Zespół Sudecka, czyli kompleksowy zespół bólu regionalnego
Zespół Sudecka, czyli kompleksowy zespół bólu regionalnego, to szerokie pojęcie, pod którym kryje się długotrwały ból oraz nieprzemijające stany zapalne, pojawiające się po urazie kończyny górnej albo dolnej. Może przyjąć postać przewlekłą albo ostrą. Jak wygląda leczenie zespołu Sudecka? Na jakie objawy należy zwrócić uwagę? Czy to uleczalne?
Zespół Sudecka boli, ale nie tylko
Kompleksowy zespół bólu regionalnego może się objawiać na różny sposób, każdy przypadek wygląda nieco inaczej. Chory obserwuje u siebie m.in.:
- pojawianie się spontanicznego bólu, bez wyraźnej przyczyny – ma on postać pieczenia, mrowienia albo ściskania. Może rozprzestrzeniać się na większe partie ciała lub z czasem zaniknąć. Niekiedy dochodzi także do tzw. bólu lustrzanego, kiedy dolegliwość pojawia się w drugiej kończynie, w tym samym miejscu,
- atrofia mięśni,
- sztywność stawów,
- przedłużający się ból, który został sprowokowany – po uderzeniu, oparzeniu czy ściśnięciu ból nie mija, tylko utrzymuje się lub jest nienaturalnie uciążliwy,
- wrażliwość na dotyk, zmiany temperatur,
- ograniczone możliwości poruszania kończyną dotkniętą patologią,
- zmiany temperatury lub koloru skóry, obrzęk – jest to wywołane nieprawidłowym przepływem krwi w miejscu urazu.
Czy zespół Sudecka się leczy?
Czy zespół Sudecka jest uleczalny? Tak, ale kluczowe jest szybkie wdrożenie odpowiednich działań. W przeciwnym razie może dojść do całkowitego zaniku mięśni w dotkniętej patologią kończyny albo do przykurczy, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i prowadzą do niepełnosprawności. Terapia zespołu Sudecka obejmuje:
- fizjoterapię i terapię zajęciową,
- farmakoterapię,
- terapię psychospołeczną i behawioralną,
- alternatywne metody leczenia bólu,
- zmianę stylu życia.
Jeżeli to możliwe, skontaktuj się z lekarzem specjalizującym się w leczeniu kompleksowego zespołu bólu regionalnego. Dzięki temu zyskasz pewność, że znalazłaś się pod najlepszą możliwą opieką. Taki specjalista będzie mógł potraktować twój problem kompleksowo, postawi szybką diagnozę i od razu wdroży działania, które pozwolą ci wrócić do pełnej sprawności.
Ćwiczenia i rehabilitacja w zespole Sudecka to klucz
Główną terapią w leczeniu zespołu Sudecka jest rehabilitacja, dzięki której poprawia się przepływ krwi w chorej kończynie – bezpośrednią przyczynę występowania patologii. Wtedy zwiększa się jej siła i elastyczność, poprawia się napięcie mięśniowe, a ręka lub noga może znowu spełniać swoje podstawowe funkcje. Twój terapeuta nauczy cię, jak żyć z tą patologią, aby było coraz lepiej. Poza tym zastosuje:
- stopniowane obrazy motoryczne – to zestaw zabiegów zmniejszających ból i poprawiających mobilność kończyny. To ważne, ponieważ w twoim mózgu znajduje się swego rodzaju mapa ciała. Choć brzmi to dość fantastycznie, mózg zapamiętuje ruch, dlatego, jeżeli nie będziesz pracować nad chorą kończyną, obraz zostanie zaktualizowany, a nieużywana ręka czy noga po prostu zniknie,
- terapię lustrzaną – to ćwiczenie jest elementem obrazów motorycznych i pozwala oszukać mózg. Polega na wykonywaniu ćwiczeń przed lustrem zdrową kończyną, dzięki czemu sprawia to wrażenie, jakby to chora odpowiadała za całą pracę,
- leczenie bólu – w rehabilitacji stosuje się tutaj odczulanie, które ma na celu zminimalizowanie dolegliwości bólowych i nadwrażliwości. Chorą kończynę dotyka się materiałami o różnej strukturze oraz ciężkości, niektóre są ciepłe, inne zimne. To stymuluje nerwy do pracy.
Bibliografia:
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/complex-regional-pain-syndrome-crps [dostęp 09.07.2023].
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/crps-complex-regional-pain-syndrome/symptoms-causes/syc-20371151 [dostęp 09.07.2023].
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12085-complex-regional-pain-syndrome-crps [dostęp 09.07.2023].
- https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/complex-regional-pain-syndrome [dostęp 09.07.2023].
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
się ten artykuł?