Przejdź do treści

Zapalenie krtani – leczenie u dzieci i dorosłych. Domowe sposoby kuracji

Matka podaje leki synowi choremu na zapalenie krtani
Fot. Юрий Красильников / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
10 rzeczy, które możesz zrobić, aby łatwiej osiągnąć orgazm
Orgazm? Proszę bardzo! Poznaj 10 sposobów, aby łatwiej go osiągnąć
zakochana para
„Nieszczerość tylko pozornie oszczędza komuś przykrości. W rzeczywistości dostarcza jej w nadmiarze, ale z opóźnionym zapłonem”. O szczerości w relacjach rozmawiamy z psycholog Katarzyną Łapińską
Desery
Szefowie kuchni kontra rak piersi. Pink Pudding Challenge promuje zdrowe jedzenie i zapobiega nowotworom
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie
„Cała prawda o programie SZMATA 4+” – obrzydliwy mem, który uderza we wszystkie matki

Leczenie zapalenia krtani u dorosłych i dzieci polega na eliminacji czynnika wywołującego stan zapalny oraz łagodzeniu dolegliwości, takich jak kaszel, chrypka, drapanie w gardle czy nieżyt nosa. W przypadku schorzenia, jakim jest zapalenie krtani, leczenie domowymi sposobami może nie być wystarczające. Aby wiedzieć, jak powinno przebiegać leczenie zapalenia krtani, należy poznać jego przyczynę.

Zapalenie krtani dzieli się na ostre i przewlekłe, w zależności od czasu trwania choroby. Leczenie zapalenia krtani o charakterze ostrym ma na celu złagodzenie objawów, zwykle wywołanych działaniem wirusów. Inaczej przebiega leczenie, gdy diagnozuje się refluksowe zapalenie krtani– postępowanie terapeutyczne polega wtedy na zwalczaniu choroby pierwotnej, czyli refluksu żołądka.

Zapalenie krtani – objawy, leczenie

Ostre zapalenie krtani ma najczęściej podłoże wirusowe, rzadziej bakteryjne. Do innych przyczyn zalicza się nadużywanie głosu oraz nadmierną ekspozycję na czynniki drażniące (dym papierosowy, niektóre leki). U dzieci dominuje ostre podgłośniowe zapalenie krtani, wywołane wirusami paragrypy, grypy lub adenowirusami. Ostre zapalenie krtani trwa zwykle do 3 tygodni i objawia się dyskomfortem podczas mówienia lub połykania, chrypką, kaszlem, gorączką, osłabieniem oraz złym samopoczuciem. Niekiedy pojawia się świst krtaniowy. U dzieci charakterystycznym objawem jest szczekający kaszel. Leczenie zapalenia krtani polega na wyeliminowaniu czynnika wywołującego objawy oraz łagodzeniu występujących dolegliwości.

kaszel

Ostre zapalenie krtani – leczenie

W przypadku bakteryjnego zapalenia krtani wskazane jest podjęcie doustnej antybiotykoterapii. Inny jest schemat postępowania, gdy diagnozuje się wirusowe zapalenie krtani. Leczenie wtedy jest zwykle objawowe, ma na celu oszczędzanie głosu, nawilżanie powietrza oraz wyeliminowanie czynników drażniących, zwłaszcza dymu tytoniowego. W razie potrzeby podaje się doustnie niesteroidowe leki przeciwzapalne, ewentualnie w razie obrzęku fałdów głosowych glikokortykosteroidy. Popularne są również tabletki do ssania z substancją leczniczą o działaniu odkażającym (np. chlorheksydyną) oraz witaminą C. Ostre zapalenie krtani często współwystępuje z zalegającą wydzieliną w drogach oddechowych, stąd podstawą leczenia ostrego zapalenia krtani są również leki mukolityczne, czyli rozrzedzające (upłynniające) wydzielinę.

Zapalenie krtani u dziecka – leczenie

Leczenie zapalenia krtani u dzieci przebiega analogicznie jak w przypadku osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować u osób niepełnoletnich. W przypadku infekcji krtani u młodszych pacjentów, takiego jak zapalenie krtani u dziecka, leczenie środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych ma ograniczone zastosowanie. Co można więc podać na zapalenie krtani? Domowe sposoby leczenia zapalenia krtani powinny być podstawowym elementem postępowania terapeutycznego. W razie nasilonych objawów lekarz może przepisać wziewny steryd, np. budezonid, który wykazuje działanie przeciwzapalne, zmniejsza obrzęk i podrażnienie dróg oddechowych. Budezonid, w zawiesinie do nebulizacji, wskazany jest u niemowląt już od 6 miesiąca życia i starszych dzieci w ostrym zapaleniu krtani.

