Przejdź do treści

Chantelle Brown-Young: To, że rzucam się w oczy, nie znaczy, że można mnie pokazywać palcem

Chantelle Brown-Young: To, że rzucam się w oczy, nie znaczy, że można mnie pokazywać palcem Dimitrios Kambouris/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Kiedy po raz pierwszy wystąpiła w eliminacjach do telewizyjnego show, usłyszała, że wygląda jak mutant z serii komiksów X-Man. Miała wtedy myśli samobójcze. „Moja skóra choruje, ale to mnie nie definiuje”– mówi Winnie Harlow, występująca jako Chantelle Brown-Young, modelka z bielactwem, o którą rywalizują najważniejsze firmy modowe na świecie.

 

Winnie Harlow po raz pierwszy trafiła na okładki gazet jako uczestniczka American Next Top Model. Wcześniej była sesja zdjęciowa z dziennikarką Shannon Boodram zainteresowaną jej bielactwem, która umieściła zdjęcia na swoim kanale na Youtube. „Nie czułam się wtedy wcale modelką (…) Jestem zodiakalnym lwem, uwielbiam światła reflektorów!”– wspomina. Kiedy niedługo później do 17-letniej wówczas modelki zadzwoniła producentka telewizyjnego show, nie miała żadnych oporów, by z dnia na dzień rzucić szkołę i polecieć do Los Angeles na zdjęcia.

Kiedy stanęła przed jurorami, jeden z nich porównał ją do mutanta z serii komiksów X-Man. Jak jednak przyznaje, wydarzenie to było na tyle traumatyczne, że przez pewien czas po eliminacjach miała myśli samobójcze. Od tych wydarzeń minęło siedem lat, teraz Winnie Harlow ma ponad 8,5 miliona osób obserwujących ją na Instagramie pełnym sesji zdjęciowych, okładek czasopism o modzie i jej portretów rysowanych przez fanów.

Chantelle nie ukrywa, że początki jej kariery były trudne, zwłaszcza dla osób z jej otoczenia: „Byli tacy, którzy mówili mi wprost, że to przecież nie wyjdzie, tak się przecież nie da, nie zrobi się na tym kariery. Inni pomogli mi dojść tam, gdzie jestem teraz”– mówi.

Rich Fury/Getty Images

W wywiadach podkreśla, że ukształtowało ją dzieciństwo u boku samotnej matki, fryzjerki z Toronto z jamajskimi korzeniami, która pomogła jej nie patrzeć na siebie przez pryzmat choroby: „To moja skóra, pierwsza rzecz, którą widać. Nie mam prywatności. Ale też nie o nią tu chodzi. To tak, jak wtedy, kiedy pyta się jedyną czarnoskórą osobę w pokoju, jak powiedziałaby coś ‘w swoim slangu’. To, że rzucam się w oczy, nie znaczy, że można mnie pokazywać palcem.”

W młodości interesował ją balet, grała na pianinie, sporo pisała. Jako nastolatka walczyła z dokuczającymi jej kolegami z klasy, czasem na pięści: „To tragiczne, że to musiało zajść aż tak daleko z powodu mojej skóry, na którą przecież nie mam wpływu. Zadawałam się z niewłaściwymi osobami, chciałam poczuć się fajna i normalna” – wspomina.

Bielactwo dotyka 1 proc. populacji świata. Objawy choroby u Chantelle Brown-Young zaczęły się uwidaczniać, kiedy miała 4 lata. „Melanina w mojej skórze jest zwalczana przez mój układ immunologiczny, tak samo jak przeziębienie. Znaki są dość symetryczne, kiedy mam białe plamy na jednym kolanie, na drugim są podobne” – opowiada.

Modelka uważa, że jej przypadłość pogarsza się pod wpływem stresu: „Kiedy byłam w szkole, zaczęłam ścierać się z dziećmi, które mi dokuczały, ludzie zaczęli widzieć, że jestem inna, a to sprawiło, że sama zaczęłam tak o tym myśleć. To bardzo pogorszyło moje objawy” – tłumaczy.

W 2014 i 2015 roku Chantelle trafiła na europejskie wybiegi i London Fashion Week, pracowała dla Diesla i fotografa Nicka Knighta, który do tej pory nazywa ją „swoją muzą”. W 2016 roku wystąpiła w reklamie diamentów Svarowskiego, a w 2018 roku została modelką Victoria’s Secret. Ma na swoim koncie kontrakty z markami takimi jak Dior, Puma czy Fendi oraz kilka międzynarodowych wyróżnień, w tym Nagrodę Glamour z 2017 roku.

