4 min.
Co to jest adenowirus? Charakterystyczne objawy i leczenie

Fot. freshidea / stock.adobe.com
Adenowirusy stanowią dużą grupę patogenów, powszechnie występującą w środowisku. Najczęściej odpowiedzialne są za infekcje układu pokarmowego, oddechowego oraz oczu. Zakażenia dotyczą dzieci i dorosłych. Z reguły przebieg jest dość łagodny, chociaż mogą się zdarzyć także poważne powikłania.
Spis treści
Infekcje wirusowe to najczęstsze zakażenia organizmu człowieka. Wywoływane są przez wiele różnych grup patogenów, które odpowiadają za drobne infekcje, nazywane potocznie przeziębieniami, ale mogą atakować wszystkie narządy i układy organizmu człowieka i być przyczyną poważnych schorzeń, a nawet zgonu.
Za co są odpowiedzialne adenowirusy?
Najczęstszą grupą wirusów atakujących nasz ustrój są Herpeswirusy, na drugim miejscu znajduje się Adenowirus i cała jego rodzina. Są odpowiedzialne łącznie za 13% wszystkich infekcji u człowieka. Najczęściej odpowiadają za zakażenia układu oddechowego, pokarmowego, moczowego i oczu. Adenowirusy zostały wykryte i wyizolowane po raz pierwszy w 1953 roku w tkance migdałkowej (stąd pochodzenie ich nazwy). Do chwili obecnej udało się wykryć 49 serotypów patogenów. Zwykle infekcje przez nie wywoływane mają łagodny przebieg. Zdarza się jednak, że są przyczyną zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Zakażenia adenowirusem u dzieci są najczęstsze, zwłaszcza w pierwszym roku ich życia (sprzyjają im duże skupiska ludzi: żłobki, przedszkola), ale adenowirus u dorosłych również jest powodem wielu schorzeń.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak można się zarazić adenowirusem?
Istnieje kilka sposobów zakażenia się adenowirusami. Najczęstsza jest droga kropelkowa. Wirusy przenoszą się na inną osobę, kiedy zainfekowany chory mówi, kaszle, kicha (w kropelkach śliny zawarte są adenowirusy). Drugą bardzo popularną drogą jest fekalno-oralna, która wiąże się z nieprzestrzeganiem zasad higieny (np. brak nawyku mycia rąk po skorzystaniu z toalety). Zainfekowanym można zostać również przez podanie dłoni osobie, na której ręce znajdują się wirusy, przez przedmioty i powierzchnie, które zostały skażone wirusami. Zakażenie może też mieć źródło w zanieczyszczonej wodzie i pokarmach. Do zakażenia może dojść w czasie kąpieli w basenie, jacuzzi czy przebywania w saunie, zwłaszcza jeżeli towarzyszy temu wspólne korzystanie z ręcznika. Te mechanizmy wyjaśniają łatwość zakażenia oraz to, że najwięcej przeniesionych infekcji ma miejsce w instytucjach z obecnością dużych skupisk ludzkich, takich jak żłobki, przedszkola, szkoły. Zwłaszcza że ze względu na wiek dzieci często dochodzi tam do zaniedbań higienicznych.
Adenowirus – objawy charakterystyczne dla infekcji
Do infekcji wirusowych najczęściej dochodzi wiosną i jesienią, czasem również wczesnym latem. Przebieg zakażenia zależy od typu wirusa oraz od tego, który układ lub narząd zostaje zainfekowany. W przypadku zakażenia dróg oddechowych objawy najczęściej przypominają grypę – osłabienie, zmęczenie, katar, kaszel, gorączka, czasem powiększenie węzłów chłonnych. Zdecydowanie rzadziej infekcja ma charakter zapalenia oskrzeli czy płuc. W przypadku zakażenia układu pokarmowego najczęściej pojawiają się: biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, brak apetytu, stany podgorączkowe. W przypadku chorób układu moczowego występują zaburzenia dyzuryczne – ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu, czasami może pojawić się krwiomocz. Często mamy do czynienia również z zainfekowaniem oczu, towarzyszącym zakażeniu górnych dróg oddechowych. Zwykle ma postać adenowirusowego zapalenia spojówek. Jego objawy to zaczerwienienie, świąd oczu i nadmierne łzawienie. Objawy infekcji adenowirusowych utrzymują się zwykle kilka do kilkunastu dni. Zdarza się jednak, że adenowirusy powodują ciężkie schorzenia, których przebieg jest o wiele poważniejszy, np. zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Zobacz także
Adenowirusy – leczenie infekcji
W zasadzie nie ma leków, których działanie nastawione byłoby typowo na adenowirusy. Stąd leczenie opiera się głównie na stosowaniu preparatów łagodzących objawy. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych są to preparaty działające przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, syropy na kaszel, krople udrażniające nos. Kiedy infekcja dotyczy układu pokarmowego, ważne jest uzupełnianie płynów i elektrolitów, aby zapobiegać odwodnieniu oraz odpowiednia dieta. Przy infekcjach układu moczowego stosuje się preparaty działające przeciwbólowo i odkażająco. Jeżeli stan zapalny dotyczy oczu, stosowane są głównie krople łagodzące, ewentualnie z zawartością sterydów.
Najnowsze w naszym serwisie

06.02.2023
Skala ASA w kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Na co zwrócą uwagę anestezjolodzy?

06.02.2023
Czym jest osobowość psychopatyczna, jakie są jej objawy i przyczyny oraz jak ją leczyć?

05.02.2023
Nerwica lękowa – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

05.02.2023
Bieg po zdrowie. Rodzaje biegów, dlaczego warto znaleźć najlepszy dla siebie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023