Przejdź do treści

Coraz więcej osób z chorobami wenerycznymi. Takich liczb nie było od lat

Mężczyzna i kobieta w łóżku
Coraz więcej osób z chorobami wenerycznymi. „Chociaż w 2020 roku wydawało się, że świat stoi w miejscu, to nie dotyczyło to chorób przenoszonych drogą płciową"/ Pexels, fot. Anna Tarazevich
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Choroby przenoszone drogą płciową nie czekają cierpliwie na zakończenie pandemii, my też nie możemy” – zaznaczają naukowcy z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. I podkreślają, że odnotowano największe od lat liczby przypadków chorób wenerycznych. 

Coraz więcej osób z chorobami wenerycznymi

Z danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom dotyczących chorób wenerycznych wynika, że w 2020 roku drastycznie wzrosła liczba osób z chorobami wenerycznymi.

„Chociaż w 2020 roku zdarzały się chwile, kiedy wydawało się, że świat stoi w miejscu, to nie dotyczyło to chorób przenoszonych drogą płciową” – mówi dr Jonathan Mermin, dyrektor Narodowego Centrum CDC ds. HIV, wirusowego zapalenia wątroby, chorób przenoszonych drogą płciową i zapobiegania gruźlicy.

Według raportu, przypadki występowania rzeżączki wzrosły o 10 proc., kiły – o 7 proc. Ponadto odnotowano o wiele więcej przypadków występowania kiły u noworodków. Kiłę wrodzoną potwierdzono w 2020 roku u 2148 dzieci, co oznacza 15-proc. wzrost od 2019 roku i 235-proc. od 2016 roku. To największe liczby notowane od lat.

„Częstość występowania kiły wzrosła o 24 proc. wśród kobiet w wieku rozrodczym od 2019 do 2020 roku, co spowodowało wzrost liczby przypadków kiły wrodzonej” – zaznaczają naukowcy.

kobieta na wakacjach

Pandemia nie wpłynęła na spadek chorób przenoszonych drogą płciową

To jednak niejedyne choroby weneryczne, z którymi coraz częściej borykają się ludzie w ostatnich latach. Specjaliści podkreślają, że choć w w latach 2019-2020 liczba przypadków zachorowań na chlamydię spadła o 13 proc., to trzeba do danych podchodzić z rezerwą. Prawdopodobnie odnotowany spadek jest jedynie efektem pandemii i ograniczenia dostępu do opieki zdrowotnej. Dodatkowo pacjenci diagnozują się i leczą prywatnie. W rzeczywistości liczba ta może być więc większa niż w poprzednich latach.

„Większość osób z chlamydiozą zwykle nie ma żadnych oznak ani objawów, a większość przypadków jest identyfikowana podczas rutynowych wizyt profilaktycznych. (…) Dlatego prawdopodobnie chlamydioza była nieproporcjonalnie dotknięta zmniejszoną liczbą badań przesiewowych podczas pandemii, co doprowadziło do niezdiagnozowanych infekcji” – twierdzą naukowcy.

Jak podają eksperci w raporcie CDC, ponad połowa chorych, u których zdiagnozowano chorobę weneryczną w 2020 roku, to osoby w wieku od 15 do 24 lat.

„Podczas gdy dane z 2020 r. pokazują, że choroby przenoszone drogą płciową wzrosły wśród wielu grup, niektóre grupy mniejszości rasowych i etnicznych, geje i biseksualni mężczyźni oraz młodzież naszego narodu nadal ponoszą główny ciężar epidemii” – powiedział dr Leandro Mena, dyrektor Wydziału Zapobiegania STD CDC.

Naukowcy wyjaśniają, że grupy te w szczególności narażone są na dyskryminację i stygmatyzację. To znacząco wpływa na ograniczenie diagnostyki i leczenia oraz nie pozwala na ustalenie dokładnej liczby chorych. I dodają, że świadomość dotycząca chorób wenerycznych wśród młodych ludzi wciąż nie jest na wystarczającym poziomie, co również ma wpływ na rosnącą liczbę przypadków chorób przenoszonych drogą płciową.

