Przejdź do treści

Objawy kiły – jak rozpoznać zakażenie?

bakterie kily w 3D
Fot. Christoph Burgstedt / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Joga na dobranoc
Joga na dobranoc. Wypróbuj, zanim pójdziesz spać!
Koniec zakochania: teraz pustka i rozstanie czy dojrzała miłość?
przeziębiona kobieta
8 rzeczy, które pogarszają objawy przeziębienia. Wyeliminuj, by nie chorować dłużej
Ty i telefon to nieodłączny duet? Zobacz 5 dolegliwości, które może wywołać smartfon
Azjatyckie smaki na talerzu. Przepis na bibimbap – ryż po koreańsku

Pierwsze objawy kiły pojawiają się do kilku tygodni od zakażenia. Dotyczą one przede wszystkim skóry i błon śluzowych narządów płciowych. Jednak stale namnażająca się bakteria może zaatakować narządy wewnętrzne lub układ nerwowy. Z tego względu ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska
lekarz

Do zakażenia kiłą dochodzi głównie w wyniku pochwowego, analnego lub oralnego stosunku seksualnego z osobą, która jest jej nosicielem. Chorobę wywołuje bakteria – krętek blady, która wnika do organizmu przez błony śluzowe narządów płciowych lub jamy ustnej. Objawy kiły mogą przybierać różną postać, dlatego bardzo często pierwsze sygnały świadczące o zakażeniu są przez osobę chorą bagatelizowane lub ignorowane. Nieleczona kiła prowadzi do wielu groźnych dla zdrowia powikłań.

Co to jest kiła – pierwsze objawy i leczenie

Kiła (inaczej syfilis) jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą płciową. Wywołuje ją krętek blady – bakteria, która ma zdolność do szybkiego namnażania się. Do organizmu wnika przez błony śluzowe, a następnie wraz z krwią i limfą rozprzestrzenia się do wszystkich narządów wewnętrznych. Do zakażenia może dojść także przez łożysko lub podczas pocałunku, jeżeli u osoby chorej objawy kiły występują na ustach i w gardle. W zależności od etapu choroby dzieli się ją na wczesną (do 2 lat od zakażenia) oraz późną (po 2 latach od zakażenia).

Pierwsze objawy kiły pojawiają się między 9 a 90 dniem od zakażenia. Najczęściej następuje to około 3 tygodnie po stosunku seksualnym z osobą chorą. Mają postać owrzodzeń, które znikają samoistnie po około 4 tygodniach. Często są bagatelizowane lub mylone z innym schorzeniem, dlatego osoba chora nie zgłasza się do lekarza. U mężczyzn zmiany pojawiają się najpierw na żołędzi prącia lub w okolicy odbytu, natomiast u kobiet na wargach sromowych, szyjce macicy, języku lub gardle.

Leczenie kiły zależy od jej stadium i nasilenia objawów. Polega na stosowaniu antybiotyków (penicylina, erytromycyna, azytromycyna, doksycyklina). W Polsce, niezależnie od tego, czy osoba chora posiada ubezpieczenie zdrowotne, terapia jest bezpłatna. Całkowite wyleczenie jest możliwe, jednak zmiany wywołane w narządach wewnętrznych przez krętka bladego nie ulegają cofnięciu.

Objawy skórne kiły

Pierwotnym objawem kiły jest zmiana skórna – bezbolesna grudka, która ulega owrzodzeniu (wrzód Huntera). Wyglądem przypomina opryszczkę, dlatego może być z nią mylona. Ustępuje samoistnie po około 4 tygodniach. Zwykle towarzyszą jej powiększone okoliczne węzły chłonne. Następnie (zwykle po kilku tygodniach) pojawia się wysypka na dłoniach, stopach, tułowiu i owłosionej skórze głowy. Początkowo są to bladoczerwone lub różowe plamy, które przekształcają się w grudki, łuski i krostki.

Na twarzy objawy kiły mają postać żywo czerwonych grudek, które ulegają martwicy, przez co przybierają wygląd krost. Zmiany obecne w gardle, na wargach oraz w jamie ustnej – na języku, wewnętrznej stronie policzków i podniebieniu to liczne owrzodzenia.

Na ciele w miejscach, które są stale wilgotne: na sromie, mosznie, odbycie, wewnętrznej stronie ud oraz na skórze pod piersiami grudki powiększają się, co prowadzi do powstania szaro–białych zmian skórnych określanych mianem kłykcin płaskich. Wypełnione są one płynem, który się z nich sączy i jest wysoce zakaźny.

Objawy skórne kiły są poprzedzone lub przebiegają wraz z ogólnymi dolegliwościami: powiększeniem węzłów chłonnych, złym samopoczuciem, brakiem apetytu, utratą masy ciała, bólem gardła, gorączką, bólem głowy lub zapaleniem opon mózgowo–rdzeniowych.

