Przejdź do treści

Zapalenie krtani – leczenie u dzieci i dorosłych. Domowe sposoby kuracji

Matka podaje leki synowi choremu na zapalenie krtani
Fot. Юрий Красильников / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kolory migreny. Jakie światło zmniejsza ból głowy?
Zimnem czy ciepłem – jak pokonać częste dolegliwości?
Chcesz obniżyć poziom złego cholesterolu? Pokochaj białe owoce i warzywa!
kot w kuchni
10 rzeczy, których lepiej pozbyć się z kuchni
Zerwij z „Czy zasługuję?” i ciesz się życiem. Jesteś tego warta!

Leczenie zapalenia krtani u dorosłych i dzieci polega na eliminacji czynnika wywołującego stan zapalny oraz łagodzeniu dolegliwości, takich jak kaszel, chrypka, drapanie w gardle czy nieżyt nosa. W przypadku schorzenia, jakim jest zapalenie krtani, leczenie domowymi sposobami może nie być wystarczające. Aby wiedzieć, jak powinno przebiegać leczenie zapalenia krtani, należy poznać jego przyczynę.

Zapalenie krtani dzieli się na ostre i przewlekłe, w zależności od czasu trwania choroby. Leczenie zapalenia krtani o charakterze ostrym ma na celu złagodzenie objawów, zwykle wywołanych działaniem wirusów. Inaczej przebiega leczenie, gdy diagnozuje się refluksowe zapalenie krtani– postępowanie terapeutyczne polega wtedy na zwalczaniu choroby pierwotnej, czyli refluksu żołądka.

Zapalenie krtani – objawy, leczenie

Ostre zapalenie krtani ma najczęściej podłoże wirusowe, rzadziej bakteryjne. Do innych przyczyn zalicza się nadużywanie głosu oraz nadmierną ekspozycję na czynniki drażniące (dym papierosowy, niektóre leki). U dzieci dominuje ostre podgłośniowe zapalenie krtani, wywołane wirusami paragrypy, grypy lub adenowirusami. Ostre zapalenie krtani trwa zwykle do 3 tygodni i objawia się dyskomfortem podczas mówienia lub połykania, chrypką, kaszlem, gorączką, osłabieniem oraz złym samopoczuciem. Niekiedy pojawia się świst krtaniowy. U dzieci charakterystycznym objawem jest szczekający kaszel. Leczenie zapalenia krtani polega na wyeliminowaniu czynnika wywołującego objawy oraz łagodzeniu występujących dolegliwości.

kaszel

Ostre zapalenie krtani – leczenie

W przypadku bakteryjnego zapalenia krtani wskazane jest podjęcie doustnej antybiotykoterapii. Inny jest schemat postępowania, gdy diagnozuje się wirusowe zapalenie krtani. Leczenie wtedy jest zwykle objawowe, ma na celu oszczędzanie głosu, nawilżanie powietrza oraz wyeliminowanie czynników drażniących, zwłaszcza dymu tytoniowego. W razie potrzeby podaje się doustnie niesteroidowe leki przeciwzapalne, ewentualnie w razie obrzęku fałdów głosowych glikokortykosteroidy. Popularne są również tabletki do ssania z substancją leczniczą o działaniu odkażającym (np. chlorheksydyną) oraz witaminą C. Ostre zapalenie krtani często współwystępuje z zalegającą wydzieliną w drogach oddechowych, stąd podstawą leczenia ostrego zapalenia krtani są również leki mukolityczne, czyli rozrzedzające (upłynniające) wydzielinę.