„Choroby przenoszone drogą płciową nie czekają cierpliwie na zakończenie pandemii, my też nie możemy” – napisała agencja w raporcie.

 

Źródło: US Centers for Disease Control and Prevention, cdc.gov.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Agnieszka Hyży choruje na ospę wietrzną - na zdjęciu pozuje w złotej, cekinowej sukience.

Agnieszka Hyży zaraziła się od dzieci chorobą zakaźną. „Zawodowo, prywatnie zmiany o 180 stopni. Do odwołania”

Nietoperz

Niepokojące doniesienia o śmiertelnym wirusie Nipah. „Nikt nie jest bezpieczny. Wybuch choroby szybko dotrze do dowolnego miejsca na świecie”

„Byłam spokojna, wiedziałam, że urodzę zdrowe dzieci” – mówi Magdalena Glewicz, mama z HIV

W Holandii z powodu odry zmarło dziecko. Z powodu pandemii szczepionki przeciw odrze nie otrzymało 40 mln dzieci na całym świecie

Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

Dwie kobiety w laboratorium

Wykryto ognisko zakażeń śmiercionośnym wirusem. WHO zwołało pilne posiedzenie

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Przeziębiona kobieta siedzi pod kocem

Apogeum zachorowań na grypę. Jeden objaw jest charakterystyczny dla obecnych zakażeń

Lekarka w szpitalu

Czeka nas nowa epidemia. Naukowcy ostrzegają przed groźną bakterią

kobieta w sypialni

7 rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć o seksie oralnym

Szkarlatyna w Wielkiej Brytanii. Rodzice się boją, władze uspokajają

Dr Bartosz Szetela /fot. archiwum prywatne

Dr Bartosz Szetela: Oficjalne statystyki – tysiąc zdiagnozowanych kił, tysiąc zdiagnozowanych rzeżączek – należałoby pomnożyć razy 10 bądź 20

Eksperymentalna szczepionka przeciw HIV wywołuje odpowiedź immunologiczną we wczesnych badaniach klinicznych. „To ważny krok naprzód”

Idzie zima. Powinnyśmy zapuścić włosy łonowe? Odpowiada Aga Szuścik, edukatorka ginekologiczna

Idzie zima. Powinnyśmy zapuścić włosy łonowe? Odpowiada Aga Szuścik, edukatorka ginekologiczna

Podkowa, szparka, bułeczka czy motylek – każda z nas ma inną. Jak zbudowana jest wagina?

Dziennikarka myślała, że przechodzi atak paniki, w rzeczywistości miała sepsę. Teraz ostrzega inne osoby, żeby nie bagatelizowały objawów

Dziennikarka myślała, że przechodzi atak paniki, w rzeczywistości miała sepsę. Teraz ostrzega inne osoby

„Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna

Kobieta kaszle w łokieć

Rośnie liczba przypadków groźnej choroby zakaźnej. W Polsce odnotowano niemal 60-proc. wzrost

Strzykawki i fiolki do badania IGG przy boreliozie

Borelioza IgG – wyjaśniamy, jak interpretować wyniki badania

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie / pexels

Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie

Nie ma leku i szczepionek na małpią ospę

W szpitalach nie ma leku dla chorych na małpią ospę, brakuje też szczepionek dla lekarzy. Rzecznik Praw Lekarza apeluje do ministra

WHO ogłosiło epidemię cholery w Syrii. Zakażonych jest już niemal 1000 osób, 8 nie żyje

WHO ogłosiło epidemię cholery w Syrii. Zakażonych jest już niemal 1000 osób, 8 nie żyje

Szczepionka

Wirus polio wykryty w kolejnych próbkach ścieków. „Na każdy zaobserwowany przypadek paraliżu mogą przypadać setki innych zarażonych osób”