Zobacz także

Zapalenie krtani – leczenie domowe

W jednostce chorobowej, jaką jest zapalenie krtani, leczenie trwa zwykle około 2 tygodni. Zaleca się wtedy przyjmować dużą ilość ciepłych płynów, unikać używek i oszczędzać głos. Należy nawilżać powietrze przy pomocy specjalnego nawilżacza lub mokrego ręcznika, umieszczonego na kaloryferze. Domowe sposoby leczenia zapalenia krtani obejmują także stosowanie inhalacji, zarówno z dodatkiem soli fizjologicznej, jak i olejków eterycznych, np. z szałwii. Co jeszcze nazapalenie krtani? Leczenie domowe może polegać na piciu syropów, własnej roboty, np. soku z cebuli, który działa kojąco, powleka śluzówkę i łagodzi podrażnienia. Dodatkowo lub zamiennie, warto sięgnąć po syrop prawoślazowy lub z babki lancetowatej. Świetnie sprawdzi się też napar z szałwii, który ma właściwości ochronne i kojące na gardło i struny głosowe. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę C i antyoksydanty (np. świeże owoce cytrusowe). Przeciwwskazane są w tym okresie środki drażniące śluzówkę, poza papierosami, należy wyeliminować alkohol i kawę. Jeśli dolegliwości związane z zapaleniem krtani, pomimo leczenia, nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem. Domowe leczenie zapalenia krtani trzeba wtedy wspomóc środkami farmakologicznymi.

Przewlekłe zapalenie krtani – leczenie

Przewlekłe zapalenie fałdów głosowych i otaczających tkanek, trwające zwykle powyżej 3. tygodni, zwykle jest następstwem ostrego zapalenia krtani lub refluksu żołądkowo-przełykowego. W przypadku schorzenia, jakim jest refluksowe zapalenie krtani, leczenie polega na stosowaniu środków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego w żołądku lub neutralizujących kwas solny. Przewlekłe zapalenie krtani to poważna dolegliwość, której nie należy bagatelizować. Długotrwały stan zapalny może być źródłem powikłań, do najczęstszych należą nadżerki i zwężenie przełyku, owrzodzenia i krwawienia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Tabletki na drewnianej dużej łyżce

Neuroleptyki – wskazania, rodzaje oraz działanie leków przeciwpsychotycznych. Jakie zaburzenia się nimi leczy?

Olulista wykonuje pacjentce badanie okulistyczne

Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie schorzenia?

Lekarz pokazuje mężczyźnie zdjęcie rentgenowskie kręgoslupa

Zwyrodnienie kręgosłupa – obraz choroby, przyczyny i leczenie. Jakimi ćwiczeniami można spowolnić rozwój choroby?

Wykrzywione dłonie starszej kobiety

Jak wygląda choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoartroza wielostawowa, gonartroza, koksartroza i inne

Kobieta w szarej bluzce leży na łóżku z termoforem

Jaka jest przyczyna tworzenia się skrzepów podczas okresu i o czym to świadczy? Czy okres ze skrzepami jest groźny?

Kobieta stoi przed lustrem i trzyma się jedną ręką za skroń, a drugą pod okiem

Neuropatia obwodowa – jakie są jej przyczyny i objawy? Leczenie obwodowych bólów neuropatycznych

Lekarka oglądająca zdjęcie roentgenowskie płuc.

Co to jest niedodma płuc? Objawy, diagnostyka obrazowa, leczenie. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia

oko kobiety wpisane w różne algorytmy

Irydologia, czyli czytanie zdrowia z oczu. Na czym polega ta metoda i gdzie wykonać takie badanie?

Kobieta cierpiąca na otosklerozę podczas badania laryngologicznego.

Otoskleroza – leczenie operacyjne i zachowawcze, objawy choroby

Kobieta odczuwająca szum w głowie trzyma się za skronie.

Co oznacza ciągły szum w głowie? Przyczyny i postępowanie lecznicze

Dwóch lekarzy za pomocą przyrządów chirurgicznych wykonuje operację

Osteotomia – w czym kryje się sekret zabiegu chirurgicznego? Jakie są wskazania do rekonstrukcji kości i stawów?

Lekaż badający dłoń pokrytą brodawkami płaskimi.

Czym są brodawki płaskie? Jakie są przyczyny powstawania oraz jakie są sposoby ich leczenia?