Przejdź do treści

Czarna śmierć – czy nadal stanowi zagrożenie?

Czarna śmierć — czy nadal jest niebezpieczna?
Czarna śmierć — czy nadal jest niebezpieczna?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zdziesiątkowała Europę w XIV wieku, a jej epidemia zapisała się na kartach historii jako największa w dziejach ludzkości. W niektórych częściach świata jest obecna do dziś i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia. Co to jest czarna śmierć? Jakie są przyczyny jej rozwoju? Czy tę chorobę można leczyć? Jak się zabezpieczyć przed zakażeniem? Dowiedz się więcej.

Co to jest czarna śmierć?

Czarna śmierć, inaczej dżuma — jest niebezpieczną chorobą zakaźną, którą wywołują bakterie Yersinia pestis (z łac.), czyli tzw. pałeczki dżumy. Przenoszona jest przez gryzonie (w szczególności szczury) i pchły, przez które może zarazić się też człowiek. Do zakażenia może również dojść drogą kropelkową i wówczas jest to odmiana płucna dżumy. Po przedostaniu się bakterii do organizmu okres ich rozwoju wynosi od 2 do 10 dni. Leczenie tej choroby przebiega przy zastosowaniu antybiotykoterapii. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) rocznie dochodzi 1000-3000 zachorowań na dżumę wśród ludzi.

Objawy choroby

Dżuma, czyli czarna śmierć, może objawiać się na trzy sposoby. Różnią się one symptomami, przebiegiem choroby i wskaźnikiem śmiertelności. Łączy je jedno: bardzo krótki czas rozwoju. Dlatego tak istotne jest podjęcie leczenia, jak tylko zostaną zaobserwowane pierwsze niepokojące objawy.

Dżuma może przybrać postać:

Czarna śmierć — proces leczenia

Dżuma jest chorobą śmiertelną. Im później zostanie zdiagnozowana, tym szanse na przeżycie są mniejsze. W zależności od postaci, którą przybiera, zróżnicowane są metody leczenia. Podstawą w każdym przypadku jest dobór odpowiednich antybiotyków.

Czarna śmierć na świecie

Współcześnie odnotowuje się stosunkowo niewiele zachorowań na dżumę. Nie zmienia to jednak faktu, że bakterie, które ją powodują, ciągle są aktywne i przenoszone przez gryzonie. Obszary, gdzie nadal istnieje duże ryzyko zachorowań na tę niebezpieczną chorobę to m.in.: południowo-wschodnie tereny Afryki, czyli m.in. Kenia, Uganda, Tanzania, Senegal, Zimbabwe, państwa azjatyckie, m.in.: Mongolia, Chiny, Wietnam, Kambodża, Indie, kraje Ameryki Południowej m.in. Boliwia, Peru, Brazylia, a także Ameryka Północna, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. Arizony, Nowego Meksyku, Teksasu,

Czarna śmierć — środki zapobiegawcze

Każdy człowiek może podjąć konkretne kroki, aby zapobiec zarażeniu się pałeczkami dżumy. Szczególnie jeśli planowany jest wyjazd do państw, w których istnieje ryzyko zachorowania. Oto jakie konkretnie można podjąć środki zapobiegawcze:

Dodatkowo obszary, na których znajdują się ogniska dżumy, powinny dołożyć wszelkich starań, by:

  • stale kontrolować liczebność gryzoni, a w razie zagrożenia likwidować je za pomocą specjalistycznych środków, m.in. chemicznych,
  • gospodarować odpadami we właściwy sposób, gdyż to właśnie one są czynnikiem wabiącym gryzonie na tereny zamieszkiwane przez ludzi,
  • podnieść ogólny poziom sanitarny.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.