz większość czasu w pozycji siedzącej lub leżącej, to zaburza to obieg limfy i krwi. Stąd cellulit m.in. na udach.
  • Nieprawidłowe odżywianie. Ilość i jakość żywności, a nawet sposób jej spożycia, wpływają na tempo przemiany materii. Zarówno brak, jak i nadmiar jedzenia, w równym stopniu mogą prowadzić do pojawienia się pomarańczowej skórki. Sprzyja jej również żywność przetworzona, uboga w witaminy i pełna szkodliwych tłuszczów trans.
  • Długotrwałe napięcie nerwowe i stres niekorzystnie wpływają na pracę nadnerczy, co z kolei prowadzi do zaburzenia równowagi wodnej. Ponadto stres jest częstą przyczyną niekontrolowanego podjadania i przybierania na wadze.
  • Starzeniu się ciała towarzyszy zmniejszenie napięcia skóry, spowolnienie procesów metabolicznych i nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Młode dziewczęta również miewają cellulit, ale im kobieta starsza, tym trudniej jej poradzić sobie z problemem.
  • Używki. Alkohol i dym papierosowy zawierają wolne rodniki, które negatywnie wpływają na stan naczyń krwionośnych. Ich zwężenie powoduje utrudnienie krążenia.
  • Przyjmowanie leków. Cellulit może być efektem ubocznym stosowania leków przeciwdepresyjnych, hormonalnych, na zaburzenia trawienia i zapalenie stawów.
  • Brak równowagi hormonalnej – po raz pierwszy cellulit pojawia się u dojrzewającej młodzieży na tle fali hormonalnej.
  • Otaczające środowisko. Jeśli wpływ negatywnych czynników zewnętrznych jest chroniczny, w organizmie gromadzą się toksyny. Prowadzi to do zaburzenia równowagi tłuszczów i nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
Kobieta siedząca przy biurku

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulitu można pozbyć się na kilka sposobów. Pomimo tego, termin „cellulit wodny”, który stał się w ostatnich czasach tak rozpowszechniony, opisuje zjawisko wciąż mało zbadane. Zaczęto o nim mówić dopiero pod koniec XIX w. Wówczas był uważany za coś normalnego, wręcz oznakę kobiecości i dojrzałości płciowej.

Dopiero w drugiej połowie ubiegłego wieku kobiety zaczęły pilnie szukać sposobu na to, jak pozbyć się cellulitu. W krótkim czasie, z problemu czysto estetycznego, cellulit przerodził się również w zagadnienie medyczne.

Spodziewając się pokonania cellulitu w krótkim czasie, kobiety popełniają mnóstwo błędów. Szybkie sposoby na cellulit nie dają żadnego rezultatu lub wręcz pogarszają stan. Należy pamiętać, że pomarańczowa skórka nie pojawiła się w jeden dzień.

Jak pozbyć się cellulitu? Przede wszystkim należy dobrze się przygotować. Pierwszym krokiem do pokonania wroga jest zdobycie o nim jak najwięcej wiedzy.

Jak pokonać cellulit? Domowe sposoby na cellulit

Żeby skutecznie pozbyć się cellulitu, trzeba poznać swoje ciało, zrozumieć, jak działa i czego potrzebuje. Nie zawsze to, co jest smaczne i przyjemne, jest dla niego dobre. Należy przygotować się na trudności i dyskomfort, pamiętając, że to niewielka opłata za dobre samopoczucie i piękne ciało. Walka z cellulitem oznacza wszechstronne oddziaływanie na organizm – od wewnątrz i na zewnątrz.

  1. Ćwiczenia na cellulit. Ruch to główny wróg pomarańczowej skórki. Wystarczy 40 minut treningu trzy razy w tygodniu. Skoncentruj się na treningu siłowym i ćwiczeniach cardio (bieżnia, rower, steper). W walce z cellulitem na brzuchu pomagają ćwiczenia na tę partię ciała.
  2. Masaż antycellulitowy. Żeby rozbić skupiska komórek tłuszczowych, potrzebny jest bezpośredni nacisk na skórę. Masaż można wykonać ręcznie, za pomocą baniek lub specjalnych masażerów na cellulit. Masaż powinien odbywać się raz lub dwa razy w tygodniu po 15 minut.
  3. Krem na cellulit. Regularne stosowanie drogeryjnych lub domowych kosmetyków sprawia, że skóra staje się napięta, a objawy cellulitu mniej wyraźne.
  4. Body wrapping – owijanie skóry folią. Na skórę rozgrzaną parą nakłada się gotowe kosmetyki lub domowe środki z glinki, miodu, octu jabłkowego, alg, olejków eterycznych i innych składników aktywnych. Ich działanie zostaje wzmocnione efektem termicznym, wywoływanym przez kilka warstw folii spożywczej. Zabieg powtarza się przez miesiąc w odstępie dwóch dni.
  5. Peeling. Dwa razy w tygodniu na rozgrzaną skórę nakłada się peeling, aby usunąć warstwę zrogowaciałego naskórka. Napina to tkanki i ułatwia przepływ tlenu do komórek.
  6. Naprzemienny prysznic zimną i ciepłą wodą. Można go wykonywać codziennie. Skóra stanie się bardziej elastyczna, a metabolizm przyspieszy.

Walka z widocznym cellulitem to także dieta. Żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się go, należy wykluczyć z diety sól, dania smażone, bogate w tłuszcze (szczególnie te niezdrowe, czyli trans) oraz cukier.

Cellulit – ćwiczenia, dzięki którym pozbędziesz się cellulitu

Skuteczne ćwiczenia na cellulit to przede wszystkim ćwiczenia angażujące całe ciało. Warto wykonywać je minimum 3 razy w tygodniu po 40 minut. Trenerzy na cellulit polecają treningi cardio, bieżnię, jazdę rowerem.

Tylko regularna aktywność fizyczna pozwoli na pozbycie się cellulitu.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.