Przejdź do treści

Co mówić osobom z otyłością, żeby je wspierać, a nie dołować? Wyjaśniają eksperci z profilu Dietetyka #NieNaŻarty

Jak mówić do osób z otyłością? Wyjaśniają eksperci z Dietetyka #NieNaŻarty
Jak mówić do osób z otyłością? Wyjaśniają eksperci z Dietetyka #NieNaŻarty/ Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Hasła typu 'Weź się za siebie’ nawet nie tyle nie pomagają, co szkodzą, więc nie bądź tym typem, co niby chce dobrze” – apelują dietetycy z instagramowego profilu Dietetyka #NieNaŻarty. Co zatem mówić takim osobom, jeśli już rozmowa schodzi na temat otyłości? Jak okazać im wsparcie? Eksperci podpowiadają w swoim wpisie na Instagramie. 

Jak rozmawiać z osobami z otyłością?

„Badania pokazują, że zdecydowanie skuteczniejsza (niż komunikaty typu „Weź się w garść – przyp. red.) jest komunikacja oparta o akceptację, współpracę, współczucie, w której wierzymy w to, że pacjent tak naprawdę wie, co jest dla niego dobre, ale potrzebuje wsparcia i pomocy w wydobyciu tego z niego” – piszą eksperci profilu Dietetyka #NieNaŻarty.

Jak dodają, właśnie takie podejście proponuje tzw. Dialog Motywujący. W komunikacji w duchu tej metody kierujemy się trzema zasadami: partnerstwem, akceptacją i wywoływaniem.

Partnerstwo

Jak wyjaśniają specjaliści, w praktyce dietetyka zasada partnerstwa oznacza, że nie stawia się on w roli eksperta, który ma przeprowadzić interwencję „na biernym pacjencie”. Prowadzony jest dialog i współpraca między dietetykiem i pacjentem. Według nich zamiast mówić: „Popełnia pani wiele błędów żywieniowych, na spotkaniach będziemy je omawiać i analizować”, można użyć komunikatu: „Moim zdaniem zmiany w pani sposobie jedzenia mogłyby poprawić pani zdrowie. Czy chce pani omówić, co warto byłoby zmienić?”.

Akceptacja

„Akceptacja nie musi oznaczać aprobowania zachowania tej osoby, ale oznacza uznanie bezwarunkowej wartości każdego człowieka, trafną empatię i dowartościowanie” – podkreślają dietetycy w swoim wpisie.

Więc zamiast: „Musi pani schudnąć, bo otyłość zagraża zdrowiu”, według nich lepiej powiedzieć: „Otyłość jest czynnikiem ryzyka dla rozwoju wielu chorób, ale to od pana zależy, co pan z tym zrobi – czy zdecyduje się pan na terapię, na ile ma pan siłę zająć się tym problemem. Wierzę, że pan wie najlepiej, co jest dla pana dobre. Szanuję każdą decyzję”.

Wywoływanie

„Jest to wydobywanie z ludzi tego, co jest potrzebne do zmiany, tj. motywacji i zasobów do zmiany” – wyjaśniają eksperci.

Jak dodają, na przykład zamiast mówić: „Myślę, że najlepsze będzie dla pani przygotowanie sobie obiadu na kilka dni”, zdecydowanie lepiej powiedzieć więc: „Jak pani myśli, co mogłoby pani pomóc w organizacji zdrowych posiłków? Czy ma pani jakieś swoje pomysły?”. A potem można dodać: „Czy chce pani poznać moje?”.

Dietetyka #NieNaŻarty

Dietetyka #NieNaŻarty to profil prowadzony przez grupę żywieniowców, dla których edukowanie na temat właściwego odżywiania się to pasja i sposób na życie.

„Każdy z nas ukończył specjalistyczne studia, przez co zdajemy sobie sprawę jak szkodliwe mogą być niektóre internetowe zalecenia. Współpracujemy zarówno z zawodnikami rangi międzynarodowej, ambitnymi amatorami, jak i osobami z wszelakimi jednostkami chorobowymi” – piszą o sobie na stronie.

Jak podkreślają, paradoksalnie ich praca polega na tłumaczeniu, że 100 proc. albo nic nie jest mądrym hasłem, a zjedzenie jednego batonika nie musi oznaczać porażki w walce o lepsze jutro. Dietetycy są też aktywni w mediach społecznościowych. Ich profil na Instagramie śledzi ponad 145 tys. osób. Przekazują na nim w przystępny sposób wiedzę na temat prawidłowego odżywiania i układania diety.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.