Przejdź do treści

Choroba Chagasa – przyczyny i objawy zakażenia pierwotniakiem z drugiej półkuli. Jak to leczyć?

Choroba Chagasa – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choroba Chagasa, nazywana inaczej trypanosomozą amerykańską, to parazytoza wywoływana przez pierwotniaka Trypanosoma cruzi. Zarazić można się przebywając na egzotycznych wakacjach w krajach Ameryki Łacińskiej oraz w południowych stanach USA. Objawy choroby Chagasa to m.in. powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, bóle mięśniowe. Jak często występuje trypanosomoza amerykańska i na czym polega leczenie? 

Choroba Chagasa – przyczyny 

Choroba Chagasa (trypanosomoza amerykańska) to ogólnoustrojowa, pasożytnicza infekcja spowodowana inwazją świdrowca Trypanosoma cruzi. Pierwotniaka przenoszą różnego rodzaju zwierzęta, w tym oposy, pancerniki, szopy pracze, małpy, gryzonie, psy, koty, świnie, owce, kozy i konie. Za transmisję parazytozy na zwierzęta odpowiedzialne są pluskwiaki, które zarażają się spożywając krew zwierzęcą lub ludzką zainfekowaną trypanosomami.  

Wyróżnia się następujące drogi przenoszenia choroby: 

  • transmisja poprzez odchody insektów – dotyczy 4/5 przypadków zakażeń; inwazyjne formy wydalane są wraz z kałem w miejscu rany po ukłuciu; 
  • transmisja drogą krwi: poprzez transfuzję krwi, przetoczenia preparatów krwiopochodnych, zakażenia zanieczyszczonymi strzykawkami i igłami; 
  • transmisja podczas transplantacji – po przeszczepie serca; 
  • transmisja drogą przezłożyskową;  
  • transmisja drogą oralną – spożycie skażonej żywności. 

 

Bóle brzucha mogą być objawem choroby wywołanej przez pasożyty

Choroba Chagasa w Europie i na świecie 

Choroba Chagasa występuje endemicznie w obu Amerykach, w tym w Kalifornii, Meksyku, Argentynie i Chile. Zachorowania odnotowuje się także w Australii, Japonii oraz w Europie. Zapadalność na parazytozę w krajach Ameryki Łacińskiej wynosi 120 tys. przypadków rocznie, a liczba chorych szacowana jest na 16-18 milionów. W przypadku Europy zarażonych osób może być ok. 80 tys., z czego ponad 90% przypadków to osoby niezdiagnozowane. 

 

Choroba Chagasa – objawy 

Tripanosomoza cruzi nazywany jest cichym zabójcą, gdyż powodowana przez świdrowca choroba często przebiega bezobjawowo i jeśli zostanie wykryta, to przypadkowo podczas innych badań. Wyróżnia się 3 stadia kliniczne Trypanosomy amerykańskiej: 

  1. Faza ostra – może przebiegać bezobjawowo z widocznym jedynie obrzękiem w miejscu ugryzienia. Niekiedy występują mało charakterystyczne objawy zakażenia Trypanosoma cruzi: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia rytmu serca, pogorszenie samopoczucia, brak apetytu, wysypka, bóle mięśniowe. Obserwuje się niewielkie powiększenie wątroby i śledziony. W fazie ostrej choroba Chagasa zazwyczaj pozostaje nierozpoznana. 
  2. Faza nieokreślona/utajona – trwa ok. 10-30 lat, a czasem nawet przez całe życie. Chory jest bezobjawowym nosicielem pasożyta T. cruzi. W 20-30% przypadkach faza utajona przechodzi w fazę przewlekłą. 
  3. Faza przewlekła – pojawia się po kilku lub kilkunastu latach po zarażeniu. Prowadzi do objawów ze strony serca, przewodu pokarmowego i układu nerwowego. Pacjenci często cierpią na obukomorową niewydolność serca, obrzęki obwodowe, powiększenie wątroby oraz zaburzenia zakrzepowo-zatorowe. Rozwija się przewlekła kardiomiopatia przebiegająca z uszkodzeniem mięśnia sercowego i układu bodźcoprzewodzącego oraz zaburzeniami mikrokrążenia. Zmiany w układzie pokarmowym obejmują poszerzenia przełyku i okrężnicy. Chorzy mają problemy z połykaniem i odczuwają ból podczas przełykania pokarmu. 

 

Laborantka wykonuje badanie krwi na pasożyty na kilku próbkach z krwią

Choroba Chagasa – diagnostyka 

W rozpoznawaniu choroby Chagasa wykonuje się badanie obecności pasożyta w rozmazie świeżej krwi. Jeśli wynik jest niejednoznaczny, konieczne jest przeprowadzenie badań molekularnych lub hodowli mikrobiologicznej. Chorobę w fazie przewlekłej wykrywa się testami serologicznymi. Lekarz zleca badania immunoenzymatyczne metodą ELISA oraz izolację materiału genetycznego pasożyta metodą PCR. Aby wykluczyć zmiany w sercu, stosuje się testy kardiologiczne, jak np. badanie EKG, rezonans klatki piersiowej czy testy wysiłkowe służące ocenie wydolności organizmu. 

Trypanosoma cruzi – leczenie 

Szybkie wdrożenie leczenia jest kluczowe dla skuteczności terapii. W ostrej razie choroby podaje się leki przeciwpasożytnicze: benznidazol i nifurtimoks. Preparaty te pozwalają na całkowitą eliminację parazytów aż u 70-90% pacjentów. W przewlekłej fazie choroby są jednak zdecydowanie mniej skuteczne. Leczenie choroby Chagasa u pacjentów z kardiomiopatią wymaga zastosowania inhibitorów konwertazy angiotensyny, furosemidu, spironolaktonu i karwedilolu. W arytmii serca stosuje się amiodaron. W ciężkich przypadkach konieczny jest przeszczep serca. 

 

Kobieta trzyma się za brzuch

Choroba Chagasa – profilaktyka 

Ryzyko zachorowania na chorobę Chagasa jest najwyższe podczas wyjazdów do rejonów endemicznych, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad higieny oraz unikanie noclegów w miejscach o niskim poziomie sanitarnym. Profilaktycznymi działaniami mającymi na celu eliminację parazytów są: rozpylanie insektycydów, instalowanie pułapek adhezyjnych czy stosowanie moskitier. Niestety nie istnieje szczepionka chroniąca przed infekcją Trypanosoma cruzi. 

 

 

Źródła: 

  1. Dubner S., Schapachnik E., Ricardo A., Valero E., Choroba Chagasa – aktualny stan wiedzy na temat, rozpoznawania i postępowania terapeutycznego, Folia Cardiologica Excerpta, 6/2009. 
  2. Anis Rassi Jr i wsp., Chagas disease, The Lancet, Volume 375, Issue 9723, 17–23 April 2010, Pages 1388-1402. 

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.