Przejdź do treści

COVID-19 a podróże – tłumaczenie wyników badań

Tekst o wymaganiach COVID-19 dla podróżujących za granicę. Na zdjęciu: Kobieta siedząca na łódce - HelloZdrowie
COVID-19 a podróże - tłumaczenie wyników badań Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaświadczenie o negatywnym wyniku badania na COVID-19 w tłumaczeniu na język angielski (lub inny język obowiązujący w danym kraju) jest obecnie jednym z niezbędnych dokumentów dla osób planujących podróż do niektórych państw. Jakich dokumentów będziemy potrzebować, żeby przekroczyć granice poszczególnych krajów w związku z pandemią? Podpowiadamy.

Podróżowanie za granicę w czasie pandemii COVID-19

W czasie pandemii COVID-19 musimy liczyć się z utrudnieniami w wyjazdach za granicę (oraz powrocie do kraju). Każde państwo na bieżąco podejmuje decyzje o tym, jakie wymagania ma w stosunku do osób przyjeżdżających na jego teren w związku z sytuacją epidemiologiczną.

W zależności od kraju możemy spotkać się z koniecznością:

  • poddania się kwarantannie lub samoizolacji,
  • przedstawienia tłumaczenia zaświadczenia o negatywnym wyniku badania w kierunku COVID-19 wykonanego w określonym czasie przed podróżą (zwykle najwcześniej od dwóch do czterech dni przed przekroczeniem granicy),
  • poddania się testowi na COVID-19 w określonym czasie po przyjeździe,
  • wypełnienia specjalnego formularza dla podróżnych.

W niektórych państwach (np. Tunezji, Grecji i Niemczech) z powyższych wymagań zwalnia nas okazanie zaświadczenia o przyjęciu ostatniej z zalecanych dawek szczepionki na COVID-19 w okresie minimum dwóch tygodni od przekroczenia granicy lub przedstawienie potwierdzenia przebycia infekcji wirusem SARS-CoV-2 w określonym przedziale czasowym (dla przykładu – w przypadku Grecji może to być dodatni wynik testu genetycznego wykonany w terminie od dwóch do dziewięciu miesięcy przed podróżą).

Posiadając ujemny wynik badania na COVID-19 możemy zostać zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny w wielu krajach (m.in. w Niemczech). Na terytorium niektórych państw nie zostaniemy w ogóle wpuszczeni bez posiadania odpowiedniego zaświadczenia o wykonaniu testu. Konieczne jest przedstawienie dokumentu poświadczającego wynik przeprowadzonego badania wydanego w języku określonym wymaganiami danego państwa (najczęściej urzędowym w danym kraju lub angielskim).

Wyniki badania na COVID-19 dla podróżujących

Test wykonywany przed wyjazdem z Polski wykonamy tylko komercyjnie – będziemy musieli więc sami ponieść koszt jego wykonania. Do przeprowadzenia badania nie potrzebujemy skierowania od lekarza.

Zanim wybierzemy termin i rodzaj badania na COVID-19 przed wyjazdem zagranicznym koniecznie sprawdźmy:

  • w jakim czasie przed wjazdem do kraju będącego celem naszej podróży trzeba wykonać test,
  • jakie wymagania ma dane państwo/linia lotnicza w odniesieniu do rodzaju przeprowadzonego testu – wystarczające może okazać się wykonanie szybkiego testu antygenowego, jednak niektóre kraje uznają tylko wyniki badania PCR (za test antygenowy w tłumaczeniu, np. na język angielski czy niemiecki, zapłacimy 100-200 złotych, natomiast badanie PCR w wersji dla podróżujących kosztuje 400-500 złotych),
  • czy potrzebne będzie okazanie wyniku testu, czy specjalnego zaświadczenia z certyfikowanym podpisem lekarza,
  • w jakim języku ma być wynik testu lub zaświadczenie lekarskie.

Tłumaczenie wyników badań na angielski, niemiecki lub inne języki

W wielu laboratoriach w całej Polsce bez problemu można wykupić badanie, którego wynik otrzymuje się wraz z zaświadczeniem lekarskim – oba dokumenty wydane w wybranym języku, np. angielskim, niemieckim czy rosyjskim.

Warto podkreślić, że niektóre kraje honorują tylko dokumenty w wersji oryginalnej, wydanej przez autoryzowane punkty pobrań. Oznacza to, że od razu przy zakupie testu musimy wybrać opcję z uzyskaniem dokumentu w określonym języku, ponieważ wykonywane później tłumaczenia wyników badań nie spełniają tego wymogu.

Pamiętaj, żeby nie pozbywać się dokumentu z negatywnym wynikiem badania od razu po przekroczeniu granicy. W niektórych krajach (np. w Niemczech) wymagane jest zachowanie go przez kilka dni lub tygodni od wjazdu do kraju.

Wymagania dotyczące wyników badań dla podróżujących

Sytuacja związana z epidemią szybko się zmienia, a razem z nią modyfikacjom podlegają także wymagania poszczególnych państw stawiane osobom, które chcą przekroczyć granicę.

Z warunkami odbywania podróży z Polski do różnych krajów świata możemy zapoznać się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących”. W przypadku wielu państw znajdziemy tam również linki do stron odpowiednich instytucji w kraju docelowym, które odpowiadają za udostępnianie najnowszych komunikatów o wszelkich zmianach ważnych z punktu widzenia osób podróżujących.

Planując wyjazd za granicę sprawdzajmy je na bieżąco, szczególnie w okresie kilku dni przed wylotem. W obecnych czasach nie możemy zakładać, że wymagania ważne tydzień lub dwa tygodnie temu na pewno pozostaną aktualne.

 

Bibliografia:

  1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych (2021) Informacje dla podróżujących, gov.pl.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.