Zobacz także

Objawy kiły układu nerwowego

Kiła układu nerwowego jest następstwem niepodjęcia leczenia choroby w jej wcześniejszym stadium. Może przebiegać bezobjawowo (świadczą o niej jedynie zmiany w płynie mózgowo–rdzeniowym) lub wywoływać różnego rodzaju dolegliwości, związane z zajęciem mózgu lub rdzenia kręgowego.

Pierwsze objawy kiły układu nerwowego to zwykle częste bóle głowy, wymioty, nudności, sztywność karku, drgawki, zaburzenia snu, problemy ze słuchem, osłabienie odruchów, trudności w koncentracji lub porażenia nerwów czaszkowych. Jeżeli uszkodzenia mózgu są rozległe, pojawiają się także:

  • zmiany osobowości,
  • zaburzenia nastroju i emocji,
  • zaburzenia mowy,
  • upośledzenie intelektu,
  • zaburzenia w funkcjonowaniu pamięci krótkotrwałej,
  • brak orientacji,
  • zaburzenia koordynacji ruchowej (niezborność ruchów),
  • zmniejszenie napięcia mięśniowego,
  • omamy lub urojenia.

Charakterystyczne dla kiły układu nerwowego jest zapalenie naczyń mózgowych, które prowadzi do udaru tętnicy środkowej mózgu u młodych osób. Po kilkunastu latach trwania choroby może pojawić się tzw. wiąd rdzenia kręgowego, czyli degeneracja jego tkanki, co prowadzi do zaburzeń czucia, problemów z poruszaniem się oraz silnego i napadowego bólu. Objawy kiły układu nerwowego przypominają zespół otępienny i początkowo są z nim mylone.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Barbara Falenta z książką "Mamy dla Mamy"

„Nie musisz gotować trzydaniowych obiadów, ani chodzić po domu w sukience i w szpilkach”. Barbara Falenta o macierzyństwie z dystansem i książce „Mamy dla Mamy”

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

„Jak to możliwe, że nie mam rąk i nogi, a mam chłopaka i pracę, kiedy ona jest zdrowa i ładna, a tego nie ma” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Aldona Plewińska, modelka inna niż wszystkie

„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy

Zainteresują cię również:

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

badanie ANA - fiolka

ANA – z czym związany jest dodatni wynik przeciwciał przeciwjądrowych?

krwinki w 3D

Fibrynoliza – na czym polega? Jakie jest jej zastosowanie?

Kobieta w ciąży podczas badania krzywej cukrowej.

Krzywa cukrowa i jej znaczenie podczas ciąży

kobieta, którą boli kolano

Sklerotyzacja podchrzęstna jako objaw choroby zwyrodnieniowej stawów

smutne dziecko

Mutyzm wybiórczy i zaburzenia lękowe u dzieci – objawy, leczenie

kobieta mająca problemy z pęcherzem

Czym jest nykturia? W jakich chorobach występuje? Czy da się ją wyleczyć?

nerki w 3D

Mocznica – co to jest? Kiedy może dojść do mocznicy?

bolący nadgarstek

Choroba i rak Pageta – różnice, objawy, leczenie

sprzęt do lewatywy

Czym jest lewatywa? Jak wykonać ją samodzielnie w domu?

Kobieta podczas pobierania krwi.

Jonogram – co to za badanie? Normy i interpretacja wyników

kobieta z bólem pleców

Czym jest termolezja? Wskazania do zabiegu oraz jego skutki uboczne

problemy skórne

Czym jest atrofia i których narządów może dotyczyć? Przyczyny oraz leczenie zaniku tkanek

uzależniające substancje

Epidermolysis bullosa i inne choroby pęcherzowe skóry. Przyczyny, objawy i leczenie

uzależniające substancje

Co to są uzależnienia behawioralne? Przykłady oraz metody leczenia

niemowlę

Jakie są przyczyny zapadniętego ciemiączka?

Kobieta przed histeroskopią rozmawia z lekarką.

Histeroskopia – dowiedz się, jak się do niej przygotować i jakie są zalecenia po zabiegu

serotonin na kartce

Czym jest zespół serotoninowy? Jak się objawia? Jak wygląda leczenie?

ból w nadgarstku

Parestezje – jakie są ich przyczyny, objawy i możliwości leczenia?

tarczyca

Co to jest tyreoglobulina? Przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie

kobieta trzymająca się za rękę

Co to jest hemiplegia? Etiologia i objawy zjawiska, rehabilitacja usprawniająca

problemy skórne na szyi

Czym jest choroba Duhringa? Jak się objawia? Czy da się ją wyleczyć?

czerwone krwinki

Na czym polega badanie APTT? Jakie są normy?

serce w 3D

Niewydolność serca – leczenie farmakologiczne, niefarmakologiczne i główne objawy