Przejdź do treści

Objawy kiły – jak rozpoznać zakażenie?

bakterie kily w 3D
Fot. Christoph Burgstedt / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta na treningu z hantelkami
Boisz się, że trening siłowy jest niebezpieczny i może spowodować utratę okresu? Co na to specjalista? Hz kontra mity #14 Trening siłowy
Janusz Kozioł nie żyje. Jego głos zna każdy Polak
Wstążka symbolizująca hiv na dłoniach
Oto lista największych zagrożeń dla naszego zdrowia i życia. Myślisz, że ciebie nie dotyczy?
kobieta siedzi w metrze obok siedzenia w kształcie mężczyzny z widocznym penisem
Penis na siedzeniu w wagonie metra. Niech mężczyźni poczują to, czego doświadczają molestowane kobiety
Na pewno znasz jego głos. Lektor Janusz Kozioł potrzebuje pomocy. „Trwa walka o każdy oddech”

Pierwsze objawy kiły pojawiają się do kilku tygodni od zakażenia. Dotyczą one przede wszystkim skóry i błon śluzowych narządów płciowych. Jednak stale namnażająca się bakteria może zaatakować narządy wewnętrzne lub układ nerwowy. Z tego względu ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska
lekarz

Do zakażenia kiłą dochodzi głównie w wyniku pochwowego, analnego lub oralnego stosunku seksualnego z osobą, która jest jej nosicielem. Chorobę wywołuje bakteria – krętek blady, która wnika do organizmu przez błony śluzowe narządów płciowych lub jamy ustnej. Objawy kiły mogą przybierać różną postać, dlatego bardzo często pierwsze sygnały świadczące o zakażeniu są przez osobę chorą bagatelizowane lub ignorowane. Nieleczona kiła prowadzi do wielu groźnych dla zdrowia powikłań.

Co to jest kiła – pierwsze objawy i leczenie

Kiła (inaczej syfilis) jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą płciową. Wywołuje ją krętek blady – bakteria, która ma zdolność do szybkiego namnażania się. Do organizmu wnika przez błony śluzowe, a następnie wraz z krwią i limfą rozprzestrzenia się do wszystkich narządów wewnętrznych. Do zakażenia może dojść także przez łożysko lub podczas pocałunku, jeżeli u osoby chorej objawy kiły występują na ustach i w gardle. W zależności od etapu choroby dzieli się ją na wczesną (do 2 lat od zakażenia) oraz późną (po 2 latach od zakażenia).

Pierwsze objawy kiły pojawiają się między 9 a 90 dniem od zakażenia. Najczęściej następuje to około 3 tygodnie po stosunku seksualnym z osobą chorą. Mają postać owrzodzeń, które znikają samoistnie po około 4 tygodniach. Często są bagatelizowane lub mylone z innym schorzeniem, dlatego osoba chora nie zgłasza się do lekarza. U mężczyzn zmiany pojawiają się najpierw na żołędzi prącia lub w okolicy odbytu, natomiast u kobiet na wargach sromowych, szyjce macicy, języku lub gardle.

Leczenie kiły zależy od jej stadium i nasilenia objawów. Polega na stosowaniu antybiotyków (penicylina, erytromycyna, azytromycyna, doksycyklina). W Polsce, niezależnie od tego, czy osoba chora posiada ubezpieczenie zdrowotne, terapia jest bezpłatna. Całkowite wyleczenie jest możliwe, jednak zmiany wywołane w narządach wewnętrznych przez krętka bladego nie ulegają cofnięciu.

Objawy skórne kiły

Pierwotnym objawem kiły jest zmiana skórna – bezbolesna grudka, która ulega owrzodzeniu (wrzód Huntera). Wyglądem przypomina opryszczkę, dlatego może być z nią mylona. Ustępuje samoistnie po około 4 tygodniach. Zwykle towarzyszą jej powiększone okoliczne węzły chłonne. Następnie (zwykle po kilku tygodniach) pojawia się wysypka na dłoniach, stopach, tułowiu i owłosionej skórze głowy. Początkowo są to bladoczerwone lub różowe plamy, które przekształcają się w grudki, łuski i krostki.