Zapalenie krtani u dziecka – leczenie

Leczenie zapalenia krtani u dzieci przebiega analogicznie jak w przypadku osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie leki można bezpiecznie stosować u osób niepełnoletnich. W przypadku infekcji krtani u młodszych pacjentów, takiego jak zapalenie krtani u dziecka, leczenie środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych ma ograniczone zastosowanie. Co można więc podać na zapalenie krtani? Domowe sposoby leczenia zapalenia krtani powinny być podstawowym elementem postępowania terapeutycznego. W razie nasilonych objawów lekarz może przepisać wziewny steryd, np. budezonid, który wykazuje działanie przeciwzapalne, zmniejsza obrzęk i podrażnienie dróg oddechowych. Budezonid, w zawiesinie do nebulizacji, wskazany jest u niemowląt już od 6 miesiąca życia i starszych dzieci w ostrym zapaleniu krtani.

Zobacz także

Zapalenie krtani – leczenie domowe

W jednostce chorobowej, jaką jest zapalenie krtani, leczenie trwa zwykle około 2 tygodni. Zaleca się wtedy przyjmować dużą ilość ciepłych płynów, unikać używek i oszczędzać głos. Należy nawilżać powietrze przy pomocy specjalnego nawilżacza lub mokrego ręcznika, umieszczonego na kaloryferze. Domowe sposoby leczenia zapalenia krtani obejmują także stosowanie inhalacji, zarówno z dodatkiem soli fizjologicznej, jak i olejków eterycznych, np. z szałwii. Co jeszcze nazapalenie krtani? Leczenie domowe może polegać na piciu syropów, własnej roboty, np. soku z cebuli, który działa kojąco, powleka śluzówkę i łagodzi podrażnienia. Dodatkowo lub zamiennie, warto sięgnąć po syrop prawoślazowy lub z babki lancetowatej. Świetnie sprawdzi się też napar z szałwii, który ma właściwości ochronne i kojące na gardło i struny głosowe. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę C i antyoksydanty (np. świeże owoce cytrusowe). Przeciwwskazane są w tym okresie środki drażniące śluzówkę, poza papierosami, należy wyeliminować alkohol i kawę. Jeśli dolegliwości związane z zapaleniem krtani, pomimo leczenia, nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem. Domowe leczenie zapalenia krtani trzeba wtedy wspomóc środkami farmakologicznymi.

Przewlekłe zapalenie krtani – leczenie

Przewlekłe zapalenie fałdów głosowych i otaczających tkanek, trwające zwykle powyżej 3. tygodni, zwykle jest następstwem ostrego zapalenia krtani lub refluksu żołądkowo-przełykowego. W przypadku schorzenia, jakim jest refluksowe zapalenie krtani, leczenie polega na stosowaniu środków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego w żołądku lub neutralizujących kwas solny. Przewlekłe zapalenie krtani to poważna dolegliwość, której nie należy bagatelizować. Długotrwały stan zapalny może być źródłem powikłań, do najczęstszych należą nadżerki i zwężenie przełyku, owrzodzenia i krwawienia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

„Hormony działają na podstawie tego, co jemy. Jeśli nie jemy zgodnie ze swoim metabolicznym IQ, brak nam energii, koncentracji i mamy kłopoty z układem pokarmowym” – mówi dietetyczka Agnieszka Pająk

„Zdarzyło mi się już dyskutować z 14-latką o tym, czy seks analny jest wystarczającym zabezpieczeniem przed ciążą” – mówi Milena Maria Sęp, lekarz rezydent ginekologii i położnictwa

„W Chinach medycyna chińska przygotowuje przyszłych rodziców już rok przed planowaną ciążą. Dzięki temu depresja poporodowa nie zdarza się tam często” – mówi Aneta Rosłon, terapeutka medycyny chińskiej

Zainteresują cię również:

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

pexels.com

Groźne interakcje leków z jedzeniem. Znasz je?

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

Dlaczego nie warto się przejadać? I nie chodzi o kilogramy!

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Nie możesz sobie poradzić z nieświeżym oddechem? Poznaj możliwe przyczyny tej dolegliwości

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o inhalacji

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

Zgaga – jak jej uniknąć? Poznaj kilka sposobów

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce