Zbadaj swój wzrok! Co czwarty Polak ma problem z czytaniem
Według danych GUS, co czwarta dorosła osoba ma problem z przeczytaniem gazety, a wadę wzroku ma już ponad 50% dzisiejszej młodzieży. Oznacza to, że za chwilę będziemy musieli się zmierzyć z prawdziwą epidemią.
Sondaż IQS, przeprowadzony w lutym 2018 roku, wykazał, że 70 proc. badanych ma problemy ze wzrokiem. Najczęściej badani skarżyli się na zaczerwienienia i problemy z suchością oka. Większość jednak udaje się do okulisty dopiero, gdy dolegliwości zaczynają im mocno przeszkadzać, a problem się nawarstwia. Według danych GUS aż 1/3 Polaków nigdy nie była u okulisty.
”Ponad 1,6 miliarda ludzi na świecie ma krótkowzroczność, i liczba ta stale rośnie. Aż 55 proc. osób z umiarkowaną lub ciężką wadą to kobiety. Szacuje się, że przed 2020 krótkowzroczność będzie dotyczyła już 2,5 miliarda ludzi. To aż 35 proc. ludzkości”
Jesteśmy dziś bardziej narażeni na wady wzroku niż parę lat wcześniej. Jest to spowodowane nowymi technologiami w postaci komputerów, telefonów itp. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że aby przeciwdziałać zaburzeniom wzroku, należy wdrożyć kompleksowe działania diagnostyczne i lecznicze.
Zbadaj swój wzrok
Z okazji Światowego Dnia Wzroku, 11 października, Polskie Towarzystwo Okulistyczne w godzinach 10-17 przeprowadzi bezpłatne badania okulistyczne w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Rokosowskiej 10 w Warszawie. Kampania działa pod hasłem „Nie widzisz problemu? Zbadaj się, nie czekaj!”. Każdy będzie mógł bez skierowania i za darmo zbadać wzrok. W specjalnie dostosowanym autobusie okuliści będą wykonywać: pomiar ciśnienia śródgałkowego, ostrość wzroku i komputerowe badanie wady wzroku.
Według raportu opublikowanego przez Lancet Global Health, do połowy XXI wieku trzykrotnie wzrośnie na świecie liczba niewidomych osób (z 36 do 115 mln). Można temu zapobiec dbając o swój wzrok i poddając się rutynowo badaniom u okulisty.
Opracowano na podstawie rmf24.pl
Jak często badasz wzrok
Najnowsze w naszym serwisie
Polecamy
Podejrzewano, że nie będzie widzieć, słyszeć ani chodzić. Aleksandra Kałucka właśnie zdobyła medal dla Polski
„W oczach możemy zaobserwować objawy cukrzycy, nadciśnienia czy chorób tarczycy” – mówi optometrysta Szymon Zielonka
Nadwzroczność, inaczej dalekowzroczność. Co to za przypadłość?
Jak wygląda podstawowe badanie wzroku i jak często je wykonywać?
się ten artykuł?