Na twarzy objawy kiły mają postać żywo czerwonych grudek, które ulegają martwicy, przez co przybierają wygląd krost. Zmiany obecne w gardle, na wargach oraz w jamie ustnej – na języku, wewnętrznej stronie policzków i podniebieniu to liczne owrzodzenia.

Na ciele w miejscach, które są stale wilgotne: na sromie, mosznie, odbycie, wewnętrznej stronie ud oraz na skórze pod piersiami grudki powiększają się, co prowadzi do powstania szaro–białych zmian skórnych określanych mianem kłykcin płaskich. Wypełnione są one płynem, który się z nich sączy i jest wysoce zakaźny.

Objawy skórne kiły są poprzedzone lub przebiegają wraz z ogólnymi dolegliwościami: powiększeniem węzłów chłonnych, złym samopoczuciem, brakiem apetytu, utratą masy ciała, bólem gardła, gorączką, bólem głowy lub zapaleniem opon mózgowo–rdzeniowych.

Zobacz także

Objawy kiły układu nerwowego

Kiła układu nerwowego jest następstwem niepodjęcia leczenia choroby w jej wcześniejszym stadium. Może przebiegać bezobjawowo (świadczą o niej jedynie zmiany w płynie mózgowo–rdzeniowym) lub wywoływać różnego rodzaju dolegliwości, związane z zajęciem mózgu lub rdzenia kręgowego.

Pierwsze objawy kiły układu nerwowego to zwykle częste bóle głowy, wymioty, nudności, sztywność karku, drgawki, zaburzenia snu, problemy ze słuchem, osłabienie odruchów, trudności w koncentracji lub porażenia nerwów czaszkowych. Jeżeli uszkodzenia mózgu są rozległe, pojawiają się także:

  • zmiany osobowości,
  • zaburzenia nastroju i emocji,
  • zaburzenia mowy,
  • upośledzenie intelektu,
  • zaburzenia w funkcjonowaniu pamięci krótkotrwałej,
  • brak orientacji,
  • zaburzenia koordynacji ruchowej (niezborność ruchów),
  • zmniejszenie napięcia mięśniowego,
  • omamy lub urojenia.

Charakterystyczne dla kiły układu nerwowego jest zapalenie naczyń mózgowych, które prowadzi do udaru tętnicy środkowej mózgu u młodych osób. Po kilkunastu latach trwania choroby może pojawić się tzw. wiąd rdzenia kręgowego, czyli degeneracja jego tkanki, co prowadzi do zaburzeń czucia, problemów z poruszaniem się oraz silnego i napadowego bólu. Objawy kiły układu nerwowego przypominają zespół otępienny i początkowo są z nim mylone.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Produkty zawierające witaminę E

Witamina E – naturalny sposób na zachowanie młodości. W jakich produktach się znajduje?

mózg 3D

Tętniak mózgu – czym jest, jak się objawia, diagnozuje i leczy?

kobieta podczas zabiegu body wrappingu

Body wrapping – prosty sposób na jędrną skórę

lekarka badająca nos kobiety

Infekcja, alergia czy nadwrażliwość błony śluzowej? Wykonaj wymaz i dowiedz się, co jest przyczyną kataru

kobieta ze zmarszczkami

Zmarszczki – jak powstają i jakie są ich rodzaje? Czy można z nimi skutecznie walczyć?

kobieta ze zmianami skórnymi twarzy

Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Zasady profilaktyki

kobieta z czerwonymi oczami

Czerwone oczy – czego mogą być objawem? Domowe sposoby na ich leczenie

kobieta w ciąży w trakcie badań

Czym są i kiedy wykonuje się badania prenatalne? Jakie schorzenia wykrywają?

kobieta podczas zabiegu fizjoterapeutycznego

Co to jest fizjoterapia? Po co się na nią chodzi? Cele, rodzaje i działy fizjoterapii

kobieta leżąca w trakcie rehabilitacji

Czym jest i na czym polega metoda Vojty? W jaki sposób wspiera diagnostykę i rehabilitację?

dziewczynka jedząca posiłek

Brak apetytu u dzieci i dorosłych – czy jest się czego bać?

lekarz badający węzły chłonne

Poznaj funkcję i choroby węzłów chłonnych