Grace Tame - Australijka 2021 roku

Pytana, jak czuje się jako modelka-albinoska, odpowiada, że nie chce być szufladkowana. „Moja skóra choruje, ale to mnie nie definiuje (…) Jeśli obudzę się jutro całkiem czarna, nadal będę modelką, jeśli całkiem biała, nic się nie zmieni. Mój kolor skóry nie jest jedyną wiadomością na mój temat”– mówi.

Chantelle nie chce być uważana za reprezentantkę osób dotkniętych bielactwem, zbiera za to dużo krytyki: „Nie jestem moją skórą. Ludzie mówią o mnie jako o reprezentantce wszystkich cierpiących na bielactwo. Nie, nie jestem kimś takim.” Nie jest także zainteresowana promocją „leczenia” objawów, które wiążą się m.in. z farbowaniem skóry lub jej przeszczepami. Jak mówi, zgłaszają się do niej chorzy, którzy podziwiają jej pracę, ale uważają, że nie powinna zasłaniać plam na swojej skórze makijażem. Modelka ucina te komentarze: „To przecież moje życie. Będę się cieszyć z waszych wyborów – zróbcie sobie brwi, usta, tnijcie włosy, wysysajcie tłuszcz. Ludzie myślą, że nie powinnam nic zmieniać w swojej skórze, bo jestem z niej dumna”.

Pandemia zmusiła Chantelle do włączenia hamulców: „W 2020 roku skupiłam się na nieskupianiu się na pracy” – śmieje się. Większość czasu spędziła w swoim apartamencie na Brooklynie razem z najlepszą przyjaciółką Ashą Scott, utrzymując kontakt z fanami za pośrednictwem Internetu. W 2021 roku wróciła do pracy przy Fashion Week 2021 z nową energią i nowym podejściem: „Nie zwalniam, ale chcę mieć pewność, że mam czas na potrzebne rzeczy” – pisze do swoich fanów.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nie używaj starego kremu przeciwsłonecznego. Na zdjęciu kobieta z kapeluszem na głowie.

Został ci krem przeciwsłoneczny z ubiegłego lata? Lepiej go wyrzuć – apeluje dermatolog

Jak korzystać z sauny infrared? Czy sauna na podczerwień pomaga schudnąć?

Pofalowane paznokcie – nieestetyczny problem czy objaw schorzeń?

O czym świadczą brązowe suche plamy na skórze?

Wysypka podobna do półpaśca – jakie choroby może sygnalizować?

Hugh Jackman

Hugh Jackman z opatrunkiem na nosie zaapelował do fanów: „Proszę, pamiętajcie o nakładaniu kremów z filtrem”

Czym jest rumień? Jakie choroby może sygnalizować?

Wyprysk potnicowy (potnica) – z czym różnicować zmiany skórne i jak je leczyć? 

Keratoliza dziobata – uciążliwa choroba stóp. Jak się objawia?

Kobieta

Dlaczego swędzi cię skóra? 8 najczęstszych, ale nieoczywistych powodów

Ważny lek wycofany ze sprzedaży. GIF ostrzega: wykryto w nim cząstki stali nierdzewnej

Ważny lek wycofany ze sprzedaży. GIF ostrzega: wykryto w nim cząstki stali nierdzewnej

Zmiany skórne w okresie menopauzy – liszaj, egzema, włókniak. Jak sobie z nimi poradzić?

5 codziennych czynności, które mogą pogorszyć stan twojej skóry

Mówiła, że bielactwo było jej ogromnym kompleksem. Teraz przyznaje: „Miałam niebezpiecznie zaburzoną samoocenę”

Zalecano „wycieranie pryszczy” pod spadającymi gwiazdami i okręcanie ciała czerwonym płótnem. Jak kiedyś leczono choroby skórne kobiet

„Każde ciało jest piękne i opowiada własną historię”. Nieuleczalnie chora modelka inspiruje tysiące kobiet

Pałeczka ropy błękitnej – drogi zakażenia, postacie infekcji, leczenie zakażenia zieloną bakterią

Pękające opuszki palców – przyczyny i leczenie łuszczącej się skóry na dłoniach

Bakteryjne zapalenie skóry – jak rozpoznać i leczyć? Czy łupież to stan zapalny skóry?

Grzybica skóry – jak wygląda, czy jest zaraźliwa i jak leczyć zmiany skórne?

Brodawki na szyi – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Rogowacenie ciemne – objaw choroby czy defekt urody?

Pemfigoid ciężarnych / istock

Czym jest pemfigoid ciężarnych? „To było tak, jakbym była uczulona na własne dziecko”

Kobieta na festiwalu

Trądzik – przyczyny, rodzaje. Jak pozbyć się trądziku?