Przejdź do treści

Na czym polega nadwzroczność u dorosłych, dzieci lub starcza? Przyczyny, objawy i korekcja dalekowzroczności

Zielonooka kobieta patrzy na literki na tablicy
Fot. max dallocco/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”
„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy

Nadwzroczność, czyli inaczej dalekowzroczność, to wada wzroku cechująca się utratą ostrości widzenia obiektów zlokalizowanych blisko. Przyczyną nadwzroczności u dorosłych jest nieprawidłowy kształt gałki ocznej czy zmiana współczynnika załamywania światła przez soczewkę oka. Leczenie dalekowzroczności polega na noszeniu okularów korekcyjnych, tzw. plusów.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Nadwzroczność jest wadą wzroku, w której wiązki światła wpadające do oka skupiają się za siatkówką, zamiast na niej. Leczenie polega na noszeniu okularów lub stosowaniu szkieł kontaktowych, potocznie nazywanych soczewkami. Nadwzroczności może towarzyszyć uczucie pieczenia i ból oczu, zwłaszcza pod koniec dnia.

Na czym polega dalekowzroczność?

Nadwzroczność, nazywana inaczej dalekowzrocznością, to powszechnie występująca wada wzroku. Polega na tym, że promienie świetlne wpadające do oka nie ogniskują się na siatkówce, tylko za nią. W efekcie osoba z nadwzrocznością nieprawidłowo widzi to, co znajduje się blisko, natomiast nieco lepiej to, co jest daleko. Dalekowzroczność często występuje u osób dorosłych. U każdego człowieka po 40. roku życia dochodzi do zmian, których istotą jest stopniowa utrata elastyczności soczewki oka, czego skutkiem jest pogarszająca się jakość wzroku. Dalekowzroczność może rozwinąć się także w podeszłym wieku, wówczas mówi się o nadwzroczności starczej, będącej naturalnym zjawiskiem występującym zwykle u osób powyżej 70. roku życia.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Kobieta jedzie samochodem w nocy

Nadwzroczność u dzieci

Nadwzroczność u dzieci do 3. roku życia jest zjawiskiem fizjologicznym, co oznacza, że występuje naturalnie i nie świadczy o obecności choroby. Spowodowana jest intensywnym rozwojem i wzrostem dziecka, któremu poddawany jest również narząd wzroku. Dalekowzroczność u dzieci wiąże się z nadmiernie kulistym kształtem soczewki. Nadwzroczność fizjologiczna u dzieci nie przewyższa 2,5 dioptrii. Wada ta nie wymaga korygowania za pomocą okularów czy innych metod. W niektórych przypadkach dalekowzroczność współwystępuje z inną wadą wzroku, np. z syndromem „leniwego oka” bądź z zezem. W takiej sytuacji o konieczności wdrożenia postępowania leczniczego decyduje okulista.

Nadwzroczność – objawy

Objawy nadwzroczności to przede wszystkim utrata ostrości widzenia obiektów znajdujących się blisko. Wadzie wzroku może towarzyszyć również uczucie napięcia oczu, łzawienie oraz pieczenie i ból występujący głównie pod koniec dnia w wyniku wielogodzinnej, intensywnej pracy gałek ocznych. Objawem dalekowzroczności u dorosłych nierzadko jest także ból pojawiający się po pisaniu, czytaniu oraz kilkugodzinnym korzystaniu z komputera. Nadwzroczność u dziecka daje zwykle bardziej charakterystyczne objawy, do których należą: nawracające bóle głowy, zez, niechętne wykonywanie różnych czynności na obiektach znajdujących się blisko, niechęć do malowania czy rysowania. U dziecka można zaobserwować również syndrom leniwego oka typowy dla przypadków, kiedy wada jest większa na jednym oku.

Zobacz także

Przyczyny dalekowzroczności

Przyczyna dalekowzroczności to nieprawidłowy kształt gałki ocznej. U osób dorosłych nadwzroczność spowodowana jest zwykle złą budową rogówki oka, natomiast u dzieci stanowi efekt nadmiernie kulistej gałki ocznej. W niektórych przypadkach dalekowzroczność u dorosłych jest konsekwencją zbyt krótkiej gałki ocznej bądź słabej mocy łamiącej układu optycznego oka. Narząd wzroku u dziecka odznacza się wysoką zdolnością do akomodacji, czyli możliwością dostosowywania się oka do oglądania obiektów zlokalizowanych w różnych odległościach. Dzięki temu dzieci i młodzież mogą całkowicie kompensować występującą u nich nadwzroczność. Dalekowzroczność kompensowana akomodacją określana jest jako nadwzroczność utajona lub ukryta.

Dalekowzroczność u dorosłych – leczenie

Leczenie dalekowzroczności u dorosłych polega na stosowaniu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. W korekcji tej wady wzroku wykorzystuje się wypukłe soczewki skupiające. W leczeniu nadwzroczności zastosowanie mają tzw. plusy, natomiast przy krótkowzroczności – minusy. Dalekowzroczność u dorosłych można również zwalczyć poprzez przeprowadzenie operacji z użyciem lasera. Istotą zabiegu jest właściwe wymodelowanie rogówki oka pozwalające na wyeliminowanie wady wzroku.

Jak wygląda leczenie nadwzroczności u dziecka – ćwiczenia

Nadwzroczność u dziecka zwykle ustępuje samoistnie, jednak przy średniej i dużej wadzie lub w sytuacji współwystępowania zeza akomodacyjnego konieczne jest zastosowanie leczenia, o którym decyduje okulista. Rodzice często zastanawiają się, kiedy potrzebne są okulary przy nadwzroczności u dziecka. Korekcja dalekowzroczności za pomocą okularów zalecana jest, gdy wada wzroku przekracza 2,5 dioptrii. Okulary stosuje się również w przypadku, gdy nadwzroczność powoduje zeza u dziecka, co jest wynikiem dążenia oka do wyostrzenia obrazu obiektu znajdującego się blisko. Przy nadwzroczności u dziecka zastosowanie mają również ćwiczenia oczu, które pełnią funkcję pomocniczą i pozwalają na zahamowanie postępu wady. Do ćwiczeń na nadwzroczność należą: czytanie odwróconego tekstu, czytanie z przybliżaniem i oddalaniem tekstu oraz czytanie tekstów różnej wielkości.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dziedziczenie koloru oczu. Co wpływa na ich barwę?

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Mini wątroby będą mogły uratować życie! / pexels

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Miniaturowe wątroby będą mogły uratować życie!

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages

Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź, jak się zachować krok po kroku

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

×