Przejdź do treści

Wyciąg z kasztanowca – skład, właściwości, zastosowanie

Wyciąg z kasztanowca – skład, właściwości, zastosowanie / AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wyciąg z kasztanowca, czyli powszechnie występującego w polskich ogrodach i parkach drzewa, od lat wykorzystywany jest celach leczniczych, a coraz chętniej także kosmetycznych. Wszystko to za sprawą składników, których źródłem są niemal wszystkie części rośliny. Remedium na żylaki, siniaki, opuchliznę, a także doskonały sposób pielęgnacji skóry naczynkowej i starzejącej się. Jakie jeszcze właściwości wykazuje wyciąg z kasztanowca?

Z czego pozyskiwany jest wyciąg z kasztanowca? 

Wyciąg z kasztanowca pozyskiwany jest z surowców kasztanowca zwyczajnego, czyli jego nasion, kwiatów, kory i liści. Kasztanowiec zwyczajny (z łac. Aesculus hippocastanum) to drzewo niezwykle popularne w Polsce, którego kwitnienie zwiastuje nieuchronnie zbliżające się matury. Mimo że powszechnie uznawany jest on za drzewo rodzime, pochodzi z gór Półwyspu Bałkańskiego. Przyjmuje się, że do Polski sprowadził go w XVI wieku król Stefan Batory, który rozkazał swojemu ogrodnikowi posadzenie drzew kasztanowca w ogrodach pod Krakowem. Król Jan III Sobieski sprowadził zaś większą ilość sadzonek i tak oto kasztanowiec zwyczajny stał się niezwykle popularnym drzewem w naszym kraju.  

Kasztanowiec – właściwości i skład 

Wyciąg z kasztanowca można z powodzeniem pozyskać z niemal każdej części rośliny. Dlaczego? Wszystkie one zawierają bowiem szereg cennych substancji, których właściwości pozwalają wykorzystywać wyciąg z kasztanowca w celach leczniczych, ale i kosmetycznych. Najważniejszym składnikiem wyciągu jest mieszanina diacylowych glikozydów triterpenowych, których aglikony są strukturalnie pokrewnymi pochodnymi protoescygeniny, zacylowanymi kwasem octowym na C-22 i kwasem angelikowym lub tyglinowym na C-21, czyli tzw. escyna. Stanowi ona od 3 do 10 proc. składników aktywnych całego surowca i to dzięki niej przypisuje się kasztanowcowi najwięcej dobroczynnych właściwości. Poza escyną znaleźć można w nim także flawonoidy, sterole, olejki eteryczne i skrobię. 

Jakie właściwości posiada wyciąg z kasztanowca zwyczajnego? Dzięki zawartym w nim składnikom jest to m.in. działanie: 

 • przeciwzapalne, 
 • przeciwobrzękowe,
 • ściągające, 
 • przeciwbakteryjne,
 • gojące, 
 • pobudzające ukrwienie, 
 • przeciwutleniające, 
 • rewitalizujące i regenerujące, 
 • uszczelniające i uelastyczniające naczynia włosowate. 

Zastosowanie wyciągu z kasztanowca w kosmetyce 

Maść z kasztanowca, żele czy kremy znalazły swoje zastosowanie przede wszystkim w lecznictwie. Doskonale znana jest także nalewka z kasztanów, którą od dziesiątek lat wykorzystywały nasze babki. Wyciąg z kasztanowca coraz częściej stosowany jest także w kosmetyce. Doskonale sprawdza się on m.in. w pielęgnacji skóry naczyniowej. Wszystko to za sprawą działania escyny na ścianki naczyń włosowatych, czyli ich uszczelnienia, wzmocnienia i uelastycznienia. Regularne stosowanie toników i kremów z kasztanowca pomoże ci zatem zapobiec rozszerzaniu i pękaniu naczynek 

Kosmetyki z wyciągiem z kasztanowca warto włączyć też do codziennej pielęgnacji skóry starzejącej się. Wykazano bowiem, że ekstrakt z kasztanowca ma bardzo dużą zdolność wychwytywania aktywnego tlenu, co czyni go silnym przeciwutleniaczem. Te zaś są sprzymierzeńcem w walce o jędrną, elastyczną i pozbawiona zmarszczek skórę. Żel z kasztanowca to z kolei bezpieczny sposób na walkę z cellulitem. Dzięki działaniu pobudzającemu ukrwienie skutecznie usuniesz z tkanki toksyny i pozbędziesz się nieestetycznej tzw. pomarańczowej skórki.  

Powszechnie wykorzystywana maść z kasztanowca na żylaki z powodzeniem może być stosowana także jako remedium na cienie i opuchliznę pod oczami. Możesz sięgnąć też po dobroczynne okłady z naparu z liści, kwiatów lub kory młodych gałązek kasztanowca. 

Kobieta dostaje zastrzyk na żylaki nóg

Kasztanowiec zwyczajny w lecznictwie 

Wyciąg z kasztanowca niezwykle ceniony jest również za swoje właściwości lecznicze. Wymienić można choćby jego zastosowanie w leczeniu dolegliwości związanych z: 

 • żylakami, 
 • hemoroidami, 
 • obrzękami, 
 • krwiakami, 
 • oparzeniami, 
 • odmrożeniami. 

Warto zaznaczyć, że w medycynie wykorzystuje się nie tylko maści czy żele z kasztanowca do stosowania zewnętrznego, ale też wyciągi wodne i alkoholowe przyjmowane doustnie. Stosowane są one wspomagająco w leczeniu miażdżycy, zapalenia wątroby, stanach zapalnych, skurczach, ale i do zmniejszania objawów menopauzy.   

Produkty z wyciągiem z kasztanowca – dostępność i cena 

Na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających w składzie wyciąg z kasztanowca – maści, kremy, żele, czy ekstrakty z kasztanowca w czystej postaci. Wiele z nich – głównie maści i żele – z łatwością kupisz w aptece w cenie kilkunastu złotych za 100 mililitrów. Ekstrakty z kasztanowca są nieco droższe i kosztują od 20 złotych wzwyż za 50 mililitrów produktu. Ich dostępność nie jest zaś tak powszechna, jak w przypadku maści i kremów. Znajdziesz je w sklepach z naturalnymi produktami i półproduktami kosmetycznymi.   

Warto pamiętać, że wyciąg z kasztanowca i maść możesz przygotować też samodzielnie. W tym celu rozdrobnij owoce kasztanowca i zalej je całkowicie wybranym olejem. Tak przygotowaną miksturę np. w szklanym słoiku umieść w garnku z wodą i gotuj przez kilka godzin. Następnie przecedź macerat i wymieszaj go z masłem shea, wazeliną lub olejem kokosowym.   

 


Źródła: 

 1. A. Amroziak-Krezymon, A. Czałbowska „Substancje aktywne wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczyniowej” Kosmetologia Estetyczna 6/2018. 
 2. P. Malinowska, J. Kiewlicz „Ekstrakty roślinne – wielofunkcyjne składniki kosmetyków” Zeszyty Naukowe 2012. 
 3. Ł. Walas „Niezwykła historia zwyczajnego kasztanowca” Kosmos. Problemy nauk biologicznych tom 70/2021 nr 1.  
 4. J.A. Wilkinson, A.M. Brown „Kasztanowiec – Aesculus Hippocastanum: Potencjalne zastosowanie w kosmetycznych produktach do pielęgnacji” International Journal of Cosmetic Science 12/1999. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.